Jakub Świtek10.09.2014
Cogito Classic – recenzja

Wczoraj w trakcie konferencji wyszło na jaw – Apple będzie sprzedawało swoje zegarki. Niestety, najwcześniej możemy się ich spodziewać wiosną 2015 roku. To dużo czasu dlatego można rozejrzeć się za inną opcją.

Prawdę powiedziawszy miałem problem ze znalezieniem jakiegoś ciekawego produktu na rynku, który łączyłby klasyczny wygląd zegarka z domieszką nowoczesności. Moto360 nie przekonuje mnie do siebie a o rozwiązaniach takich firm jak Samsung czy LG lepiej nie wspominać w tym przypadku. Właśnie dlatego warto zwrócić swoją uwagę ku Cogtio Classic – jest to klasyczny zegarek z nutą nowoczesności. Dzięki połączeniu tych dwóch idei otrzymaliśmy bardzo ciekawy produkt.

0002 copy

System powiadomień został podzielony łącznie na siedem oddzielnych kategorii. Każda z nich została tak zilustrowana abyśmy nie mieli problemu z rozczytaniem. Pierwsza z nich (od lewej strony) informuje nas o nieodebranych połączeniach. Następna dostarcza informację o niskim poziomie naładowania telefonu. Dwie kolejne informują nas o przypomnieniach kalendarza oraz o alarmach. Piąta i szósta grupa powiadomień to te, które pochodzą z wiadomości mail czy też wiadomości tekstowych a także z portali społecznościowych m.in. Twitter, Facebook. Nad wszystkimi tymi grupami został umieszczony ekran tekstowy, który informuje nas o tym kto aktualnie do nas dzwoni a także wyświetla bieżącą godzinę. Oczywiście producent zadbał o to aby zegarek nie tylko powiadamiał nas przy pomocy migania diod LED w poszczególnej grupie ale także sygnałem dźwiękowym oraz wibracjami.
Niestety o ile wyświetlane powiadomienia są wyraźne i czytelne to moim zdaniem sygnał dźwiękowy a także wibracje są za słabe w codziennym pędzie życia. Zapewne wspaniale się sprawdzą przy jakimś spotkaniu czy w miejscu, gdzie panuje względny spokój.

Zeg1

Oczywiście na samych powiadomieniach nie kończą się możliwości tego urządzenia. Producent pomyślał również o takich funkcjach jak spust migawki aparatu fotograficznego w naszym telefonie, sterowanie odtwarzaniem muzyki czy też lokalizacja naszego telefonu. Jest to bardzo fajna funkcja, szczególnie gdy zdarza nam się zagubić telefon gdzieś w domu, pracy. Ogromną zaletą jest to, że gdy oddalimy się powyżej pewnej odległości od naszego telefonu, zegarek natychmiast nas o tym poinformuje. Może to się przydać gdy telefon nam gdzieś wypadnie lub ktoś postanowi skorzystać z naszej nieuwagi i “pożyczy” sobie nasz smartfon.

W sklepie AppStore a także GooglePlay czeka na nas dedykowana mobilna aplikacja. Dostępna jest ona dla urządzeń z systemami iOS7 a także dla Androida w wersji 4.3 oraz nowszych. O ile w przypadku sprzętów ze stajni Apple nie musimy się martwić o kompatybilność (od iPhone 4s/iPad mini a także iPad 3 generacji w górę) to przy Androidzie powinniśmy sprawdzić czy nasz model jest obsługiwany. Niestety, aplikacja nie należy do najpiękniejszych. Może producent zmieni to przy kolejnej aktualizacji. Natomiast aplikacja Connected Watch posiada wbudowane statystyki dzięki którym dowiemy się, które powiadomienia towarzyszą nam najczęściej.

Zeg3

Na pierwszy rzut oka zegarek sprawia wrażenie porządnie wykonanego. Miły w dotyku silikonowy pasek bardzo dobrze sprawdza się w codziennych czynnościach. Sama koperta została wykonana ze szczotkowanego aluminium, który w połączeniu z opaską daje ponadczasowy design. Zegarek, który został zaprojektowany przez znanego francuskiego projektanta Xaviera Houy dostępny jest w różnych wersjach kolorowych samej opaski a także obręczy, dzięki czemu doskonalne będzie wyglądał na ręku kobiety jak i mężczyzny. Sam zegarek jest na baterie CR2302 dzięki czemu nie mamy problemy z ładowaniem tego urządzenia. Według producenta jedna bateria starczy na około rok pracy przy BT, natomiast do analogowego użytku aż trzy lata. W sercu zegarka bije japoński mechanizm kwarcowy. Producent zapewnia nas, że zegarek jest wodoszczelny do 100m/10ATM.

Cogito watch final Group 2_20140106 copy

Na koniec warto zwrócić uwagę, że Cogito Classic zdobył nagrodę Golden A’ Design Award Winner w kategorii Biżuteria, Okulary, Zegarki.

Pewnie zadajecie sobie pytanie czy warto kupić takie urządzenie. Bez wątpienia jest to bardzo ciekawe urządzenie dla osób, które chcą korzystać z normalnego zegarka a przy okazji z możliwości “mądrego zegarka”. Nie jest to urządzenie pozbawione wad ale gdy ktoś szuka klasycznego rozwiązania, który będzie normalnym zegarkiem z różnymi udogodnieniami to nie powinien czuć się zawiedziony.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Moderator na myapple.pl Uwielbiam sprzęt Apple.
@zakino4