Krzysiek Borek15.11.2015
Apple A9 będzie wydajniejszy od nadchodzących układów scalonych Samsunga i Qualcomma

Nie mam wątpliwości, że zastosowany w iPhonie 6s/6s Plus układ scalony jest wydajniejszy od większości jednostek obliczeniowych, zasilających Androidową konkurencję.

Jego wydajność w operacjach jednowątkowych dorównuje MacBookowi Pro z wyświetlaczem Retina. A większość testów wydajności pokazuje, że konkurencja jest daleko w tyle. Wygląda na to, że Apple A9 jest wydajniejszy od Snapdragona 820 i Exynosa 8890, które będą napędzać smartfony z Androidem w przyszłym roku, czego dowodzą przeprowadzone ostatnio testy wydajności.

Snapdragon 820 i Exynos 8890 zostały już oficjalnie zaprezentowane, ale dopiero w przyszłym roku możemy spodziewać się wysypu urządzeń mobilnych, korzystających w większości z Snapdragona, ponieważ Exynos pojawi się jedynie w smartfonach Samsunga.

Jeden z anonimowych użytkowników portalu społecznościowego Weibo opublikował zdjęcie wykresu, prezentującego wyniki poszczególnych układów scalonych. Snap 820 i Exynos 8890 zostały zestawione z Kirin 950 i MediaTek Helio X20, a także Apple A9.

iphone-6s-a9-vs-galaxy-s7-snapdragon-820-exynos-8990

Porównanie zawiera również dane z programu Geekbench 3, które pokazują, że układ scalony iPhone’a 6s w operacjach jednowątkowych jest zdecydowanie wydajniejszy od konkurencji, która wyprzedza go jedynie w operacjach wielowątkowych. W końcu większość z nich posiada 4 lub 8 rdzeniowe procesory, podczas gdy serce iTelefonu to zaledwie 2 rdzenie.

W przyszłym roku możemy spodziewać się kolejnego wydajnego układu dla nowego modelu iPhone’a o nazwie Apple A10 i na pewno będzie wydajniejszy od obecnego. Nie wiem tylko czy Apple zdecyduje się pozostać przy 2 rdzeniach, czy może zwiększą ich ilość.

Warto nadmienić, że nie są to oficjalne wyniki, pokazują jedynie wydajność urządzeń mobilnych, które niedługo powinny pojawić się w sprzedaży. Prawdopodobnie pozwoli to na poprawę wydajności obydwu układów scalonych, zanim znajdą się w najnowszych produktach Samsunga, Sony,HTC, LG, Xiaomi i wielu innych.

Źródło: bgr.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
 • antichrist

  Może nie znam się, ale czy taki test wydajności na dwóch systemach różniących się od siebie jest wiarygodny? Chyba od zawsze wiadomo, że iOS nie potrzebuje tak wydajnego sprzętu jak android. więc biorąc pod uwagę zasoby jakie sam system potrzebuje do pracy, wydaje mi sie, że to jesdnak procesory konkurencji będą szybsze… Czy może jednak jestem w błędzie i mój tok myślenia jeszcze jeszcze na etapie weekendu…?

  • Rafał Gruszka

   Jakby nie patrzeć to nie jest to ważne czy miarodajne tylko czy wydajność na urządzeniu A vs wydajność na urządzeniu B i ten kto wygrywa cieszy sie życiem 😂 Swoją droga, a9 w ipadzye pro z 4gb dopiero musi wymiatać…

   • antichrist

    podejrzewam, że ipad pro będzie dobrą alternatywą macbooka air, chociaż ja dalej twierdzę, że ipad pro nie jest wart mojej uwagi, ponieważ nie widzę sensu wymiany ipada air 2

    • Rafał Gruszka

     Oj nie, iPad pro może być dobra alternatywa do zwykłego ipada. Tym bardziej ze wydajnością rozwala rynek mobilny. macbook air to laptop a nie tablet z pełnoprawnym systemem. IPad to zabawka, powiększony telefon ale zaplecze aplikacji plus JB to dla mnie dobra alternatywa zeby w 80% zastąpić kompa, pozostałe 20% uzywam mba lub pc. Ja mam ipada air i raczej myślę kupić pro tym bardziej ze air ma tylko 1GB ramu i szlak mnie trafia na zakładkach w safari. 4gb powinno naprawić problem tym bardziej ze 2gb na iphone 6s spokojnie wystarcza.

 • Marcin Wojciechowski

  No i fajnie, że będzie mocniejszy ale chciałbym jeszcze, żeby iUrządzenia z najnowszym procesorem posiadały zwiekszone funkcjonalności jak opbsługę manipulatorów zewnętrznych czyli myszy i touchpada. Wtedy miałoby to jeszcze większy sens.