Krzysiek Borek03.04.2017
Apple zaprojektuje własny układ graficzny

Do tej pory Apple projektowało wyłącznie układy scalone do swoich urządzeń mobilnych, ale wygląda na to, że dołączą do nich układy graficzne.

Wszystko przez przerwanie współpracy z Imaginations Technologies, co sprawiło, że udziały firmy spadły o 70%.

Ponad 50% dochodów do tej pory pochodziło od Apple, a ponadto Amerykanie byli głównym inwestorem producenta układów graficznych i mieli prawa do prawie 10% akcji (8,2%). Rok temu byli nawet bliscy przejęcia Imagination Technologies, ale zmienili zdanie i ostatecznie nie doszło do przejęcia.

Apple przestanie korzystać z układów graficznych Imagination Technologies za 15 lub 24 miesiące, co oznacza, że w 2018 roku iPhone i iPad mogą korzystać z wewnętrznie zaprojektowanego układy graficznego. Obecny dostawca sądzi, że Apple będzie miało problemy z zaprojektowaniem i produkcją własnego układy graficznego, ponieważ może okazać się, że będą naruszać patenty obecnego dostawcy lub własność intelektualną.

Apple has not presented any evidence to substantiate its assertion that it will no longer require Imagination’s technology, without violating Imagination’s patents, intellectual property and confidential information. This evidence has been requested by Imagination but Apple has declined to provide it.Further, Imagination believes that it would be extremely challenging to design a brand new GPU architecture from basics without infringing its intellectual property rights, accordingly Imagination does not accept Apple’s assertions.

Podejrzewam, że w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się sporu na linii Apple-Imagination Technologies w związku zaprojektowaniem i produkcją układu graficznego przez Amerykanów. Imagination Technologies było warte 956 milionów dolarów, a obecnie wartość producenta układów graficznych wynosi 312,5 miliona dolarów.

Źródło: phonearena.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek