Wacław Niezgoda15.03.2015
Jailbreak iOS 8.2

Ostatnią oficjalną wersją dla której ukazał się Jailbreak to iOS 8.1.2, dostępne było również narzędzie do obejścia zabezpieczeń i ograniczeń dla wersji deweloperskiej 8.2 beta 2.

Od czasu ukazania się 8.1.3 strony internetowe, fora czy subreddity o tej tematyce są wręcz zasypywane pytaniami o to kiedy będzie dostępny jailbreak dla aktualnej wersji iOS. Chciałbym pokrótce wyjaśnić czemu nie pojawiły się one dla tych wersji do tej pory i kiedy należy się ich spodziewać.

IOS8

8.1.3 to jedynie drobne poprawki błędów występujące w poprzedniej wersji. Nie były to jednak błędy związane z bezpieczeństwem więc nie było powodu aby aktualizować swoje iUrządzenia. Tym samym użytkownicy chcący pozostać przy uwolnionym sprzęcie nie spoglądali w stronę 8.1.3. Tym samym ekipy zajmujące się zdejmowaniem ograniczeń zaczęły szukać furtek do wykorzystania w późniejszym czasie, nie ujawniając ich przedwcześnie przed Apple.

Pomiędzy 8.1.3 a 8.2 pojawiło się narzędzie do jailbreka wersji deweloperskiej. Nie obyło się jednak bez „ale”. Po pierwsze wersje beta do najstabilniejszych systemów nie należą i trzeba się liczyć z szansą odmówienia przez telefon współpracy w pewnym momencie. Drugie „ale” to możliwość na wykonanie go jedynie przez komputery z systemem OS X co znacznie zawężało grono ludzi, którzy mogą złamać system.

Apple oficjalnie wypuściło iOS 8.2, niestety i ten iOS nie okazał się bez wad. Użytkownicy zgłaszają błędy występujące w tej wersji oprogramowania. Według nich skrócił się czas działania na baterii, osłabieniu uległ sygnał sieci komórkowej, po OS X przyszedła czas na niedziałające poprawnie WI-Fi na urządzeniach mobilnych Apple. Niektórzy natknęli się nawet na problemy podczas instalacji najnowszego iOSa. Po takiej ilości błędów można się spodziewać dość szybkiego wypuszczenia wersji 8.2.1 łatającego te i z pewnością inne błędy, oby tym razem bez przysparzania dodatkowych problemów użytkownikom. Co więcej w 8.2 Apple podobno załatało furtki, które miał przygotowany zespół TaiG. Mówię w tym momencie podobno, ponieważ od oficjalnego wypuszczenia 8.2 nie usłyszeliśmy od nich żadnych oficjalnych informacji czy i kiedy zostanie wypuszczony Jailbreak dla wersji iOS 8.2.

Cydia

Podsumowując przez ilość błędów występujących w 8.2 nie sądzę abyśmy doczekali się dla tej wersji Jailbreaka, w najbliższym czasie zapewne zostanie wypuszczone uaktualnienie z drobnymi poprawkami, i jeśli nie będzie w niej żadnych rażących błędów, powinniśmy wtedy otrzymać narzędzie do uwolnienia naszego iOSa.

 

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS