Krzysiek Borek27.08.2016
Apple rozpoczęło negocjacje z Intelem w sprawie produkcji układów scalonych bazujących na architekturze ARM

Intel uzyskał ostatnio licencję upoważniającą go do produkcji układów scalonych bazujących na architekturze ARM, co sprawiło, że Apple siadło z nimi do negocjacji w sprawie produkcji układów scalonych dla kolejnych urządzeń mobilnych z iOS.

Nawet jeżeli obydwaj producenci dojdą do porozumienia, to układy scalone Intel pojawią się w sprzęcie mobilnym Apple dopiero w 2018 roku. W tym roku i kolejnym jednostki centralne do produktów Amerykanów dostarczy tylko TSMC.

TSMC could face tough competition as soon as 2018 or 2019 as Intel is likely to gain orders from Apple by then,” Samuel Wang, a veteran semiconductor analyst at research company Gartner, told the Nikkei Asian Review. „Intel has begun to engage with Apple and it aims to grab one or two top-tier customers from TSMC

Korzystanie z usług Intela może okazać się strzałem w dziesiątkę, ponieważ producent procesorów ma dostęp do zdecydowanie lepszej i nowszej technologii w porównaniu do swojej konkurencji. Obecnie dla Apple najważniejsze są układy scalone wykonane w 10nm procesie litograficznym, a Intel ma je już prawie opracowane w przeciwieństwie do TSMC. Poza tym przeniesienie produkcji układów scalonych na swoje podwórko sprawi, że więcej osób w Stanach Zjednoczonych znajdzie zatrudnienie.

Intel is definitely the most formidable challenger for TSMC,” a senior Taiwanese chip industry executive said. „There is no rivalry between Apple and Intel so it’s really likely that Apple could shift some orders there. The move is also in line with Washington’s policy to encourage U.S. companies to make more products at home.”

Zanim to nastąpi, pragnę przypomnieć, że Apple w tym roku skorzysta z modemów LTE Intela w obydwu wariantach iPhone’a 7 (modele dla AT&T i niektóre międzynarodowe). Powodem stojącym za wyborem dodatkowego producenta jest chęć częściowego odejścia od usług Qualcomma.

Źródło: macrumors.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek