Krzysiek Borek17.05.2016
Apple usunęło aplikację Stefana Essera z App Store

Stefan Esser (i0n1c) jest głównie znany z obchodzenia zabezpieczeń iOS i pokazywania, jak można odblokować system operacyjny, ale ostatnio zmienił swoje zainteresowania. Albowiem wydał aplikację, pokazującą, czy wasz iPhone ma Jailbreak, czy nie.

W momencie jej debiutu byłem zaskoczony, że grupa odpowiedzialna za sprawdzenie aplikacji szybko dopuściła ją do App Store.

„System and Security Info” nie tylko informuje o odblokowaniu oprogramowania układowego, ale również o wykorzystanym w tym celu narzędziu (Pangu lub TaiG), podobnie jest z obecnością Cydii.

Zrzut ekranu 2016-05-11 o 14.40.38

Warto nadmienić, że aplikacja ma również wykrywacz złośliwego oprogramowania, więc w każdej chwili mogliśmy sprawdzić, czy niepożądane osoby miały dostęp do iPhone’a lub iPada.

Program szybko stał się popularny i widniał na pierwszym miejscu, jako płatna aplikacja.

Esser nie zapomniał również o aktualizacji programu, choć po jej wydaniu okazało się, że Apple usunęło aplikację z App Store. i0n1c dostał nawet stosownego maila, w którym opisano, dlaczego program został usunięty, powody to:

2.19: Apps that provide correct diagnostic or other inaccurate device data will be rejected.

22.2: Apps that contain false, fraudulent or misleading representations or use names or icons similar to other Apps will be rejected.

To był oficjalny powód, kolejnym był pełen wgląd w uruchomione procesy, które podobno nie powinny być wyświetlane, ponieważ naruszają prywatność użytkownika. Jednak większość z nich świadomie decydowała się na instalację aplikacji i to ich nie obchodziło.

Poza tym „System and Security Info” korzystało z tego samego API, co aplikacje diagnostyczne, więc powody stojące za usunięciem aplikacji są dla mnie mało wiarygodne. Myślicie, że takie wytłumaczenie jest logiczne?

Źródło: modmyi.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek