Krzysiek Borek10.08.2015
Aplikacje z Androida, kórych używam na ChromeOS to?

Android i Chrome OS mają niezwykły potencjał, jeżeli używamy obydwu systemów operacyjnych naraz. Różnice między nimi zaczynają się zazębiać odkąd wydano ARC Welder, aplikację, która pozwala na uruchamianie aplikacji z Androida na dowolnym systemie operacyjnym, pod warunkiem, że korzystamy z przeglądarki internetowej Chrome.

Obecnie przedsięwzięcie nadal jest w początkowych fazach i niektóre aplikacje mogą działać, inne nie będą w ogóle, a kolejne mogą mieć wiele błędów i niespójności w interfejsie. Choć minie jeszcze sporo czasu, zanim ChromeOS okaże się „domem” dla aplikacji z Androida.

Spędziłem trochę czasu, korzystając z wybranych przeze mnie aplikacji z Androida i zauważyłem, że niektóre z nich są warte używania na systemie desktopowym, a inne niekoniecznie. Jednakże niektóre nadal lepiej wyglądają, jako wersje internetowe, a nie mobilne, ponieważ widoczne są niespójności w interfejsie i brak usług Google dla niektórych z nich.

1. CloudMagic

Screenshot 2015-08-08 at 17.39.59

To według mnie najlepszy klient mailowy na Androida, ponieważ wspiera wszystkie znane nam poczty, są to między innymi iCloud,GMail, Outlook i wiele innych.

Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie zarządzania wszystkimi pocztami w przeciwieństwie do otwierania ich w kolejnych kartach przeglądarki internetowej. Interfejs aplikacji jest czytelny i wspiera również OneNote, Evernote, i Pocketa. Aplikacja działa płynnie na Chrome OS i jest idealnym propozycją do zarządzania wszystkimi pocztami elektronicznymi.

2. Evernote

Screenshot 2015-08-08 at 17.51.09

Webowa odsłona Evernote działa bez zarzutu, choć producent ostatnio wprowadził do niej nawiązania do Metrial Design, co zaowocowało zmianą wyglądu interfejsu. To bardzo dobre rozwiązanie dla miłośników aplikacji, którym podobają się najnowsze wytyczne Google do tworzenia interfejsu.

U mnie aplikacja działa bezproblemowo, choć zdarzają się sytuacje, gdy jedna z części interfejsu zaczyna mrugać, jak świąteczne lampki na choince. Tak czy owak, najistotniejszą nowością jest zmieniony interfejs, który przypadł mi do gustu, odkąd używam aplikacji na smartfonie z Androidem.

3. Vine

Screenshot 2015-08-08 at 18.11.45

Vine to jeden z najlepszych przykładów podczas wypróbowania działania aplikacji z Androida na Chrome OS lub innym systemie operacyjnym. Mobilna aplikacja ma na celu tylko i wyłącznie odtwarzanie materiałów wideo, a zwykła (webowa) tego nie oferuje.

Aplikacja domyślnie działa w trybie smartfonowym i to tak naprawdę najlepsze rozwiązanie, pozwala to na szybsze odszukanie wybranych treści, niż przełączanie się na tryb pełnoekranowy. Czasami da się zauważyć problemy podczas przesuwania w górę i na dół, choć nie występuje on często i prawdopodobnie jest zależny od tego, jakiego mamy Chromebooka lub laptopa.

4. Tapatalk

Screenshot 2015-08-08 at 17.57.49

Tapatalk to kolejna aplikacja, która odwiedzie was od czynności, które zamierzacie wykonać w ciągu dnia. Jest to coś w rodzaju portalu społecznościowego, choć daje on nam dostęp do wszystkich forów internetowych, na jakich mamy aktywne konta.

Mobilna aplikacja to jedna możliwość korzystania z tego „portalu społecznościowego” i tego właśnie brakowało mi na laptopie z Windowsem i Chromebooku. W jednym miejscu mam dostęp do wszystkich forów i nie muszę uruchamiać wszystkich w przeglądarce. Jest to idealny przykład pokazujący, jak charakterystyczne aplikacje dla Androida mogą działać na laptopie.

5. Duolingo

Screenshot 2015-08-08 at 18.05.08

To dość interesująca aplikacja, która pozwala na naukę języków obcych, częściowo jest to lepsze rozwiązanie, niż wykupowanie kursu w szkole językowej.

Nauka języka jest przyjemna, początkowo wyświetlają nam się zdjęcia przedstawiające obiekty, które mamy nazwać lub przetłumaczyć ich nazwę na język obcy, lub rodzimy. Na początku mamy do czynienia z prostymi słowami i zwrotami, a z czasem pojawiają się bardziej rozbudowane.

Sama aplikacja nie będzie w stanie nauczyć nas języka, jednakże to doskonała propozycja dla osób, które chcą poszerzyć słownictwo lub przypomnieć sobie podstawy. Aplikacja działa bardzo dobrze, a interfejs jest wprost idealny, ponieważ zawartość wyświetlana jest na środku i mamy do niej łatwy dostęp.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek