Krystian05.03.2014
CarPlay bazuje na systemie od BlackBerry

O CarPlay ostatnio zrobiło się bardzo głośno, a obawiam się, że to dopiero początek nowości związanych z tą technologią.

Co się okazuje, system ten nie jest oparty na mobilnym systemie operacyjnym Apple iOS, tylko na QNX, należącym do, uwaga, BlackBerry!

System przejęty przez BlackBerry w 2010 roku i od tego momentu został zainstalowany w tysiącach samochodów i innych urządzeń. Trafia, poza samochodami, do sprzętu medycznego, zestawów kina domowego czy nawet routerów.

Apple wiedziało co robi, wybrało QNX, który jest już znany przez producentów samochodów, dzięki temu mogli łatwiej negocjować wprowadzenie jego nowej, lekko zmodyfikowanej wersji do nowych aut. Dodatkowo QNX Car 2.0 posiada takie funkcje jak połączenia z siecią za pomocą telefonu komórkowego lub wbudowanego modemu, rozmowy wideo, odtwarzanie plików w rozdzielczości 1080p oraz dostęp do wielu różnych aplikacji. Obecne możliwości CarPlay mogą zostać jeszcze znacznie poszerzone w przyszłości.

QNX stanie się jeszcze bardziej znany, a BlackBerry może uda się przetrwać jakoś poważny kryzys, w jakim obecnie się znajdują, dzięki przypływowi gotówki z licencji udzielanej producentom. Wiadomo, że gdzie pojawia się Apple, tam pojawiają się też ogromne pieniądze.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Stay Hungry. Stay Foolish. 
@narkoman_