Krzysiek Borek16.09.2014
ASUS Fonepad 7 – recenzja

ASUS ma w swoim portfolio wiele udanych tabletów, tym razem producent postanowił wydać tablet, który pozwoli Nam używać go niemal w ten sam sposób, co smartfona. Wielu producentów postanawia dodawać moduły GSM do tabletów, aby można było z nich wykonywać połączenia telefoniczne, a jak w tej sytuacji radzi sobie Fonepad 7?

Wygląd i jakość wykonania

Asus6

Fonepad 7 wygląda, jak każdy dostępny obecnie na rynku tablet. Większość miejsca z przodu zajmuje 7” wyświetlacz, nad nim znajduje się czujnik zbliżeniowy, przedni aparat i głośnik. Pod wyświetlaczem możemy zauważyć logo producenta. Po prawej stronie urządzenia znajdziemy przycisk regulacji głośności, pod nim jest kolejny, odpowiedzialny za zasilanie i blokadę tabletu. Z lewej strony mamy zaślepkę, pod, którą kryje się czytnik kart micro SD i dwa miejsca na kartę microSIM. Z tyłu także znajdziemy logo producenta i aparat główny bez diody doświetlającej. Na górze urządzenia mamy dostęp do 3,5mm gniazda słuchawkowego i portu microUSB.

Bryła tabletu ASUSa jest zwarta, nie zauważyłem, aby cokolwiek trzeszczało, czy się wyginało podczas pracy z tabletem. Co prawda, gdy przyciśniemy mocniej tablet da się usłyszeć lekkie trzaski, ale to nie problem. Wygląd urządzenia jest przemyślany, ASUS postanowił pójść w minimalizm, i zdaje to egzamin.

W tym aspekcie nie ma się, do czego przyczepić… no prawie, niestety projektanci producenta źle umiejscowili przycisk zasilania i regulacji głośności. Zazwyczaj znajdują się one na lewym boku urządzenia, tutaj przechodzą one nieco do tyłu, więc dostęp do nich jest trudniejszy.

Oprogramowanie

As
As1

Fonepad 7 wyposażony jest w system Android w wersji 4.3 i nakładkę ZenUI. Niestety producent chyba się zapomniał i dodał zbyt dużo preinstalowanych aplikacji, co wg. Mnie jest zupełnie niepotrzebne. Zazwyczaj mało, kto z nich korzysta. W oprogramowaniu mamy 3 przyciski Home, wstecz i wielozadaniowość, wyświetlane są one na wyświetlaczu urządzenia. Kreator Audio to aplikacja pozwalająca na wiele różnych trybów odtwarzania muzyki, więc zachowuje się, jak dobrze znany equalizer. Kolejną ciekawą aplikacją jest Splendid, pozwala ona na edycję kolorów na wyświetlaczu. Dzięki niej możemy zmienić temperaturę kolorów, odcień i nasycenie.

AS2

Ogólnie oprogramowanie jest udane i nie zauważyłem żadnych zwolnień animacji w interfejsie podczas pracy z tabletem.

Wyświetlacz

Asus5

ASUS wyposażył Fonepada 7 w wyświetlacz o przekątnej 7”. Cechuje się on dobrym odwzorowaniem kolorów. Kąty widzenia są poprawne. Przy takich rozmiarach wyświetlacza teksty przeglądane za pośrednictwem przeglądarki internetowej są czytelne. Dzięki aplikacji Splendid można zmienić nieco, jakość kolorów wyświetlanych na 7” wyświetlaczu. Producent nie postawił tutaj na matrycę IPS, co nie zmienia faktu, że wyświetlacz jest bardzo jasny. ASUS wyposażył wyświetlacz w powłokę chroniącą przed zbieraniem odcisków palców, ale już po paru minutach obcowania z urządzeniem były one widoczne.

Wydajność

Asus4

Tablet Asusa posiada 4 rdzeniowy procesor Intel Atom, taktowany 1,2GHz, wspomaga go także 1GB pamięci operacyjnej RAM. Przeglądanie interfejsu urządzenia odbywa się bez jakichkolwiek zwolnień animacji. Niestety czasami gorzej z działaniem aplikacji, i tak nawet aplikacja Facebooka potrafiła działać wolniej, niż powinna. Z resztą nie tylko ona, było też parę innych działających tak aplikacji. Dzieje się tak przez krótki okres czasu, później wszystko wraca do normy. Co do gier to większość z nich będzie działać płynnie, poza tymi najbardziej wymagającymi.

Grając w Real Racing 3, czy inne tego typu gry da się zauważyć zwolnienia animacji w pewnych momentach, co utrudnia komfortowe granie. Prawdopodobnie winą należy obarczyć tutaj małą ilość pamięci operacyjnej, gdyby było 1GB więcej wszystko prawdopodobnie działałoby, jak należy.

Aparat

Asus2

Fonepad 7 posiada aparat główny z 2 MPx matrycą, to zdecydowanie za mało, jednakże wystarczy żeby czasem zrobić zdjęcie, czy dwa. Zdjęcia nie wyglądają na dobre, jednakże są mniej ziarniste, niż wykonywane zdjęcia w urządzeniach konkurencji. Aplikacja aparatu posiada wiele różnych trybów wykonywania ich, dodatkowo po wykonaniu zdjęć możemy nadać na nie różne efekty. Jedyna moja uwaga do producenta w tym aspekcie, powinniście wyposażyć tablet w lepszy aparat i było by dobrze. Główny aparat ma potencjał, który już na starcie jest źle wykorzystany przez producenta urządzenia.

Żywotność baterii i jakość połączeń

Asus1

Żywotność baterii, jak na urządzenie tej klasy z 7” wyświetlaczem jest zadowalająca. Urządzenie spokojnie wytrzyma pełny dzień pracy lub nawet dłużej. Pełny dzień pracy uzyskałem, wykonując parę połączeń, Smsów, streamując muzykę przez Internet. Żywotność baterii możemy zmienić poprzez włączenie trybu oszczędzania energii, którego osobiście nie sprawdzałem, ponieważ nie miałem takiej potrzeby.

Jakość połączeń nie odbiega od normy. Obecnie korzystam z usług sieci Play i nie doświadczyłem zerwania jakiegokolwiek połączenia. Niestety poprzez brak czujnika zbliżeniowego wyświetlacz urządzenia się nie wygasza. Podczas rozmowy może być to denerwujące, ale mi osobiście nie przeszkadzało. Gorzej, gdy wyświetlacz sam się wygasi podczas rozmowy.

Werdykt

ASUS po raz kolejny pokazuje, że stworzenie tabletu z niższej półki nie musi oznaczać cięć w kosztach. Choć nie da się ukryć, że producent poszedł na parę kompromisów tworząc ten model, na co dzień sprawuje się idealnie. Niestety osoby, które chciałyby czegoś więcej będą zawiedzione. Ale jest to jeden z najlepiej zbalansowanych tabletów na rynku, więc jeżeli macie mniejszy budżet, powinniście sięgnąć po rozwiązanie ASUSa.

Zalety:

 • cena
 • nienaganny wygląd
 • wydajność do zaakceptowania
 • ZenUI
 • dobra żywotność baterii i jakość połączeń
 • wsparcie dla OTG i systemu plików NTFS

Wady:

 • aparat
 • włożenie go do kieszeni do nadal wyzwanie
 • mała ilość pamięci operacyjnej RAM
 • mała ilość pamięci przeznaczonej na dane użytkownika
 • brak czujnika zbliżeniowego i oświetlenia
 • nieczytelny w świetle słonecznym

Podziękowania dla ASUSa za udostępnienie urządzenia do testów.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek