Krzysiek Borek21.09.2015
Czy iOS 9 i iPhone 6 to odpowiednie połączenie?

Ostatni w kolejce do testu iOS 9 stał iPhone 6, nigdy wcześniej nie miałem z nim do czynienia, ale spośród trzech, które udostępnił mi znajomy to on najlepiej radzi sobie z najnowszą odsłoną mobilnego systemu operacyjnego Apple. To poważna aktualizacja dla tego modelu i wydaje mi się, że wielu użytkowników iPhone’a 6 na nią czekało.

Zaraz po zdobyciu szóstki postanowiłem, że zaktualizuje go do iOS 9 na potrzeby testów, bo znajomy nie korzysta z Jailbreak, więc nie było z tym żadnego problemu. Chcę się podzielić z wami jedynie wrażeniami po parodniowych testach i nie będzie to pełna recenzja iOS 9, na to potrzeba zdecydowanie więcej czasu.

Procesu aktualizacji nie będę opisywał, bo każdemu jest znany, choć zawsze odtwarzam oprogramowanie i nie wykonuje aktualizacji OTA.

Wydajność

W przypadku omawianego modelu nie skupię się na wypisywaniu nowości, a na wydajności działania systemu operacyjnego na rocznym już iPhonie 6. Zanim przejdę do rzeczy, pamiętajcie, że korzystam z usług Play, jeżeli chodzi o sieć komórkową i na pewno korzystam z innych aplikacji i gier, niż wy, nie wspominając o metodach użytkowania sprzętu z nadgryzionym jabłuszkiem.

Aplikacje

Nie ukrywam, że instaluje tylko najpotrzebniejsze aplikacje i gry, zaraz po aktualizacji zainstalowałem tylko wybrane przeze mnie, są to między innymi: Twitter,Instagram, YouTube,Spotify, Chrome,Infinity Blade 3,Chrome i Real Racing 3.

Nie zauważyłem żadnych problemów z aplikacjami i grami, oprócz jednego samoczynnego wyłączenia Chrome. Aplikacje działają tak samo, jak na iOS 8.4, czyli stabilnie i mam nadzieję, że tak zostanie. Warto nadmienić, że aktualizuję aplikacje na bieżąco, aby były kompatybilne z najnowszą wersją iOS, pomaga to w zniwelowaniu początkowych błędów każdej z nich, podczas działania na iOS 9.

Jeżeli aplikacja nadal nie działa warto ją przeinstalować lub skontaktować się z jej deweloperem.

Żywotność baterii

Według Apple tryb oszczędzania baterii powinien spokojnie przedłużyć czas użytkowania o godzinę. Podkreślano to podczas prezentacji na tegorocznej konferencji prasowej poprzedzającej WWDC, a odpowiednie informacji znalazły się w oficjalnym wykazie zmian, które zaszły w iOS 9.

W ciągu testów nie zauważyłem, żeby żywotność baterii była gorsza względem iOS 8.4, a czas pokaże co będzie dalej, czego nie będzie mi dane zobaczyć. Nie jest źle, biorąc pod uwagę baterię o pojemności 1810mAh. Poza tym dowiedziałem się, że inni znajomi posiadający iPhone’a 6 nie skarżą się na żywotność baterii.

WiFi, sieć komórkowa i Bluetooth

Używałem iPhone’a z różnymi routerami i akcesoriami Bluetooth, nie zauważyłem żadnych spadków prędkości podczas pobierania aplikacji i ani razu nie zdarzyło się, żeby iPhone stracił połączenie z routerem. Bez problemowo działają również przenośne głośniki, słuchawki i inne akcesoria.

Korzystając codziennie z iPhone’a 6 nie można zapominać o LTE, zasięg, jak i prędkość pobierania były zadowalające, a urządzenie nie zrywało połączeń przychodzących, ani sygnału.

Problemy?

Podczas testów nie byłem naocznym świadkiem żadnego błędu wynikającego z charakterystyki oprogramowania, choć pewnie jakieś są, ale ciężko dostrzec je po zaledwie 3 – 4 dniach z urządzeniem. Mniejsze błędy można zauważyć podczas dłuższego użytkowania sprzętu, na co niestety nie mogę sobie pozwolić.

