Krzysiek Borek23.02.2016
15 różnic między Samsung Galaxy S7, a Apple iPhone 6s

Przed oficjalnym rozpoczęciem tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie Samsung zaprezentował najnowszą wersję swojego sztandarowego modelu. Pokazano S7 i S7 Edge, obydwa urządzenia są najbardziej zaawansowane technologicznie w historii koreańskiego producenta i warto porównać je z obydwoma wariantami iPhone’a 6s.

01. Wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości

1

Dyskusja nad wyższością panelu AMOLED nad IPS i vice versa może ciągnąć się w nieskończoność. Lepiej w tym przypadku przyjrzeć się danym, które będzie można porównać. Wyświetlacze zastosowane w Galaxy S7/S7 Edge deklasują Retinę w iPhone’ach 6s nie tylko wyższą rozdzielczością, ale również wyższym zagęszczeniem pikseli.

02. Ciągle włączony wyświetlacz

2

Po zablokowaniu ekranu cały czas wyświetlana jest aktualna godzina, data, kalendarz, czas ładowanie baterii i wiele innych. Ta funkcja jest dostępna tylko w najnowszych modelach, nie łudźcie się, że będzie dostępna na wszystkich smartfonach z rodziny S6.

03. Wodoodporność

3

Pierwszy raz wodoodporna konstrukcja została wprowadzona w Galaxy S5, a S6 jej nie ma. Dopiero kolejna generacja przywróciła tę cechę. Od teraz sprzęt jest odporny na wodę i kurz, więc Koreańczycy dogonili w tej kwestii Sony. IP68 oznacza, że można je zanurzyć na głębokość 1 metra, dzięki temu nie musimy bać się o przypadkowe upuszczenie sprzętu do wody lub używanie go podczas padającego deszczu.

04. Gniazdo na karty microSD

4

Tego najbardziej brakuje mi w iPhonie, wtedy nawet 16GB model miałby rację bytu. Ostatnim modelem z czytnikiem kart microSD był oczywiście S5, a w S6 go nie zastosowano. W końcu można rozszerzyć domyślną pamięć wewnętrzną, co pozwoli na zebranie większej ilości zdjęć,wideo, ważnych danych i wielu innych. Warto wspomnieć, że możemy włożyć kartę pamięci o pojemności do 200GB.

05. 4GB pamięci operacyjnej, a nie 2GB

Obydwa warianty S7 mają 4GB pamięci operacyjnej, podczas gdy iPhone 6s może pochwalić się jedynie połową tej wartości. Jednakże w tym przypadku trzeba poczekać na pierwsze porównania, w końcu iPhone 6s zdeklasował Galaxy Note 5, który również ma dwa razy więcej pamięci RAM.

06. Jaśniejsza przesłona

6

Rozdzielczości aparatów są takie same w obu przypadkach, ale różnica pojawia się podczas porównania przesłony. iPhone ma przesłonę f/2.2, a Samsungi f/1.7. Średnica otworu reguluje ilość wpadającego światła do matrycy.

07. Większe piksele

7

Samsung ogłosił również, że rozmiar pojedynczego piksela jest większy w porównaniu do iPhone’a 6s Plus. W przypadku Amerykanina rozmiar wynosi 1,22 mikrona, a piksel w Koreańczyku ma wielkość 1,4 mikrona.

08. Dual Piksel (bardzo szybkie ostrzenie)

8

Autofocus jest dokładniejszy i szybszy niż wcześniej, wszystko dzięki technologii Dual Piksel, którą stosuje Canon w swoich aparatach. Pozwala to na wykorzystanie wszystkich pikseli na czujniku, nie tylko podczas wykonywania zdjęć, ale także na etapie ustawiania ostrości. Nawet czas otwarcia migawki wzrósł.

09. 24MPix aparat główny

9

Fizycznie matryca aparatu głównego ma 24MPix, ale obraz wyjściowy ma połowę rozdzielczości, co przekłada się na wyższą ostrość zdjęć. Podobna sytuacja wystąpiła podczas prezentacji fotograficznego smartfona Nokii z systemem operacyjnym Symbian.

10. Chłodzenie cieczą

10

Procesor zastosowany w S7 jest mocniejszy o 30% względem poprzednika, a układ graficzny o ponad 60%. Aby zapobiec przegrzewaniu się układu scalonego, producent postanowił wyposażyć słuchawkę w specjalny system chłodzenia cieczą. Pomaga on w odprowadzaniu ciepła z procesora i układu graficznego.

11. Pojemniejsza bateria

11

S7 ma baterię o pojemności 3000mAh, a S7 Edge 3600mAh, w porównaniu do 1715mAh z iPhone’a 6s i 2750mAh z 6s Plus to zdecydowanie więcej. Warto nadmienić, że podczas codziennego użytkowania czasy użycia mogą się różnić w zależności od stylu użytkowania sprzętu.

12. Szybkie ładowanie

10 minut ładowania baterii pozwala na 4 godziny użytkowania. Według producenta technologia ta jest bardziej wydajna niż poprzednia.

13. Ładowanie bezprzewodowe

13

To dopiero ciekawa funkcja ma wsparcie dla standardu Qi i standardów bezprzewodowej transmisji energii. Dzięki temu użytkownik nie musi się martwić podczas zakupu odpowiedniej ładowarki, nie musi płacić kroci za dedykowaną. Wystarczy podpiąć ładowarkę do zasilania, a potem położyć na niej S7/S7 Edge i od razu rozpocznie się ładowanie baterii.

14. Samsung Pay

Wystarczy przystawić S7 lub S7 Edge do terminalu płatniczego i za zakupy zapłacimy za pośrednictwem smartfonu. Za autoryzację opłaty odpowiedzialny jest wbudowany w przycisk początek czytnik linii papilarnych. Samsung Pay nie korzysta tylko z NFC, do dyspozycji oddano również MST „bezpieczna transmisja magnetyczna”. Dzięki temu możemy płacić urządzeniem mobilnym w terminalach bezstykowych bez konieczności wprowadzania zmian w oprogramowaniu. Możliwość korzystania z Samsung Pay jest szersza od rozwiązania Apple. Dla użytkowników dostępnych jest 30 mln punktów sprzedaży na całym świecie.

15. Wirtualna rzeczywistość

15

Nie mam wątpliwości, że Koreańczycy inwestują w VR, nie mam na myśli opowieści Zuckerberga podczas konferencji. Podczas użytkowania Gear VR użytkownik czuje się jak w filmie dzięki wideo w 360 stopniach. W większości krajów po zamówieniu S7/S7 Edge w przedsprzedaży dostaniemy gratis gogle Samsunga.

Źródło: phonearena.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek