Krystian12.12.2013
Apple patentuje inteligentne samochody

W czerwcu Apple złożyło wniosek patentowy do Europejskiego Urzędu Patentowego opisujący system akcesoriów w samochodzie, który współdziałając z iOS będzie mógł aktywować różne funkcje pojazdu, kiedy użytkownik się do niego zbliży.

Zgodnie z wnioskiem na 15 różnych aplikacji, dodatek do samochodu (który może być wbudowany w samochód, lecz nie musi) będzie wysyłał sygnał do połączonego z nim wcześniej urządzenia mobilnego pozwalając na jego lokalizowanie. Gdy telefon i auto zbliża się do siebie na odpowiednią odległość, zostanie nadany drugi sygnał, tym razem z iOS do urządzenia w samochodzie pozwalając wywołać takie reakcje jak otwarcie drzwi, włączenie rozmrażania szyb, ogrzewanie, otwarcie bagażnika i inne.

Ustalanie wzajemnej pozycji przez auto i telefon będzie na tyle dokładne, że da się zaprogramować konkretne akcje zależnie od naszego położenia. Dla przykładu, podchodząc od tyłu auta, zostanie nam otwarty bagażnik, ale drzwi zostaną nadal zamknięte.

20131212-120505.jpg
Prawdopodobnie Apple z pomocą geofecingu będzie chciało w przyszłości rozszerzyć działanie zamontowanych ostatnio w amerykańskich Apple Store nadajnikach iBeacons – o których pisaliśmy tutaj. Pozwoli to na zarządzanie funkcjami samochodu z większej odległości niż obecnie patentowane rozwiązanie.

Pierwszy samochód, który został wyposażony w iOS in the Car jest Honda Civic z 2014 roku. Za pomocą specjalnej aplikacji z AppStore, HondaLink, posiadacze iPhone 5 i wyższych modeli mogą się łączyć ze swoim autem. Cel Apple jest jednak dużo bardziej zaawansowany niż samo łączenie się z autem – miejmy nadzieję, że uda się im to wprowadzić do życia.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Stay Hungry. Stay Foolish. 

@narkoman_
  • Byłoby to świetne, jeszcze przypadłby się inteligentny dom ;) Jestem np. 5km od domu to włącza się ogrzewanie i jak wchodzę do domu jest cieplutko :)