Krzysiek Borek14.11.2017
Android 8.1 zmniejszy rozmiar nieużywanych aplikacji

Pamiętam czasy, w których korzystałem z iPhone’a 5S z 16 GB pamięci wewnętrznej lub iPada. W obydwu urządzeniach nie można jej rozszerzyć, więc zastanawiałem się 2 razy przed instalacją kolejnych aplikacji.

Na szczęście obecnie nie mam takiego problemu, bo Mi 5s ma 64GB pamięci, a ja nie używam nawet połowy.

Nie zmienia to jednak faktu, że średniaki lub budżetowce mogą mieć podobne problemy, co każdy iPhone i iPad z 16 GB pamięci. Ten problem rozwiąże nowy mechanizm znajdujący się w Androidzie 8.1 Oreo, dzięki niemu rozmiar nieużywanych aplikacji ulegnie zmniejszeniu (pamięć podręczna).

Nowa funkcja będzie działać automatycznie w momencie, gdy system operacyjny stwierdzi, że dana aplikacja należy do grupy nieaktywnych. Aplikacje nie znajdą się na niej od tak, a będą do niej kwalifikowane w momencie, gdy przestaniemy ich używać (często). Ponadto nowy mechanizm sprawi, że aplikacje zostaną przywrócone do starszej wersji, co pomoże w zaoszczędzeniu miejsca.

Podoba mi się to, ale problem w tym, że nowa funkcja nie będzie jeszcze używana. Dlaczego? Powód jest jeden, wielu producentów nadal testuje Androida 8.0, a zmniejszanie rozmiaru aplikacji pojawi się dopiero w 8.1. Upłynie sporo czasu, zanim większość producentów zaktualizuje sprzęt do 8.1. Dopiero wtedy będziemy w stanie wykorzystać nową funkcję.

Źródło: xda-developers.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek