Krzysiek Borek14.12.2014
Czy Apple iPad z 16GB pamięci to zły zakup?

16GB pamięci na dane użytkownika w przypadku iPada to mało miejsca. Wielu z Was pewnie twierdzi, że z taką ilością pamięci nie będziemy w stanie sprawdzić większej ilości aplikacji, czy gier. Niestety, w tym momencie jesteście w błędzie.

Nie będę się rozpisywał o tym temacie względem iPhone’a lub iPoda. Jednakże dla wielu użytkowników 16GB to za mało. Przecież system też zajmuje miejsce na urządzeniu, w wyniku czego do dyspozycji dostajemy zazwyczaj mniej, niż 16GB pamięci na dane.

Często najważniejszą kwestią podczas zakupu iPada jest ilość miejsca na dane przyszłego użytkownika. Jeżeli chodzi o tablet Apple, ceny za poszczególne warianty pamięciowe nie są zbyt wygórowane. Z drugiej strony pojawia się temat,ile tak na prawdę potrzeba nam pamięci, nie raz, nie dwa niektórzy użytkownicy nie wykorzystują większej ilości. Wszystko zależy od tego, jak wykorzystujemy tablet.

iPadAir2

Jeżeli pod uwagę weźmiemy te dwa aspekty, należy wybrać odpowiedni wariant, aby nie zabrakło nam pamięci. Jeżeli wasz budżet nie pozwala Wam na kupno urządzenia z większą ilością miejsca, wybór jest prosty, ale nie najlepszy. Macie tablet z Androidem ? W tym przypadku nie musicie się martwić, nawet jeżeli macie 16GB, to możecie poszerzyć tę pamięć o kartę microSD. W przypadku iPada nie mamy tego luksusu, nad czym osobiście ubolewam…

Jeżeli tak, jak ja posiadacie iPada z 16GB pamięci na wasze dane, to mam dla was parę wskazówek, jak można sobie z nim radzić na codzień. Dzięki nim nie będziecie się martwić, że macie problemy z małą ilością wolnej pamięci.

Używajcie chmury

Tablet wyprodukowany przez giganta z Cupertino bardzo dobrze sprawuje się, jako urządzenie multimedialne. Dotyczy to nie tylko oglądania filmów,słuchania muzyki, przeglądania zdjęć i innych operacji. Wszystkie wymienione przeze mnie aktywności zajmują sporo (pamięci) na urządzeniu,w zależności od tego ile posiadamy danych plików. Oczywiście, nie musicie ich przechowywać bezpośrednio na iPadzie, możecie je umieścić w chmurze.

Żeby było jasne, nie mam na myśli iCloud. Są dużo lepsze alternatywy, w postaci Dropbox, Netflix i wielu innych. Jeżeli chodzi o słuchanie muzyki, nie przetrzymujcie jej bezpośrednio na tablecie, a zacznijcie używać Spotify lub Rdio. Jeżeli chcecie oglądać filmy, czy programy telewizyjne, możecie użyć do tego TVN Player lub Ipli. Oczywiście, do wszystkich wymienionych przeze mnie programów wymagane jest połączenie z internetem. Dzięki takiemu zabiegowi, mamy wszystko pod ręką i nie musimy przechowywać tego na iPadzie.

Macie dużą ilość zdjęć? Wrzućcie je na Dropbox’a lub Dysk Google. W każdej chwili będziecie mogli je przeglądać, a niektóre otworzyć bez dostępu do sieci.

Usuwanie niepotrzebnych aplikacji

Programy przeznaczone dla iOS nie zajmują dużo – zazwyczaj poniżej 200MB. Niestety pliki tymczasowe i inne potrafią zajmować więcej miejsca, niż aplikacja przez nas zainstalowana. Instalujcie tylko te aplikacje, które rzeczywiście są dla was niezbędne. Im więcej aplikacji, tym mniej wolnego miejsca. Pewnie większość z was instaluje wiele aplikacji, ale korzysta z nich raz na jakiś czas. Takie aplikacje zajmują tylko miejsce na urządzeniu, a nie są przez nas używane, wtedy przychodzi odpowiedni czas, aby się ich pozbyć. Dzięki temu zaoszczędzimy nieco miejsca na naszym urządzeniu.

Zacznijcie grać w prostsze gry

Gry na iOS to najlepszy przykład, jak szybko można zapchać urządzenie. iPad idealnie nadaje się do grania (mówi to osoba, która wcześniej granie na wyświetlaczu dotykowym uważała za nieporozumienie). Jednakże wszystko zależy od gier i ich jakości. Rozmiary zaczynają się od paru megabajtów do gigabajta lub więcej.

Za przykład może posłużyć tutaj Real Racing 3 i Infinity Blade III, są to gry,które zajmuja nawet 1,5GB. W przypadku, gdy mamy tylko 16GB pamięci w naszym tablecie, możemy umieścić tylko 2 takie gry. Jednakże w App Store znajdziemy dużo ciekawych gier, które nie nadszarpią szczególnie pamięci w iPadzie.

Jak widzicie, jeżeli ma się chęci można używać iPada w najniższym wariancie pamięciowym. Nie wszyscy są z tego zadowoleni, osobiście wolałbym, aby domyślną pamięcią były 32GB. Może za dużo nie gram na tablecie, ale nagminnie robi to 5 letni siostrzeniec. W większości przypadków w Angry Birds, więc mam jeszcze sporo miejsca na urządzeniu. Brakuje mi w nim także portu na karty micro SD, ale tego na pewno zbyt szybko nie zobaczymy w produktach giganta z Cupertino.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek