Krystian12.04.2014
Czy zamykanie aplikacji działających w tle ma sens?

Oszczędzanie baterii w smartfonie nie jest prostą sprawą. Codziennie atakuje nas tysiące powiadomień, wiadomości iMessage czy wzmianek z Twittera.

Każdy z nas dodatkowo ma swój sposób na korzystanie z telefonu. Jednym bateria starcza na trzy dni (serio, znam takich) innym na pół dnia. Wiele było już tematów o tym, jak oszczędzić chociaż te kilka elektronów. Tym razem jednak nie będę tym zajmował ale powiem o innej rzeczy – zamykanie aplikacji w tle.

Zacznę od małej opowieści. Stojąc kiedyś w kolejce po iPhone w Dreźnie byłem świadkiem zadziwiającego używania telefonu. Pewien człowiek, stojący przede mną, uruchamiał aplikację, np WhatsApp, pisał jedną wiadomość, zamykał WhatsApp, włączał pasek multitaskingu, zmykał aplikację i uruchamiał inną. Ten sam proces powtarzał się po każdej uruchomionej aplikacji, każdej! Nie wiem, może to była jakaś nerwica natręctw i nie powinienem się z niego naśmiewać? Współczuję mu choroby, a tymczasem zmierzam do sedna sprawy.

Czy zamykanie każdej aplikacji działającej w tle ma sens i wpływa pozytywnie na czas pracy na baterii?

Multitasking.onetech.pl

Odpowiedź brzmi jednoznacznie – NIE i NIE.

Zaraz pewnie pojawią się głosy: ale jak to, przecież aplikacja w tle zużywa zasoby, zużywa prąd i w ogóle ona tam jest i się na nas patrzy – jak się patrzy do idźcie do psychiatry, a na resztę zarzutów mam trochę argumentów.

Podstawy działania iOS są takie, że ŻADNA aplikacja w tle nie ma prawa chodzić (poza wyjątkami jak radio internetowe, muzyka, usługi VoIP, nawigacje). W momencie, gdy wychodzicie z programu, zostaje on zamrożony. Koniec, nie ma go, nic nie robi, nie działa, nie zużywa prądu. Siedzi wtedy w pamięci RAM telefonu i czeka na kolejne włączenie (nie, to, że jest w RAM nie robi różnicy w zużyciu prądu, z góry uprzedzam).

Już pewnie odzywa się Wasza nerwica natręctw i chcecie go zamykać zupełnie – i tu popełniacie kardynalny błąd. Zamknięcie programu to czas, klikacie dwa razy przycisk start (animacja multitaskingu do tego ciągle ekran się świeci przecież i bierze sporo energii), wywalacie program do góry (kolejna animacja), zostaje zapisany jego stan do pamięci trwałej telefonu (kolejne zużycie prądu), wychodzicie z multitaskingu (kolejna animacja) blokujecie telefon. Nareszcie przestaliście zużywać energię na marne – ale pewnie zaraz znowu go włączycie, uruchomicie ten sam program i w tym momencie zużyjecie kolejną niepotrzebną porcję energii… ale jak to?

Program, który wraca z pamięci RAM jest w pełni wczytany, jego grafiki tam są, funkcje, wszystko. Uruchamia się i działa. Natomiast wczytanie całego programu z trwałej pamięci to spory wydatek energetyczny, trzeba wgrać wspomniane przed chwilą grafiki, poukładać je wg wzorca, uruchomić wszystkie funkcje etc – słowem jedno wielkie marnotrawstwo.

Jeżeli więc macie nerwicę pod postacią ciągłego wyłączania aplikacji – to gratuluję skutecznego ubijania sobie codziennie baterii, marnowania własnego czasu na to, oraz szybszego niszczenia przycisku początkowego przez dodatkowe kliknięcia.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Stay Hungry. Stay Foolish. 
@narkoman_
 • sloan

  Sami sobie zaprzeczacie. Jakis czas temu pisaliscie artykuł jak zaoszczedzic zuzycie energii po aktualizacji softu i glówną poradą było zamykanie aplikacji w tle. Paranoja?

  • Zamykanie aplikacji w tle typu naiwgacje, radio, VoIP jak Skype etc – one mogą działać w tle. Druga sprawa to możliwość wyłączenia odświeżania w tle dla tych app, które tego nie potrzebują wg naszej opinii. To dwie różne sprawy, tu piszemy o wywalaniu każdej app z multitaskingu jak wiaodmości, safari, kalkulator, whatsapp etc etc.

  • minicomp

   Hehe. To miało być tylko przed wymuszonym wyłączeniem telefonu kombinacja klawiszy :)
   Apple tez mowi, ze nie ma potrzeby zamykania aplikacji chyba, ze w przypadku ich zawieszenia: http://support.apple.com/kb/ht5137?viewlocale=pl_PL&locale=pl_PL

   Do tego jest wiele artykułów, które potwierdzają te teorie.

  • Paweł MMR

   Paranoja raczej nie, ale zaprzeczanie samemu sobie owszem.

   Jakiś czas temu pojawił się artykuł na temat baterii w iPhone: http://www.overthought.org/blog/2014/the-ultimate-guide-to-solving-ios-battery-drain

   A od kilku dni wszyscy to powielają z wielką eureką, że zawsze o tym wiedzieli…

 • piotr

  Skoro żadne aplikacje w tle nie chodzą to nasz applowski multitasking to bajka;)
  Swoją droga w starszych urządzeniach zamykanie aplikacji ma sens bo zwalnia pamięć i przyspiesza działanie urządzenia.

 • Slawo

  No właśnie moje główne pytanie tyczy się tego czy posiadanie np. 20 aplikacji albo i dwóch w „tle” nie powoduje wolniejszego działania telefonu bo zapchana jest pamięć RAM? Dla posiadaczy ip4 to istotna informacja !?

  • System sam czyści ram gdy go brakuje – zamykanie wiec nic nie zmienia.

   • Slawo

    Rozumiem :) dzięki piękne, zaczynam zwalczać natręctwo :)

 • Dawid Liwski

  Nie można odpowiedzieć „NIE i NIE” w każdej sytuacji. Wystarczą dwa przykłady: 1) Używam DataMan i chcę, aby zliczał dane – zostawiam go w tle; 2) Używam yanosika, ale nie chcę, żeby działał w tle, kiedy idę pieszo po mieście, a nie wyłączyłem odświeżania w tle – wtedy go zamykam. Takich przykładów mógłbym dać jeszcze co najmniej kilka i przy dość intensywnym korzystaniu z iPhone’a bardzo często zamykam aplikacje działające tle, ALE nie robię tego „na ślepo” – zamykam tylko te, które rzeczywiście warto. Dlatego też zamknę mBank PL, żeby nie szukał w tle tzw. mOkazji, ale zostawię otwarty Launch, bo po co miałbym wydłużać czas kolejnego uruchomienia tej aplikacji?…

  • Niestety w iOS 7 wymaga to myślenia, szczególnie należy pamiętać, o magicznych wyłącznikach nazwanych odświeżanie w tle. Ja osobiście mam tam tylko Tweetbot, DataMan, Nike+ i Runkeeper. Wszytko inne wyłączyłem. W moim wypadku jest prościej więc, bo każda inna (poza navi etc wiadomo) nie chodzi w tle :-)

 • koti

  wyłączyłem wszystkie i… bateria trzyma o wiele dlużej

 • Artur Emenems

  masz rację :) dlatego mam 3GB ram i spokój

 • Zbychu

  artykuł do bani! Załadowanie programu do pamięci = włączony proces, każdy proces bez względu na to jaki to system android, windows, unix wymaga obsługi a zatem zużywa dodatkowe zasoby co przekłada się na zużywanie prądu… po co piszecie takie pierdoły?

  • Nabij ę

   Sam nie pisz pierdół, skoro nie wiesz jaka jest różnica między zarządzania pamięcią w poszczególnych systemach ;) Mogę udzielić Ci korepetycji. Oczywiście odpłatnie.