Krzysiek Borek13.06.2016
Apple iOS 10 oficjalnie zaprezentowany

Apple zaprezentowało dziś najnowszą wersję iOS na keynote poprzedzającym tegoroczne WWDC. Zmian jest wiele, a niektóre mają swoje podłoża w rozszerzeniach systemowych dostępnych w Cydii po wykonaniu Jailbreak.

Wprowadzono widżety na ekranie blokady, w wyszukiwarce (Spotlight) i interaktywne ikony. Od teraz powiadomienia wyświetlane na ekranie blokady będą bogatsze w treść i użytkownicy będą mogli używać 3D Touch do ich podglądu.

Wreszcie udostępniono SDK Siri dla wszystkich zainteresowanych programistów. W praktyce oznacza to, że będziemy mogli wydawać bardziej rozbudowane polecenia głosowe. Za przykład może posłużyć prośba o rozpoczęcie połączenia wychodzącego po „taksówkę” Ubera, ale zastosowań będzie więcej.

apple-wwdc-20160613-1815

Początkowo Siri będzie współpracować z następującymi aplikacjami: Slack, WhatsApp, WeChat, Uber, Lyft, Shutterfly, Pinterest, Runtastic, RunKeeper i wieloma innymi. To nie jedyne zmiany, które zaszły, ponieważ Siri będzie sprzężona z klawiaturą ekranową, co powinno przełożyć się na dokładniejszą autokorektę.

apple-wwdc-20160613-2496

Zmian doczekała się również aplikacja Zdjęcia i od teraz będzie w stanie rozpoznać sfotografowane twarze i obiekty. Ponadto zdjęcia automatycznie zostaną umieszczone w odpowiednich kolekcjach i złoży z nich krótki film na wzór aplikacji mobilnej HTC Zoe.

apple-wwdc-20160613-2206

Mapy nie zostały pominięte i również one skrywają w sobie wiele nowości, niektórymi z nich są porad, „inteligenta” wyszukiwarka i dynamiczny tryb widoku podczas nawigacji. Warto również nadmienić, że Mapy mają wgląd do wydarzeń z kalendarza i poprowadzą nas do ustanowionych tam miejsc. Nie zapomniano również o otworzeniu API na programistów firm trzecich, więc będzie można wezwać taksówkę i zapłacić za nią przy pomocy Apple Pay.

apple-wwdc-20160613-2238

Na zmiany w aplikacji Muzyka czekałem najbardziej, choć nie korzystam w ogóle z Apple Music, ale byłem ciekawy, co w tej kwestii zrobiło Apple. W zakładce „Dla Ciebie” widoczne są listy odtwarzania aktualizowane codziennie, a ponadto dodano wyświetlanie tekstów odtwarzanych w danym momencie utworów.

Zmian jest więcej i niedługo postaram się o pierwsze wrażenia z użytkowania iOS 10 na iPhonie 5S i iPadzie mini Retina. Pamiętajcie, że obecnie jedynie zainteresowani programiści mogą pobrać oprogramowanie, a wszyscy otrzymają je podczas tegorocznej jesieni.

Więcej screenów z iOS 10 znajdziecie w naszym wpisie – tutaj.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
 • MJ

  A jak wygląda sytuacja z Polską Siri??

  • @Orlowskii

   jest i działa

  • Haha

   Potwierdzone info mówi że wstępna data to 2050, zaraz za Kongo i Burkina Faso. Także już tuż tuż za rogiem.

 • Dorian

  Jak dla mnie to malo waznych zmian. Odnosze wrazenie ze apple wiecej uwagi poswieca wciskaniem aplikacji dochodowych niz calemu iosowi. Po co mi aplikacja watch? Home kit ? Apple music tez nie uzywam a jednak musze je miec na siłe ! Jak bym je chcial to od tego jest app store a nie moj iphon „aplikacjowy smietnik”

  • elliott

   Za to wszystkie inne systemy operacyjne są idealnie czyte. Android nie dodaje niczego wszytko dogrywasz sam tak? To chyba logiczne że wrzucają swoje aplikacje.

   A druga sprawa można je teraz już usuwać.