Krzysiek Borek21.05.2014
5 powodów dla których warto modyfikować Androida

Wiele osób zastanawia się nad sensem wykonywania ROOTa i wgrywania nieoficjalnego oprogramowania na urządzeniach z Androidem. W tym artykule postaram się przekazać Wam informacje, dlaczego warto to zrobić.

01.Mamy najnowszą wersję Androida, nawet jeżeli oficjalnie nasze urządzenie nie dostało aktualizacji.

To najpopularniejszy z powodów, kto by nie chciał mieć najnowszej wersji Androida nawet na swoim leciwym już sprzęcie. Jest to przydatne, gdy producent odwróci się plecami i nie wyda aktualizacji dla któregoś ze swoich urządzen. Natomiast jeżeli posiadamy urządzenie z serii Nexus, ktore jest regularnie aktualizowane, czar tego typu oprogramowania pryska.

02. Czysta wersja Androida

Producenci pokroju Samsunga, czy HTC dodają do Androida swoje nakładki graficzne, aby ich urządzenia się wyróżniały. Niestety często odbija się to na optymalizacji systemu. Tak wiem, powiecie mi że możecie wgrać inny launcher czy motyw, ale to nie to samo. Przecież należy usunąć wszelkie modyfikacje producenta.

03. Usunięcie bloatware`u

Podczas zakupu nowego urządzenia wielu producentów dorzuca swoje aplikacje. Niestety dzięki Nim mamy mniej wolnego miejsca na nasze dane, mało tego mało kto korzysta z tych aplikacji. Więc najlepszym sposobem jest się ich pozbyć poprzez wgranie nowego oprogramowania.

04. Dodawanie nowych rozszerzeń systemowych

Nieoficjalne oprogramowania pozwala na totalną ingerencję w system (pod warunkiem, że wiemy co robimy). Pozwala to na:

  • zmianę motywów
  • modyfikację Centrum Sterowania, poprzez dodawanie skrótów do opcji z których korzystamy najczęsciej
  • używanie interfejsu z tabletów i uruchamianie aplikacji, tak jak na tabletach
  • podkręcanie procesora lub obniżanie taktowania, aby zwiększyć żywotnosć baterii
  • usunięcie uwagi o zbyt dużej głosności dźwięku, gdy słuchamy muzyki na słuchawkach
  • usunięcie belki nawigacji (przycisków ekranowych)

Niektóre z tych rozszerzeń możemy uzyskać poprzez Framework Xposed, aplikacja ta pozwala mając ROOT na dodanie rozszerzeń systemowych bez zmiany oprogramowania.

05. Zmiana uprawnień aplikacji

Tutaj jest interesująco, ponieważ wiele aplikacji prosi o informacje na nasz temat. Przykładem może być wymóg podania nr. telefonu przez niektóre gry, dzięki nowemu oprogramowaniu możemy to wyłączyć. Tyczy się to także naszej lokalizacji.

Żeby nie było tak kolorowo, to jest też parę powodów przeciw.

Wszystko rozchodzi się o wsparcie dla danego modelu urządzenia. Co więcej możemy napotkać sporo problemów przy użytkowaniu urządzenia, najczęstsze to :

  • Problemy z żywotnością baterii, oprogramowanie może nie być na tyle zoptymalizowane pod kątem drenażu baterii, w wyniku czego może się ona rozładować szybciej, niż na oficjalnym oprogramowaniu
  • Problemy natury sprzętowej, oprogramowanie moze nie wspierac niektórych części sprzętowych naszego urządzenia, czasem są problemy z łącznością WiFi, czy nawet wykonywaniem połączen wychodzących
  • Błędy, często oprogramowanie wydawane jest w pospiechu i mało czasu poświęca się na testy. Wynikiem tego są różne błędy,może nie działać Nam aparat lub coś innego. Zazwyczaj w takim przypadku oprogramowanie jest mniej stabilne, wtedy aplikacje mogą się same wyłączać, to samo tyczy się telefonu, czy tabletu.

Jak widać ma to swoje plusy i minusy, jednakże warto sięgnąć po dopracowane oprogramowanie, nawet jeżeli zależy nam jedynie na usunięciu bloatware`u. Poza tym możemy nieco poszerzyć mozliwości naszego urządzenia lub gdy mamy starsze wnieść w nie powiew świeżości.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek