Krzysiek Borek11.12.2017
Apple pracuje nad załataniem poważnej luki w HomeKit

Okazuje się, że HomeKit nie jest bez wad, w szczególności po aktualizacji do iOS 11.2. Okazuje się, że praktycznie każdy może mieć dostęp do naszych urządzeń, wliczając w to inteligentne zamki w drzwiach lub drzwi garażowe.

Obecnie Apple udało się połowicznie naprawić błąd za pomocą aktualizacji serwerów HomeKit, ale najbliższa aktualizacja oprogramowania układowego (iOS) usunie błąd całkowicie.

Ciężko samemu zmusić połączone urządzenia do ukazania błędu, ale wiadomo, że istnieje i pozwala na dostęp do sprzętu osobom trzecim. Dotyczy to nie tylko wspomnianych urządzeń, ponieważ podatne na atak są również termostaty, inteligentne żarówki i gniazdka. Jednak najniebezpieczniejszy jest dostęp do zamków domowych i drzwi garażowych.

Problem nie leży w połączonych urządzeniach, a w HomeKit odpowiedzialnym za łączenie ze sobą urządzeń różnych producentów. Zaistniała sytuacja dotyczy wyłącznie iPhone’a lub iPada z iOS 11.2, poprzednie wersje oprogramowania nie są podatne na nowo odkryty błąd.

Apple zostało poinformowane o błędzie pod koniec października i częściowo sobie z nim poradziło, wszystko za sprawą udostępnienia iOS 11.2 i watchOS 4.2. Reszta problemów została rozwiązana za pomocą serwerów, a całkowite usunięcie problemu pojawi się wraz z kolejną wersją iOS i watchOS.

Źródło: 9to5mac.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek