Michał04.10.2015
Apple iPhone 6s Plus – nasza recenzja urządzenia

Jesteśmy rok po debiucie obydwu wariantów iPhone‚a 6, a Apple pozostaje wierne tradycji i wydaje modele z dopiskiem [S]. Czy rzeczywiście znajdziemy w nich wiele zmian względem ich poprzedników, czy są to jedynie zmiany kosmetyczne?

Pudełko

Jeśli chodzi o pudełko nowego iPhone’a 6s Plus, to nieznacznie różni się ono od tego dla iPhone’a 6 Plus. W przypadku poprzednika mieliśmy do czynienia z sylwetką urządzenia w białym kolorze, a tym razem jest ono kolorowe.

iPhone6s.11

Na sylwetce sprzętu widoczna jest również żywa tapeta. Kolory sylwetki i urządzenia pokrywają się z tym siedzącym w pudełku. Wydaje mi się, że pudełko wygląda teraz lepiej i jest żywsze.

iPhone6s.5

Specyfikacja

Specyfikacja opisywanego przeze mnie iPhone’a 6s Plus wygląda następująco:

 • 64 bitowy układ scalony Apple A9 o taktowaniu 1,85GHz (2 rdzenie)
 • 2GB pamięci operacyjnej i 16/64/128GB pamięci wewnętrznej (bez możliwości jej rozbudowy)
 • 5,5 – calowy wyświetlacz Full HD (401ppi)
 • 12MPix aparat główny iSight z optyczną stabilizacją obrazu i 5MPix kamerkę FaceTime
 • czytnik linii papilarnych Touch ID 2 – ej generacji, 3D Touch, nagrywanie wideo w 4K
 • niewymienną baterię o pojemności 2750mAh
 • WiFi 802.11a/b/g/n/ac (dwuzakresowe, 2,4GHz i 5GHz), Bluetooth 4.2, GPS z A – GPS i GLONASS, NFC (jedynie dla Apple Pay), złącze Lightning do ładowania baterii i przesyłania danych

Wygląd i jakość wykonania

iPhone6s.1

Nie trudno zauważyć, że w wyglądzie nie zmieniło się praktycznie nic, model 6s Plus wygląda tak samo, jak model 6 Plus. Jedyną różnicą między poprzednikiem, a obecnie dostępnym modelem jest umieszczenie [S] na tyle urządzenia.

1

Elegancki i zaokrąglony aluminiowy korpus nadal jest wyznacznikiem klasy „premium”, to najwyższa jakość wykonania, czego można było spodziewać się po producencie z Cupertino.

iPhone6sPlus2.onetech.pl

Pamiętacie „bendgate”? Tym razem Apple postawiło na mocniejszy stop aluminium (seria 7000), który zapobiega wyginaniu się urządzenia.

Nie ma co się oszukiwać iPhone 6s Plus to nadal bestia w ręku. Przez ramki znajdujące się ponad i pod wyświetlaczem jest on większy od swojej konkurencji z wyświetlaczem o podobnej przekątnej.

iPhone6sPlus3.onetech.pl

Konstrukcja nowego iPhone’a uległa również pogrubieniu. Wszystko z powodu zaimplementowania przez Apple technologii 3D Touch.

iPhone6s.onetech.pl

Rozmieszczenie przycisków pozostało bez zmian, z prawej mamy do dyspozycji przycisk blokady/zasilania, a po lewej klawisz wyciszenia i regulacji głośności.

iPhone6sPlus5.onetech.pl

Znajomy wygląd modelu 6s Plus jest dowodem na to, że Apple nie implementuje wielu zmian w tej kwestii i trzyma się walorów estetycznych wprowadzonych podczas premiery iPhoneea 6 Plus.

Wyświetlacz i dźwięk

Większość przodu zajmuje 5,5-calowy wyświetlacz Full HD o zagęszczeniu pikseli wynoszącym 401/cal tak samo, jak u jego poprzednika. Wyświetlacz jest ostrzejszy od tego montowanego w iPhonie 6s, wszystko z powodu wyższej rozdzielczości.

iPhone6s

Wyświetlany tekst i obrazy są ostre i wyraźne, a kolory żywe. Apple w tym przypadku postawiło na matrycę IPS z powłoką oleofobową, co przekłada się na praktyczny brak odcisków palców na wyświetlaczu. Jest w tym lepszy od konkurencji, choć czasem byłem zmuszony przetrzeć go szmatką, aby wszystko z niego zniknęło. Nie ma żadnych różnic między wyświetlaczami modelu 6 Plus, a 6s Plus, jeżeli pominiemy 3D Touch w najnowszym modelu.

iPhone6sPlus7.onetech.pl

Pojedynczy głośnik cechuje się przyzwoitą głośnością, a jakość odtwarzanej muzyki jest naprawdę dobra, jeżeli bierzemy pod uwagę głośnik w smartfonie. Po podłączeniu słuchawek po kablu lub połączeniu ich przez Bluetooth jakość dźwięku jest lepsza, jest on głośny i wyraźny.

Oprogramowanie

Po wyjęciu z pudełka nasze oczy ujrzą iOS 9, choć to nie pierwsze urządzenia mobilne Apple działające na najnowszej wersji mobilnego systemu operacyjnego. Jednakże tylko model 6s Plus i 6s mają wsparcie dla technologii 3D Touch. Estetyka iOS 9 w ogóle się nie zmieniła, więc mając do czynienia z poprzednią wersją będziecie się czuć, jak w domu.

iPhone6s_1

Oczywiście, w najnowszej odsłonie znajdziemy sporo zmian, których próżno szukać u poprzedników. Jedną z ciekawszych dla mnie funkcji było dodanie widżetu do Centrum Powiadomień, który wyświetla kondycję baterii dla smartfona i Apple Watch. Prosta funkcja, które bez wątpienia jest przydatna.

Inteligentne rozpoznawanie aplikacji na zablokowanym ekranie to kolejna nowość, wystarczy podłączyć słuchawki kablem lub przez Bluetooth, a w lewym dolnym rogu ekranu blokady pojawi się ikona Spotify, przesuwając palcem w górę, od razu uruchomimy aplikację.

iPhone6sPlus8.onetech.pl

Czytnik linii papilarnych (Touch ID 2gen) jest teraz dwa razy szybszy od swojego poprzednika, wystarczy musnąć palcem czytnik, a urządzenie od razu się odblokuje. Oczywiście nadal jest równie dokładny, co jego poprzednik. Na ekranie głównym nie znajdziemy już aplikacji Passbook, teraz wszystko załączono w portfelu. Wyświetla on nie tylko przypisane karty kredytowe, ale również wszystko to, co oferuje aplikacja Passbook.

Apple nadal wykorzystuje koprocesor do zbierania danych dla aplikacji Zdrowie. Tym razem do dyspozycji oddano układ scalony M9, który zbiera dane o przebytych krokach, spalonych kaloriach i wielu innych danych.

Phone6s_2

Centrum Sterowania nadal okazuje się pomocne, szkoda tylko, że nadal nie można go dowolnie skonfigurować. W każdej chwili zyskujemy dostęp do zmiany jasności wyświetlacza, latarki,aparatu, WiFi i reszty skrótów.

Aparat

iPhone6sPlus11.onetech.pl

Nowy, 12MPix aparat główny jest niesamowity, jest to jedna z najlepszych jednostek do wykonywania zdjęć, z podobną jakością do Samsunga Galaxy S6 Edge i LG G4.

Wykonane zdjęcia cechują się szczegółowością i dobrym odwzorowaniem kolorów w sprzyjających warunkach oświetleniowych, w większości przypadków są one naturalne. W gorszych warunkach oświetleniowych jakość zdjęć jest nieco lepsza względem iPhone‚a 6 Plus.

IMG_0786

Jeśli chodzi o filmy wideo, to jakość rejestrowanych materiałów wideo jest nadal wysoka, jednakże producent oddał do dyspozycji użytkownika możliwość nagrywania wideo w 4K. Niestety, wszystko pochowane jest skrzętnie w Ustawieniach, a nie w interfejsie aplikacji aparatu, więc pewnie większość z was nawet z tego nie skorzysta.

Przednia 5MPix kamerka FaceTime wykonuje zdjęcia o fantastycznej jakości względem 1,2MPix jednostki z poprzednika. Proste ujęcia będą cechować się wysoką jakością, choć daleko jej do jakości aparatu głównego. Retina Flash dobrze działa na zbliżeniach, ale zapomnijcie o odpowiednim naświetleniu zdjęcia z odległości ramion.

livephotos

Żywe zdjęcia to nowość w wykonaniu producenta, zachowują 1,5 sekundy wideo przed i po wykonaniu zdjęcia. To interesująca funkcja, choć najlepiej sprawdza się przy portretach. Zajmują dwa razy więcej miejsca, niż zwykłe zdjęcie i możemy przesyłać je jedynie między urządzeniami Apple, można ich również używać jako animowanych tapet.

Jakość rozmów

Jakość połączeń jest wręcz idealna. Nie było mowy o zrywaniu połączeń. Z obydwu stron rozmówców słychać głośno i wyraźnie.

3D Touch i Touch ID

Zaimplementowany przez Apple wyświetlacz, rozpoznający siłę nacisku to główna wizytówka iPhone‚ów 6s. Wprowadza nowe gesty zależne od siły nacisku użytkownika na wyświetlacz.

iPhone6sPlus9.onetech.pl

Gesty Peek i Pop pozwalają na wgląd w zawartość aplikacji Mail bez konieczności jej uruchamiania, wystarczy, że przytrzymamy mocniej palec na jej ikonie, możemy również wejść do aplikacji puszczając od razu ikonę. To samo można robić z aplikacjami, takimi jak Wiadomości, Aparat, Kontakty, a nawet Safari (przytrzymanie na obrazach w aplikacji).

Przez większość czasu funkcja pokazuje użytkownikowi, co wydarzy się przy normalnym stuknięciu w ikonę aplikacji. Jest to szybsze rozwiązanie od tradycyjnego, które potrzebuje sporo czasu na wgląd w wiadomość i wyjście. Jedyne praktyczne zastosowanie 3D Touch spodobało mi się w podglądzie dni w systemowym Kalendarzu.

iPhone6s_5

Ikony na ekranie głównym również mają funkcje dodane przez 3D Touch, niektóre z nich pozwalają na utworzenie nowej wiadomości, wyszukanie ostatnio wykonywanej operacji. Stuknięcie na wybraną funkcje przenosi nas bezpośrednio do aplikacji, aby napisać wiadomość lub odczytać otrzymane. Aplikacje firm trzecich również korzystają z nowości wprowadzonej wraz z dwoma wariantami iPhone‚a 6s. Evernote np pozwala na szybkie wykonanie zdjęcia do notatki tworzonej przez użytkownika.

Wraz z upływającym czasem liczba aplikacji kompatybilnych z 3D Touch będzie stale rosnąć, a obecnie jest to nowinka, która szybko się nudzi, nie wspominając o zapamiętaniu odpowiednich gestów do uruchomienia funkcji wybranych aplikacji.

Wydajność i żywotność baterii

64-bitowy układ scalony Apple A9 o taktowaniu 1,85GHz wraz z 2GB pamięci operacyjnej zapewnia szybkie i bezproblemowe działanie sprzętu z Cupertino.

Wyższa wydajność będzie zauważalna głównie podczas użytkowania przeglądarki witryn internetowych, Safari i przełączania się między aplikacjami i grami. Obecnie nie ma wielu gier, które wykorzystają dodatkową moc drzemiącą w układzie scalonym, ale z czasem pewnie się pojawią.

iPhone6sPlus

iPhone 6s Plus zazwyczaj pozostaje chłodny podczas użytkowania, choć zdarzają się sytuacje, gdy temperatura układu scalonego wzrasta. Głównie podczas użytkowania smartfona z włączonym transferem danych w sieci komórkowej.

Żywotność baterii różni się w zależności od sposobu użytkowania, raz używałem go pełny dzień, a w pewnym momencie nawet 40 godzin, gdzie 10 z nich to użytkowanie sprzętu, a raz musiałem go ładować już wieczorem, ale jest to zapewne spowodowane tym, że korzystam z urządzenia dopiero nieco ponad tydzień,

iPhone6sPlusbateria

Średnia żywotność baterii w moim przypadku wynosiła 25 godzin. W tym czasie zazwyczaj sprawdzałem pocztę elektroniczną, słuchałem muzyki, zrobiłem parę zdjęć i grałem w różne gry.

Podsumowanie

iPhone 6s Plus jest najlepszym smartfonem w historii Apple, ale tylko tyle. Nie jest to diametralna zmiana względem modelu 6 Plus, wszystko zależy od tego, czy zależy wam na nowych funkcjach jego następcy.

Touch ID jest zdecydowanie szybsze, a wyświetlacz rozpoznający siłę nacisku jest genialnym rozwiązaniem. Żywe zdjęcia to kolejna nowinka, którą trudno się podzielić z innymi.

Użytkownicy przesiadający się z iPhone’a 5S lub starszego modelu pewnie zostawią niemałe pieniądze w sklepie po zakupie, ale wcale się nie dziwie w każdym calu jest lepszy od modelu 5S i jego poprzedników.

Za:

 • szybki i dokładny czytnik linii papilarnych
 • niesamowity aparat
 • bardzo dobry wyświetlacz
 • wydłużony czas czuwania
 • 3D Touch

Przeciw:

 • wysoka cena
 • za duże ramki pod i nad wyświetlaczem
 • 16GB nie ma prawa bytu
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.
@michal_rz
 • Michał

  Nie wiem dlaczego ale chyba masz coś nie tak z baterią. Mam również iPhona 6s Plus (od dnia premiery) i bateria starcza mi na min 40 godz w gotowości i 10 godz użytkowania. Ostatnio miałem wynik 54godz i 15 min w gotowości i 10godz 12min użycia. Moja wersja jest z UK i być może to jest powód.

  • Michał

   Aha, dodam jeszcze że ten wynik miałem przy 20% naładowania.

  • Peter

   Włącz sobie push np z exchange i przewalaj 100 maili dziennie to zobaczysz :)
   Dane zabijają baterie.
   W trybie pracy od naładowania 100% od rana do rana nast dnia zostaje mu ze 20% co wymusza ładowanie w nocy.
   Podczas urlopu, bez pusha starcza na 2-3 dni lekko
   I tak jest nieźle wg mnie, chociaż inni np Xperie Z/Z2 były lepsze.
   Z tym że tylko w pozycji bateria były lepsze ;)

  • Samsungit iApple love

   Tu chodzi o to ze Apple e ip6s zastosował chipset A9 samsunga albo tsmc i jak masz tsmc to nawet 2 godz dłużej bateria trzyma a jak samsunga o krócej a telefon się grzeje co jest dziwne bo te chipsety są produkowane w innym procesie technologicznym czyli samsung a9 w technologii 14nm a tsmc 16nm

 • maniman303

  Testowany przez Ciebie iP ma jednocześnie 16, 64 i 128 gb? Niezła sprawa :)

 • kaliente

  „większy od swojej konkurencji o tych samych rozmiarach”
  Chyba o tej samej przekątnej.

  • Damian

   Teraz mam 6s Plusa, ale kiedyś miałem 6″ Jak Mate 7 który był mniejszy

   • kaliente

    Nie wiem co to ma do rzeczy. Wymiary to wartości matematyczne. Nie ma dwóch telefonów z takimi samymi wymiarami, przy czym któryś jest mniejszy. Tak samo jak nie ma „mniejszej połowy”.

 • Mateusz

  Jak włączyć to inteligentne rozpoznawanie aplikacji na zablokowanym ekranie?

 • Tomasz Szymik

  Jak IP 6s plus ma nie wymienna baterie ??
  Czyli mam rozumieć że się ją wogóle nie da wymienić ???

  • krzysiekb92

   Da się,ale ciężko zrobić to samemu,stąd info o braku wymienionej baterii. W końcu to obudowa unibody

 • Apple

  Szkoda, ze ceny iphone’ow zaczynaja byc coraz bardziej absurdalne :/

  • Samsungit iApple love

   Absurdalne to jest porównanie iphona 6s plus pod względem kamery z lg g4 i samsungiem s6

 • Sensation

  aparat z jakością zdjęć podobną do s6 i g4.. dobre jaja..w tym momencie mówie stop tej recenzji. Czytałem dzisiaj trzy zagraniczne recenzje znanych i szanowanych portali i w każdej z nich jest wyraźnie zaznaczone że aparat jakością produkowanych zdjeć bardzo niewiele odskakuje od zwykłej 6tki- nie mówiąc już o porównaniu do S6 bo to kompletna paranoja. Potwierdza to the Verge, Gizmodo, techradar, itd. Do S6 czy G4 niestety daleka droga, ba ciężko nowego iphonowi przeskoczyć nawet Motke X ;/ Ja wiem że autor recenzji bardzo by chciał podciągnąć fakty, ale przydałoby się troche obiektywności. A jeśli już to załatw sobie s6 czy g4, i zrób porównanie, wrzuć test, porównamy, pogadamy.

  http://gizmodo.com/iphone-6s-camera-review-apple-is-no-longer-the-king-of-1733566635

  • mr eko

   no i gdzie tam jest napisane ze 6 s plus jest gorszy ?? pisza ze nie jest najlepszy juz ale dalej stoji w jednej lini z najlepszymi. zacznijmy od tego ze oni tam mowia o 6s a nie 6s plus,6s nie ma stabilizatora obrazu a 6s plus go ma,czyli kamerka jest inna i troche lepsza. widac czytanie po angielsku nie jest twoja najlepsza strona

 • Marcin

  A iPhone 5s nie jest wystarczający? 4 cale poręczna konstrukcja bateria wytrzyma od rana do wieczora. I stosunek ceny do przesadzonych cen 6 lub 6s.

 • Marcin

  Przepraszam, ale poziom „recenzji” pozostawia wiele do życzenia pod wieloma kątami. Starałem się nie czepiać sam przed sobą ale wyjątkowo powtórzenie na powtórzeniu zablokowało mi możliwość dalszego skupiania się na kwestiach, których próba poruszenia w tejże recenzji ma miejsce. Tragedia. Przykro mi to pisać ale zastanówcie się proszę nad doborem redaktorów albo odpowiednim wynagrodzeniem dla nich. Chętnie podejmę wyzwanie.

 • Piotr Cieśla

  Proszę o link do tapety :)

 • Luka Ru

  Bardzo prosze tez o link do tapety!!:( szukałem wszedzie bez skutku. Pozdrawiam!

 • vader

  Na pokładzie system operacyjny iOS 9 i wszystko jasne. Żaden Android nawet się nie zbliży.

 • Renata

  Całkiem zgrabnie wygląda ten iPhone 6s. Zastanawiam się pomiędzy zwykłą 6 a właśnie 6s, tylko czekam aż będzie normalne dostępny bo jednak ja muszę „pomacać” :d

 • Samsungit iApple love

  Z całym szacunkiem ale twoja recenzja jest conajmniej dziwna choć niewątpliwy + bo w twojej recenzji wiem o połowie aplikacji na ip6s a w innych recenzja tego nie było ale aparat iSight o przysłonie f/2.2 i rozdzielczości 12mpx nie ma prawa się równać z samsungiem s6 o przysłonie f/1.9 i rozdzielczości 16mpx cy z lg g4 z przysłoną f/1.8 i rozdzielczością 16mpx bo to nierealne. Kamera z przodu też jest wątpliwa ale wiadomo jak to jest. W iphona 6s zastosowano 2 różne chipsety co sprawia że nie wiesz na jaki trafisz a sprawdzić tego się nie da i w 40% iphonów 6s plus jest tsmc appla i 60% samsunga a w zwykłych 6s ach masz znowu na odwrót bo 70% ma chipsety tsmc a 30% samsunga

 • Refle8

  w życiu bym nie wydał 3,5 tysiąca na iphona – jak ceny opadają to jest o wiele lepiej. ja rozumiem, że to jest świetny telefon, ale jak wszedł iphone se, który ma właściwie takie same parametry i tylko mniejszy ekran to zupełnie nie widzę sensu, żeby sobie kupować poczciwego 6s. na takim matrixmedia se kosztuje nieco ponad 2 tysiące, a 6s 3,5 – wybór jest oczywisty. Ja rozumiem, że telefon ma działać na długie lata, ale czasami nie do końca rozumiem aż taki cen.,..

 • karmis

  w życiu bym nie wydał 3,5 tysiąca na iphona – jak ceny opadają to jest o wiele lepiej. ja rozumiem, że to jest świetny telefon, ale jak wszedł iphone se, który ma właściwie takie same parametry i tylko mniejszy ekran to zupełnie nie widzę sensu, żeby sobie kupować poczciwego 6s. na takim matrixmedia se kosztuje nieco ponad 2 tysiące, a 6s 3,5 – wybór jest oczywisty. Ja rozumiem, że telefon ma działać na długie lata, ale czasami nie do końca rozumiem aż taki cen.,..