Michał16.11.2015
AVM FRITZ!Powerline 540E / 510E WLAN Set – recenzja

Kilka tygodni temu dzięki uprzejmości firmy AVM otrzymałem do testów zestaw FRITZ!Powerline 540E i 510E. Dziś chciałbym napisać Wam kilka słów na temat tych urządzeń.

Zawartość pudełka

FritzBox540E_1

Wewnątrz pudełka oprócz samych urządzeń znajdziemy skróconą instrukcję obsługi dostępną w języku polskim, dwa kabele sieciowe.

Wygląd

Z przodu urządzeń umieszczono diody informujące o statusie pracy. Są to odpowiednio: Power, LAN, Powerline, WLAN + WPS, Powerline + Security.

FritzBox540E_11

Z boku urządzeń znajdują się otwory wentylacyjne.

FritzBox540E_5

Dół to: przycisk Security, LAN 1, LAN 2.

FritzBox540E_3

FritzBox540E_7

FRITZ!Powerline 540E Set to dwa małe urządzenia, które zapewnią Wam dostęp do internetu w każdym punkcie domu dzięki wykorzystaniu instalacji elektrycznej.

FRITZ!Powerline 510E  jest to niezwykle oszczędne i malutkie urządzenie oferujące rozbudowę sieci za pomocą kabli elektrycznych. Model ten umożliwia transfer danych z prędkością do 500 mbit/s, a dzięki swej kompaktowej budowie może być zainstalowany praktycznie w każdym gniazdku.

Jak działa FRITZ!Powerline 510E? Bardzo prosto. Po wyciągnięciu urządzenia z pudełka wkładamy je do gniazdka i łączymy z routerem za pomocą dostępnego w pudełku kabla sieciowego. To wszystko.

FritzBox540E_9

FRITZ!Powerline 540E, czyli drugie urządzenie dostępne jest nieco większe. Po zamontowaniu urządzenia w drugim pokoju łączy się ono automatycznie z  FRITZ!Powerline 510E i w efekcie poszerza sygnał naszej domowej sieci. Możliwości komunikowania się z  FRITZ!Powerline 540E są dwie. Bezprzewodowo za pomocą Wi-Fi lub lub za pomocą kabla dzięki wbudowanym portom LAN.

FritzBox540E_8

FritzBox540E_6

Obsługa FRITZ!Powerline 540E i 510E jest banalnie prosta dzięki wbudowanemu interfejsowi użytkownika, który dostępny jest także w języku polskim. W moim przypadku urządzenia były gotowe po minucie od momentu włożenia do gniazdek, bez konfigurowania. Wszystko odbyło się automatycznie.

FritzBox540E_9

Zestaw FRITZ!Powerline 540E set pozwala na transmisję danych z prędkością do 500 Mbit/s na odległość aż do 500 metrów.

Transmisja poprzez FRITZ!Powerline jest oczywiście standardowo szyfrowana od włączenia adaptera – zarówno za pomocą 128-bitowego szyfrowania powerline, jak również w technologii bezprzewodowej, przy użyciu protokołu WPA2.

Zastosowanie w skrócie:

  • Proste rozbudowanie istniejącej sieci domowej z wykorzystaniem kabli elektrycznych
  • Szybka instalacja – bez konieczności kładzenia nowych kabli
  • Sieć Powerline może być szybko rozszerzona przez proste dodanie kolejnych urządzeń
  • Wysoka sprawność energetyczna: dwukrotnie większa liczba urządzeń Powerline może być obsłużona przy zużyciu tej samej ilości energii
  • Alternatywa dla pomieszczeń i budowli o nietypowej konstrukcji

Podsumowanie

Jeśli szukacie urządzenia, które za pomocą instalacji elektrycznej, eliminując konieczność kładzenia nowych kabli rozszerzy zasięg Waszego domowego internetu, to testowany przeze mnie zestaw będzie idealny rozwiązaniem.

Przez te kilka tygodni testów nie miałem z urządzeniami najmniejszych problemów. Powiem Wam zupełnie szczerze, że ja osobiście jestem z urządzeń bardzo zadowolony. Moje transfery w pokoju obok dzięki AVM FRITZ!Powerline 540E i 510E wzrosły aż czterokrotnie! Bez zestawu było to w granicach około 10 Mb/s, a po zamontowaniu urządzeń transfery w drugim pokoju sięgają 40 Mb/s. Ile kosztuje AVM FRITZ!Powerline 540E / 510E WLAN Set? Cena zestawu w Polsce to nieco ponad 399 zł. Więcej informacji znajdziecie  – tutaj.

Na koniec dodam, że w redakcji OneTech.pl od dłuższego czasu korzystamy z urządzeń sieciowych FRITZ! i jest to jak narazie jedyna firma, jeśli chodzi o sprzęt sieciowy, którą z czystym sumieniem możemy Wam polecić. Gorąco polecamy!

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.

@michal_rz
  • Quba

    Korzystam z tp-linka. Dobra alternatywa jak sie nie chce ciągnąć kabli do komputera.