Działanie

Nie da się ukryć, że chwilę po aktualizacji sprzęt nie działał, jak na jego poprzedniej iteracji, choć to też znika wraz z ubiegającym czasem. Zauważyłem, że w niektórych przypadkach spada płynność animacji systemu operacyjnego, choć po dniu zniknęły bezpowrotnie.

W większości przypadków system jest dynamiczny i nie ma szans, żeby się zakrztusił. Animacje również są płynne i mam nadzieję, żę tak będzie do końca.

Powinniście aktualizować?

Dla mnie iOS 9 w połączeniu z iPhone’em 6 to idealne połączenie, podczas krótkich testów nie zauważyłem żadnych rażących problemów, które zadecydowałyby o niemożności aktualizacji.

Nawet jeżeli chcecie wykonać aktualizację, wstrzymajcie się parę dni i śledźcie opinie innych użytkowników, co powinno rozjaśnić wam sytuację. iOS 9 nigdzie się nie rusza, a Apple nie wymaga od was natychmiastowej aktualizacji.
Śmiem twierdzić, że mając Jailbreak nawet nie dopuszczacie do myśli aktualizacji do iOS 9. W końcu na tej wersji Jailbreak jest niedostępny. Podejrzewam, że niektórzy używają iPhone’a do pracy i mogą mieć obawy co do kompatybilności aplikacji z iOS 9, wtedy należy po prostu zaczekać, aż większość z nich będzie kompatybilna.

Z mojego punktu widzenia mam wrażenie, że dla większości użytkowników iPhone’a 6 iOS 9 będzie idealnym rozwiązaniem, o ile nie korzystacie z Jailbreak.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek
 • kwawer

  fajny artykuł, szczęściarz z Pana, że nie znalazł Pan żadnego błędu, ja co aktualizacje znajduje nowe, tym razem najbardziej upierdliwym była bład w aktualizacji apek, pokazywało mi się 2 apki do zaktualizowania a potem przy tych apkach przycisk „Otwórz”, po jakimś czasie błąd zniknął, ale mimo wszystko, co aktualizacja nowego iosa to zawsze jakiś fuck up wyjdzie

  • krzysiekb92

   To nie są tak rażące błędy, o których powinno sie wspominać. Tak jest zawsze z najnowsza wersja iOS ;)

 • knopersik

  Kolejny błąd natury estetycznej to widok dnia tygodnia w app kalendarza na ekranie głównym : nie jest wyśrodkowany… Początkowo miałem problemy z baterią (strasznie „leciała”) i lagowaniem, dopiero reinstalacja i backup przywrócił wszytsko do normy ale błędy mniejsze czy większe nadal występują.

  • krzysiekb92

   Nie, bardziej sie skłania ku prawej stronie, u mnie bateria nie leciała,ale tez nie ma za dużo cykli ładowania.

 • Użytkownikiphone

  Niestety proces aktualizacji nie jest znany każdemu :( jestem kompletnym technologicznym abnegatem – dlatego kupiłem IPhone, żeby używać i nie zastanawiać się jak to działa. Zamiast aktualizacji chciałbym wykonać czystą instalację iOS 9 a jednocześnie nie mieć np w iTunes dwa razy tego same telefonu czy co tam się potencjalnie może stać. Nie znalazłem w sieci ani jednego takiego czytelnego poradnika krok po kroku dla jabłkowych nowicjuszy – a byłby to poczytny artykuł dla takich zupełnych laików których wbrew pozorom nie brakuje

  • krzysiekb92

   Jest ich już tutaj multum,wiec nie widziałem sensu,żeby to wszystko powielać. Jeżeli nie wiesz co robisz to masz OTA.

 • Zygmunt Kowalski

  niestety ale na iPhone 6 plus się zacina i laguje jestem rozczarowany bo na iPhone 5c chodzi wyśmienicie bez żadnej przycinki. Mam nadzieję że jak najszybciej coś z tym zrobią bo ciężko jest na nim pracować

  • krzysiekb92

   9.1 moze cos naprawi,ale czas pokaże.

  • Ja565

   Co ty robisz z tym 6+ skoro się zacina?? U mnie nic takiego nie ma, a mam ten sam model i tez 9.

   • Zygmunt Kowalski

    Używam, dzwonię , Internet gdzIe Na 8.4 chodził jak złoto a przy 9 chodzi tragiczne jak mój stary Galaxy s3 na androidzie lag goni lag