Krzysiek Borek16.12.2014
Czy iOS 8 i iPhone 4S to dobre połączenie?

Minęły 3 miesiące od czasu wydania iOS 8. Jakiś czas temu zdecydowałem, że zaktualizuje iPhone’a 4S do nowszej wersji oprogramowania układowego. Czytałem wiele recenzji pierwszych wersji 8 odsłony iOS i dałem się nabrać na wersję 8.1.1, która miała poprawić działanie staruszka od Apple.

Ostatnio pojawił się iOS 8.1.2, więc,skoro miałem zainstalowaną wersję 8.1.1, to czemu miałbym nie przeprowadzać kolejnej aktualizacji? W pewnym sensie 8.1.2 to próba przekonania użytkowników 4S do przejścia z iOS 7 na nowszą wersję. Kolejna wersja iOS 8 poprawia wybrany przez Apple błąd, ale zawsze może dodać kolejne, w szczególności na starszych urządzeniach.

Instalacja

W większości przypadków aktualizacja odbywa się bez problemów. Choć czasem zdarzy się, że po aktualizacji 4S traci możliwość wykonywania połączeń wychodzących i wysyłania SMSów. To jedna z tych sytuacji, w których należy wykonać kopię zapasową urządzenia przed aktualizacją. Jeżeli macie taki problem, będziecie musieli przywrócić ustawienia fabryczne. Z tą operacją wiąże się utrata wszystkich danych, obecnych na urządzeniu.

Wydajność i działanie

Jeżeli rozpatrujecie temat aktualizacji, obejrzyjcie materiały wideo z działania nowszej wersji iOS na iPhone 4S. Pomimo że 8.1.2 to poprawka dla 8 widać zmiany w działaniu systemu na modelu 4S. Aplikacje nadal uruchamiają się szybciej niż na poprzedniku. Jeśli zależy wam na komfortowej pracy z urządzeniem, a nie na funkcjonalności to nie ma potrzeby aktualizowania waszego iUrządzenia.

Żywotność baterii

Niestety, ten punkt systemu Apple stoi na niskim poziomie. Jest nieco gorzej niż na iOS 7.1.2. Możliwe, że są to tylko pojedyncze przypadki, jednakże u siebie zauważyłem zmianę na gorsze. Bateria trzyma zdecydowanie krócej, co dla mnie jest nie do przyjęcia.

WiFi, Bluetooth, połączenia

Niektórzy znajomi mają problem z „szarym” WiFi i nie mogą za jego pośrednictwem łączyć się z internetem. Są tacy, którym to nie przeszkadza, a dla innych to „nowość”. Czasem wystarczy wyzerować ustawienia sieciowe, wchodząc odpowiednio w Ustawienia->Ogólne->Wyzeruj->Wyzeruj Ustawienia Sieciowe.

W większości przypadków użytkownicy nie mają problemów z Bluetooth i siecią komórkową.

Problemy z oprogramowaniem

Widzicie, że iPhone 4S i iOS 8 to niezbyt udane połączenie. Pojawia się wiele problemów, o których przeczytacie powyżej. Jeżeli rzeczywiście chcecie go zaktualizować, to przygotujcie kopię zapasową urządzenia, aby móc sobie z nimi poradzić, jeżeli się pojawią.

Czy warto aktualizować iPhone 4S do iOS 8.1.2 ?

Dla użytkowników, którzy zdążyli zaktualizować 4S do wersji 8 powinni aktualizować urządzenie dalej. Wersja 8.1 to dobrze przygotowane oprogramowanie dla wiekowego już modelu iPhone’a. Zaznaczone przeze mnie problemy nie dotykają większości urządzeń, a nawet jeżeli macie któryś z powyższych zawsze można mu zaradzić. Osoby mające iOS 7.1.2 powinny się wstrzymać z aktualizacją, obecnej wersji iOS jeszcze daleko do działania poprzedniej. Jeżeli nie potrzebne wam nowe funkcje, to po prostu pozostańcie przy obecnej wersji iOS.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek