Krzysiek Borek03.08.2015
Apple jest ciągle krytykowane, nawet za odnoszenie sukcesów

Apple bez wątpienia będzie krytykowane na każdym kroku, w końcu to jeden z najlepszych producentów sprzętu mobilnego, jeśli nie najlepszy. Oznacza to, że mają wysokie standardy, którym konkurencja nie dorasta do pięt. W praktyce oznacza to, że pomimo wysokich standardów nadal nie spełnią oczekiwań wszystkich konsumentów na świecie.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Apple jest zajęte, wszystko to spowodowane jest przez rozpoczęcie publicznych beta testów iOS 9 i OS X 10.11 El Capitan, a także wprowadzenie Apple Music. Choć obecnie wszyscy mogą wypróbować darmową subskrypcję, to zastanawiam się ilu użytkowników zostanie przy usłudze Apple. Nie zapominajmy również o niewielkiej aktualizacji iPodów, pokazuje to, że Apple nadal wykonuje swoją pracę tak, jak należy.

iOS9

Publiczni beta testerzy narzekają, że aplikacje firm trzecich nie działają, jak należy, co przekłada się na brak spełnienia ich oczekiwać względem iOS 9. Ludzie… to normalna kolej rzeczy, błędy i brak kompatybilności aplikacji dla wstępnej odsłony iOS 9 to żadna nowość, przecież wcześniej było tak samo. Zadaniem takich testów jest wyłapanie wszystkich błędów w oprogramowaniu, aby było najlepsze podczas jego debiutu we wrześniu bieżącego roku.

Pamiętajcie, żeby nie aktualizować urządzeń mobilnych, których używacie na co dzień. Okazuje się, że obecnie Apple Pay nie działa na wersji poglądowej iOS 9. Narzekający użytkownicy po aktualizacji sprzętu do iOS 9 nie może wydawać recenzji aplikacji za pośrednictwem App Store, najlepiej bezpośrednio kontaktować się z deweloperami i dokładnie opisać problem z aplikacją, z której korzystamy. Jest to również spowodowane falą krytyki wobec aplikacji, które nie działają na wstępnej wersji iOS 9. Nie można od razu mieć wszystkiego, ludzie…

AppleMusic

Apple Music również jest krytykowane na każdym kroku, szczególnie podczas pierwszego uruchomienia i wstępnej konfiguracji. Nie wspominając o ubogim systemie rekomendacji, który wymaga od nas korzystania z usługi strumieniowania muzyki Apple. Aplikacji mobilnej brakuje intuicyjności, co prowadzi do wielu nieporozumień między aplikacją i użytkownikiem. Innym problemem jest bez wątpienia brak możliwości rozpoczęcia bezpłatnej subskrypcji bez podania numerów karty (w moim przypadku bankomatowej), choć możemy w każdej chwili wyłączyć przedłużenie subskrypcji, wtedy należy zapłacić 4,99 euro/miesiąc.

ipod-touch-6g

Ostatni raz Apple zaktualizowało iPody 2 lata temu, a tegoroczna aktualizacja jest mile widziana, choć życie iPoda jest już policzone. To logiczne posunięcie wraz ze wdrożeniem Apple Music, choć jedynie model Touch jest w pełni kompatybilny z usługą Apple. Teoretycznie powinno to spowodować napływanie nowych użytkowników Apple Music po zakupie przez nich iPoda Touch 6gen. Żałuję, że Apple nie pokusiło się o dodanie kompatybilności dla iPoda Shuffle i nano, ale to nic dziwnego, skoro nie posiadają, chociażby WiFi.

Ostatnim z tematów, budzących krytykę są bez wątpienia wyniki finansowe sadowników. Po zaprezentowaniu wyników okazało się, że sprzedano więcej iPhone‚ów i Maców, niż w ubiegłym roku (ten sam kwartał), choć sprzedaż iPada zdecydowanie spadła.

iW2

A co z Apple Watch? Apple nie podało oficjalnie liczby sprzedanych egzemplarzy, ale okazuje się, że sprzedał się w większej ilości, niż iPhone i iPad, gdy debiutowały na rynku urządzeń mobilnych. Jedno z ostatnich badań sugeruje, że Apple Watch stanowi obecnie 75% rynku urządzeń noszonych, choć nie spełnił on całkowicie oczekiwań konsumentów.

Przytoczone przeze mnie przykłady jasno obrazują, że nawet najlepsi muszą przyjmować falę krytyki konsumentów lub nawet użytkowników ich produktów. Pominąłem w zestawieniu Apple Pay, ponieważ usługa nie działa w naszym kraju. Pomimo najlepszych wyników, widać, że konsumenci mają wysokie oczekiwania względem Apple, co pokazuje, że nawet najlepsi mają sporo do zrobienia, aby zachwycić wszystkich.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
  • masi0

    Apple to ostatnio tylko wyłącznie iPhone i produkty iOS’osopodobne, reszta ich produktów to nisza

    • krzysiekb92

      ciężko mi powiedzieć, czy to nisza. Sugerujesz się ceną latopów,iMaca lub maca mini, nie wspominając o Pro? Jeżeli według Ciebie to jest wyznacznik niszy, to coś z Tobą nie tak, za przeproszeniem.