Krzysiek Borek03.07.2017
A10X Fusion – pierwszy układ wykonany w 10nm procesie litograficznym TSMC

Jedna z firm zajmujących się odkrywaniem informacji o układach scalonych dla urządzeń mobilnych dotarła do bardzo interesujących informacji.

Po ich oględzinach układu scalonego A10X Fusion okazało się, że to pierwszy na świecie układ wykonany w 10nm (FinFET) procesie litograficznym.

Rozmiar A10X Fusion wynosi zaledwie 96,4 mm kwadratowego w porównaniu do 143,9 mm kwadratowego (A9X 16nm FinFET). Pomimo mniejszej konstrukcji na układzie znalazło się miejsce dla 8 MB pamięci L2 cache, trzech rdzeni procesora i układu graficznego złożonego z 12 rdzeni.

W A9X również znajduje się 12 – rdzeniowy układ graficzny, ale tylko 3 MB pamięci L2 cache i dwurdzeniowy procesor. GPU zastosowane w A10X Fusion jest podobne do tego z A9X i A10, więc to nadal produkt Imaginaton oparty o architekturę PowerVR.

Zazwyczaj to iPhone służył za pole manewrowe dla mniejszych układów scalonych, ale od niedawna pałeczkę przejął iPad i to w nim pojawiają się układy scalone z przyrostkiem X, których próżno szukać w smartfonie. Seria X może pochwalić się mniejszą konstrukcją, która zawiera sprawniejsze procesory, które w połączeniu z większą baterią zapewniają długie czasy użytkowania.

A10X Fusion pojawił się oficjalnie 5 czerwca, jako jednostka centralna dla obydwu iPadów Pro (10,5 i 12,9”). Oprócz wydajniejszego procesora iPady Pro wykorzystują technologię „ProMotion” i wiele innych, umożliwiających wyższe odświeżanie ekranu (120Hz).

Źródło: appleinsider.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek