Krzysiek Borek15.11.2015
Apple A9 będzie wydajniejszy od nadchodzących układów scalonych Samsunga i Qualcomma

Nie mam wątpliwości, że zastosowany w iPhonie 6s/6s Plus układ scalony jest wydajniejszy od większości jednostek obliczeniowych, zasilających Androidową konkurencję.

Jego wydajność w operacjach jednowątkowych dorównuje MacBookowi Pro z wyświetlaczem Retina. A większość testów wydajności pokazuje, że konkurencja jest daleko w tyle. Wygląda na to, że Apple A9 jest wydajniejszy od Snapdragona 820 i Exynosa 8890, które będą napędzać smartfony z Androidem w przyszłym roku, czego dowodzą przeprowadzone ostatnio testy wydajności.

Snapdragon 820 i Exynos 8890 zostały już oficjalnie zaprezentowane, ale dopiero w przyszłym roku możemy spodziewać się wysypu urządzeń mobilnych, korzystających w większości z Snapdragona, ponieważ Exynos pojawi się jedynie w smartfonach Samsunga.

Jeden z anonimowych użytkowników portalu społecznościowego Weibo opublikował zdjęcie wykresu, prezentującego wyniki poszczególnych układów scalonych. Snap 820 i Exynos 8890 zostały zestawione z Kirin 950 i MediaTek Helio X20, a także Apple A9.

iphone-6s-a9-vs-galaxy-s7-snapdragon-820-exynos-8990

Porównanie zawiera również dane z programu Geekbench 3, które pokazują, że układ scalony iPhone’a 6s w operacjach jednowątkowych jest zdecydowanie wydajniejszy od konkurencji, która wyprzedza go jedynie w operacjach wielowątkowych. W końcu większość z nich posiada 4 lub 8 rdzeniowe procesory, podczas gdy serce iTelefonu to zaledwie 2 rdzenie.

W przyszłym roku możemy spodziewać się kolejnego wydajnego układu dla nowego modelu iPhone’a o nazwie Apple A10 i na pewno będzie wydajniejszy od obecnego. Nie wiem tylko czy Apple zdecyduje się pozostać przy 2 rdzeniach, czy może zwiększą ich ilość.

Warto nadmienić, że nie są to oficjalne wyniki, pokazują jedynie wydajność urządzeń mobilnych, które niedługo powinny pojawić się w sprzedaży. Prawdopodobnie pozwoli to na poprawę wydajności obydwu układów scalonych, zanim znajdą się w najnowszych produktach Samsunga, Sony,HTC, LG, Xiaomi i wielu innych.

Źródło: bgr.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek