A.20.01.2014
Audio Pro Addon T10 (głośniki bluetooth) – recenzja

Po moim wielkim teście Bowers & Wilkins zastanawiałem się, czy istnieje stacja muzyczna, która posiadałaby wyrafinowany design, bardzo dobrą jakość dźwięku oraz rozsądną cenę? Przekonajcie się sami.

Na stację muzyczną Addon T10 skandynawskiej firmy Audio Pro natrafiłem przypadkiem. Przebywałem wówczas w jednym z gdyńskich sklepów audio testując sporą ilość przeróżnych słuchawek nausznych. Po nieudanych testach sprzedawca zaproponował mi nową serię stacji muzycznych Audio Pro, o których istnieniu, ani nawet o samej marce nie miałem zielonego pojęcia. Swoją drogą, dobry z niego sprzedawca skoro wchodząc do sklepu z zamiarem zakupu słuchawek wyszedłem ze stacją muzyczną, którą kupiłem specjalnie na testy dla OneTech.

Design i wykonanie

Patrząc na te głośniki można porwać się fali śmiechu. Bo przecież jak coś tak małego może dobrze grać? Zdziwilibyście się. Dla zobrazowania wielkości – Addon T10 szerokością porównywalny jest z 13 calowym MacBookiem.
Addon
Wykonanie głośnika to najwyższa klasa. Nie ma tutaj mowy o przebarwieniach, źle wykończonych krawędziach, czy nietrwałej obudowie. Wygląda jakby wykonany był przez Apple, a minimalistyczny i wyrafinowanych design jest idealnym dopełnieniem całości.

Jakość dźwięku

Addon T10 posiada dwa wysokotonowe głośniki oraz jeden niskotonowy. Po uruchomieniu go miałem opad szczęki! Uwierzcie mi. Jeżeli czytaliście moją poprzednią recenzję stacji muzycznych Bowers & Wilkins, które oceniłem lekko powiedziawszy – miernie, to w tym przypadku jest kompletnie inaczej.

To, jaki dźwięk potrafią z siebie wydobyć te 80W głośniki jest co najmniej zaskakujące. Bardzo mocny bas ze świetnie brzmiącą górą rozkręcą nie jedną imprezę. Intensywność basu na maksymalnej głośności jest tak ogromna, że w sklepie trzęsły się wszystkie szklane witryny. Efekt był powalający. Co ciekawe. To że bas jest mocny, wcale nie znaczy że dominuje na całym paśmie dźwiękowym. Dwa wysokotonowe głośniki nie ustępują mu ani o krok tworząc razem zjawiskowe doznania dźwiękowe.

Bardzo ważnym aspektem w jakości dźwięku tego typu głośników jest odpowiednie umiejscowienie. Dlatego jeżeli zdecydujecie się na jego zakup, to poświęćcie chwilkę czasu na znalezienie optymalnego położenia, by doznania dźwiękowe były jak najwyższe.

Do jakiego typu muzyki są Addon T10

Jak zapewne wiecie, każdy typ słuchawek jest do innego gatunku muzyki. Na słuchawkach Bowers & Wilkins P5, czy P7 nie posłuchamy dubstepu, tak samo jak na Beats Studio klasyki. Stację muzyczną Addon T10 usytuowałbym gdzieś pomiędzy nimi. Kiedy mają grzmotnąć basem przy muzyce filmowej z Tron: Legacy, to robią to. Natomiast, kiedy potrzeba wyciszenia i nostalgicznego spokoju to Addony posłusznie chowają swoje ostre kły i dopasowują się do odtwarzanego gatunku. Tak więc fani Norah Jones i Agnes Obel mogą być spokojni.

Bluetooth 4.0

Stacja muzyczna Audio Pro Addon T10 wyposażona jest w Bluetooth 4.0 oraz kodek aptX® od CSR, stworzony w celu zapewnienia idealnie czystego dźwięku. Addon zapamiętuje do 6 urządzeń Bluetooth oraz potrafi obsłużyć jednocześnie dwa źródła dźwięku. Nie zauważyłem również spadku jakości dźwięku podczas odtwarzania muzyki z iPhone 5 (co zdarza się w większości przypadków głośników na Bluetooth, a nie AirPlay).

Niestety, sporadyczny problem pojawił się przy MacBooku Pro Retina 13, gdzie dźwięk nie był już tak stabilny. Przynajmniej 2 razy przy odtwarzaniu całego, godzinnego albumu, zaciął się dźwięk. Jak wspomniałem wyżej, takich rzeczy nie zauważyłem przy iPhone, co jest bardzo ciekawe. Czyżby MacBooki były wyposażone w gorszy Bluetooth 4.0? Tego nie wiem.

Wejścia zewnętrzne

Do głośnika Addon T10 można podłączyć 3,5mm stereo oraz RCA. Czyli jeżeli ktoś chciałby włączyć muzykę z np. iPoda shuffle lub podłączyć do telewizora to ma taką możliwość. Ponadto głośnik posiada wyjście dla aktywnego subwoofera, by jeszcze bardziej zwiększyć natężenie basów (choć nie rozumiem po co) oraz wyjście USB do ładowania telefonu.

Addon

Przyznam, że nigdy nie spotkałem się z żadną stacją muzyczną, która oferowałaby aż tyle wejść i wyjść zewnętrznych. Przeważnie firmy robiące tak wysokiej klasy sprzęt celują w użytkowników Apple oferując jedynie AirPlay oraz zatrważającą cenę przekraczającą zdrowy rozsądek. W tym przypadku za jedyne 1499zł otrzymujemy sprzęt na tyle uniwersalny, że może on posłużyć dosłownie każdemu. Od starych empetrójek, przez użytkowników systemu Windows Mobile, Android, iOS po posiadaczy telewizorów.

Pilot i obsługa urządzenia

Do głośnika dołączany jest kabel zasilający w kolorze czarnym lub białym (w zależności od wersji kolorystycznej urządzenia) oraz pilot.

Addon

Ciekawostką jest, że ten pilot nie posiada wejścia na baterię. Jest wykonany w niezwykle precyzyjny sposób, a krawędzie przypominają mi te z iPhone 5/5s. Za jego pomocą możemy włączyć oraz wyłączyć urządzenie, sparować urządzenie, zmieniać poziom głośności oraz zmieniać źródło dźwięku – Bluetooth, Line1 i Line 2 (wejścia zewnętrzne) sygnalizowane niebieską, zieloną oraz czerwoną diodą. I to tyle. Niestety za pomocą pilota nie zatrzymamy, ani nie odtworzymy kolejnej piosenki.

Wersje kolorystyczne

Głośniki dostępne są w 3 wersjach kolorystycznych. Czarnej, białej oraz limitowanej, pomarańczowej edycji z rączką.

Addon

Podsumowanie

Patrząc na konkurencję w postaci JBL, Bose, czy Bowers & Wilkins można by przypuszczać, że głośniki jakie wykonała firma Audio Pro – Addon T10 nie mają prawa istnieć. Tego typu stacje powinny kosztować przynajmniej 2700zł i oferować znacznie gorszy poziom dźwięku. A jednak! Audio Pro istnieje na rynku od 1978, jednak serię Addon wydało dopiero w maju 2013 roku wchodząc do mainstreamu. Podobnie zresztą postąpił Bowers & Wilkins. Firma od lat specjalizowała się w głośnikach studyjnych, aż tu pewnego dnia wydała Zeppelina, który swoją drogą nie dorasta Addonom do pięt. Myślę, że Audio Pro tak agresywną polityką cenową chce na stałe wgryźć się w rynek stacji muzycznych, detronizując tym samym bardzo popularną wśród fanboyów Apple firmę Bowers & Wilkins.

Testowałem naprawdę bardzo wiele stacji muzycznych i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Audio Pro Addon T10 jest najlepszą stacją muzyczną na rynku.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

@