Krzysiek Borek15.04.2016
Apple przypadkowo ujawniło nazwę nowego systemu operacyjnego dla Mac

Wczoraj Apple wprowadziło parę zmian na swoich stronach internetowych i w App Store, wszystko z powodu obchodów Dnia Ziemi.

Zaktualizowana witryna internetowa ma na celu udzielenie odpowiedzi na wszystkie zadane rodzaje zadanych pytań o Apple z naciskiem na środowisko. Na stronie pojawiła się jedna ciekawostka, która powinna was zainteresować. Na stronie producent nie odnosi się do swojego systemu operacyjnego OS X, a do MacOS.

screen-shot-2016-04-14-at-5-26-11-pm

W sekcji omawiającej ocenę cyklu życia produktu informacje odnoszą się do MacOS, tvOS i iOS, więc nie ma żadnej wzmianki o obecnym systemie operacyjnym (OS X). Miesiąc temu w OS X 10.11.4 stwierdzono zmianę nazwy systemu, który ma nastąpić (prawdopodobnie) przy jego kolejnej aktualizacji.

Wczorajsze odkrycie jest bardziej przekonujące niż informacja zawarta w kodzie źródłowym wersji 10.11.4. Warto wspomnieć, że programiści często używają identyfikatora MacOS w nazwach plików i kodzie źródłowym dla wygody. Niemniej jednak wydaje mi się, że Apple obecnie myśli nad zmianą.

Dla mnie ma to sens, ponieważ uproszczą nazewnictwo, które będzie zgodne przynajmniej z watchOS i tvOS. Dziwne tylko, że to MacOS, a nie „macOS”. Różnica może wynikać z tego, że Mac jest rzeczownikiem, a watch i tv nie są, dopóki nie doda się do nich drugiego członu.

Mam nadzieję, że nazwę zmienią podczas tegorocznego WWDC, choć jeszcze jedna wersja będzie okraszona mianem OSX (10.11.5). Może zmiana przyjdzie nawet przed dorocznym spotkaniem z programistami, czas pokaże, co z tego wyjdzie.

Źródło: 9to5mac.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek