Krzysiek Borek20.06.2015
Czy Notatki z iOS mogą zastąpić Evernote?

Apple postanowiło całkowicie przebudować systemową aplikację Notatki. Postanowiłem porównać ją z Evernote, z którego od dłuższego czasu korzystam.

W 2001 roku firma Karelia wydała oprogramowanie na OS X o nazwie Watson, które pozwalało na wyszukiwanie informacji w internecie bez korzystania z przeglądarki witryn internetowych. Aplikacja nie miała sobie równych, a rok później Apple wydało Sherlock 3, który był kalką Watsona. Od tamtego momentu określenie „Sherlocking” było używane w momencie, gdy Apple dodawało nowe funkcje i aplikacje do własnego systemu operacyjnego.

Wraz z udostępnieniem wersji rozwojowych iOS 9 i OS X El Capitan, Apple na nowo definiuje aplikację Notatki. Wielu znajomych twierdzi, że aplikacja giganta z Cupertino będzie killerem Evernote. Czy rzeczywiście są do siebie podobne? Za chwilę się temu przyjrzymy.

Funkcje

Zacznijmy od nowości w systemowej aplikacji, znajdującej się w iOS 9. Notatki zyskały wiele dobrego, w końcu Apple postanowiło wprowadzić nowości, na które czekaliśmy od czasu wydania pierwszego iPhone’a.

3

Teraz możemy wstawiać listy rzeczy do wykonania, będzie to niezwykle przydatne dla osób, mających sporo do wykonania w danym dniu. Funkcja jest żywcem zapożyczona z systemowej aplikacji Przypomnienia. Jednakże lista w tym przypadku jest interaktywna i możemy zaznaczyć wykonane przez nas zadania.

Można również dodać zdjęcia, lokalizację i adres witryny internetowej, po dodaniu od razu ujrzymy sformatowany tekst. Chodzi o to, że podczas kopiowania i wklejenia adresu URL, pojawi się on w osobnym miejscu, razem z miniaturką i opisem adresu. Lokalizacje i wybrane trasy z map będą wyglądać tak samo.

2

Miłym dodatkiem jest tutaj możliwość szkicowania, wszystkiego, co przyjdzie nam na myśl. Dostępnych jest wiele narzędzi i kolorów. Apple nawet dodało linijkę, żeby wszystko było równo. W praktyce oznacza to bezproblemowe szkicowanie.

Przejdźmy do Evernote… porównanie będzie dość trudne, aplikacja posiada trzy różne wersje. Są nimi podstawowa, plus i premium. Jedynie podstawowa jest bezpłatna i to na jej funkcjach się skupie.

W podstawce możemy dodawać interaktywne listy, adresy witryn internetowych i inne dane. Jak na razie funkcje obydwu aplikacji są takie same, choć Evernote ma przewagę w postaci możliwości komentowania i rozmowy na temat wprowadzonych treści. Funkcja jest przydatna dla osób wykonujących projekty grupowe.

Niedogodnością podstawowej wersji Evernote jest wymagane połączenie sieciowe do przeglądania notatek. Jesteście w samolocie, a wasze notatki nie dostały się na serwer? Nie będziecie mogli ich podejrzeć. Wada ucieka wraz z wersją Plus, pozwalającą na zapisywanie e — maili i zabezpieczenie hasłem. Z kolei, wersja Premium pozwoli wam na przekształcenie notatek w prezentacje, skanowanie kart, dodawanie pików PDF, wyszukiwanie w plikach Office i nielimitowane miejsce na notatki.

Dostępność

Nowa wersja systemowej aplikacji dostępna będzie na wszystkich urządzeniach mobilnych, kompatybilnych z iOS 9 (iPhone, iPad, iPod), OS X El Capitan i w sieci na iCloud.com

Z kolei Evernote dostępne jest na urządzeniach mobilnych z iOS, Androidem, Macach, komputerach z systemem operacyjnym Windows, BlackBerry, Windows Phone i sprzęcie Amazona.

Cena

Notatki w iOS 9, OS X El Capitan i iCloud.com są bezpłatne. W końcu to część oprogramowania dla sprzętu Apple.

Podstawowa edycja Evernote jest oczywiście bezpłatna, dopiero wersja Plus i Premium zmusza użytkowników do uiszczenia opłat. Wyglądają one następująco 50 zł rocznie za pakiet Plus i 99 zł za Premium.

Werdykt

Jeżeli potrzebujecie prostej aplikacji do notowania i nie zależy wam na współpracy, to wystarczy wam aplikacja domyślnie dostępna na iOS 9 i OS X El Capitan. Aplikacja prezentuje się obłędnie, jest prosta w obsłudze. Dodatkowo jej integracja pomiędzy obydwoma systemami operacyjnymi Apple jest wykonana należycie i nie ma się do czego przyczepić. Dla większości użytkowników aplikacja i jej funkcje będą wystarczające.

Z drugiej strony, potrzebne wam wszystkie funkcje Evernote i możliwość współpracy z innymi użytkownikami? Pamiętajcie, że razem z nimi w parze idą dodatkowe opłaty, które należy uiszczać, co rok. Kolejną zaletą jest multiplatformowość, znajdziemy je niemal wszędzie. Używacie Maca i smartfona z Androidem? Wtedy powinniście korzystać z Evernote.

Dla osób, posiadających własną firmę,cena Evernote będzie uzasadniona. Jednakże dla prostego użytkownika lepszym rozwiązaniem będzie aplikacja Apple.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek