Krzysiek Borek08.01.2015
Czego oczekuję od iOS 9?

Minęło sporo czasu od wydania iOS 8. Wraz z nim pojawiło się wiele nowych funkcji. Począwszy od klawiatur firm trzecich, kończąc na lepszej integracji z aplikacjami od większości deweloperów. Pojawiło się też wiele, przydatnych rozszerzeń, zapoczątkowanych w poprzedniej wersji systemu operacyjnego Apple.

Najważniejszą funkcją wg mnie jest „Continuity”, dzięki temu ekosystem Apple działa precyzyjnie. Rozpoczynając pracę na iPhone możemy ją skończyć na iPadzie lub innym urządzeniu. Nie znajdziemy tej funkcji u konkurencji. Być 8 – ma odsłona iOS to najważniejsze wydanie systemu tak , jak start App Store w iOS 2.0.1.

Bez wątpienia obecna odsłona ma wiele interesujących funkcji, z których powinniśmy być zadowoleni. Niestety, iOS nadal jest daleko w tyle w paru aspektach, gdzie konkurencja ma przewagę. Dodatkowo posiada parę błędów, które powinny być wyeliminowane.

Zrobiłem krótką listę nowości, jakie moim zdaniem poprawią kondycję systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych Apple, czyli 9-ej odsłony iOS.

Interfejs użytkownika:

Czarny kolor interfejsu: obecnie większość części interfejsu systemowego i aplikacji jest biały. Chciałbym zobaczyć czarną odsłonę, dzięki temu wszystko będzie czytelniejsze.

Modyfikacja interfejsu: Większość urządzeń z Androidem różni się wyglądem interfejsu, a jeśli coś nam nie pasuje możemy to zmienić. Byłaby to ciekawa funkcja, Apple na pewno podołałoby wyzwaniu, w końcu dodanie 8-10 kolorów interfejsu to nie problem.

Aplikacje

Systemowe: Fabryczne aplikacje nie są złe. Jednakże niektórzy wolą Mapy Google, czy Chrome, a nie rozwiązania Apple. Każdy link nie otworzy się w innej przeglądarce, niż Safari,to samo tyczy się plików. Ciężko kopiować link, czy otwierać pliki w kolejnej aplikacji.

Chowanie aplikacji: Wielu z was pewnie nie używa większości systemowych aplikacji. Wtedy tworzycie folder, który je zawiera. Ciekawym rozwiązaniem byłoby chowanie ich tak, żeby nie były widoczne na pulpicie głównym.

Zintegrowany Game Center: Sama aplikacja to majstersztyk, dzięki niej mamy dostęp do naszych osiągnięć i wielu innych informacji. Szkoda, że po instalacji gra pojawia się na ekranie głównym, a nie właśnie tutaj (gra na ekranie głównym powinna być dostępna dodatkowo, jako wybór). Będzie to przydatna funkcja dla osób lubiących grać na urządzeniu mobilnym.

Dodatkowe funkcje

Dostęp do plików systemowych: Użytkownicy Jailbreaka mają to od zawsze, czas aby Apple „podebrało” pomysł i zaimplementowało to w systemie. Na początek mogliby dodać nawet częściowy dostęp, pomogłoby to podczas pobierania plików i kopiowaniu ich z urządzenia mobilnego na komputer i odwrotnie.

Odtwarzanie wideo w przeglądarce i wsparcie dla WebM: HTML5 zaczyna wypierać Flash, jako standard . Obecnie przeglądarka w iOS nie rozpoznaje WebM. Zdaje sobie sprawę, że wsparcie dla Flasha to tylko marzenie, ale lepiej, gdyby było wsparcie dla HTML5. Będzie to przydatne szczególnie na iPadzie.

Obecna wersja oprogramowania układowego dla urządzeń mobilnych Apple jest udana, jednakże brakuje jej paru opisanych przeze mnie funkcji. Szczególnie brakuje mi możliwości zmiany wyglądu interfejsu, gdzie Android przoduje nad iOS. Czy obecne funkcje wam się podobają, czy chcielibyście dodać coś od siebie?

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek