Krzysiek Borek08.07.2015
Czym kierować się podczas wyboru tabletu do pracy

Zamierzacie kupić tablet do pracy? Wybranie odpowiedniego to ciężkie przedsięwzięcie, nawet jeżeli wybraliście już system operacyjny — Windows, iOS lub Android. Każdy z nich ma wiele do zaoferowania, jeżeli chodzi o tablety z wymienionymi przeze mnie systemami operacyjnymi.

Zakup tabletu na rok lub dwa lata to zdecydowanie prostszy etap, niż zakup laptopa na ten sam okres, nadal trzeba mieć na uwadze specyfikację techniczną, która ma odpowiadać wymaganiom przyszłego nabywcy. Nie martwcie się, postaram się wam pomóc w wyborze tabletu, który przyda wam się w pracy. Nie skupię się na poszczególnych modelach, tylko na najważniejszych kwestiach, którymi powinniście się zając podczas wyboru.

Pamięć wewnętrzna

Pamięć na dane użytkownika to najważniejszy punkt podczas zakupu tabletu. Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do 16GB pamięci w smartfonie, ale w przypadku tabletu, to za mało. W przypadku smartfonu możemy w ten sposób zaoszczędzić trochę gotówki, ale na tablecie nie będziemy oszczędzać w tym przypadku.

Obecnie możemy korzystać z iCloud, OneDrive, czy Dysku Google, przechowywanie danych w chmurze jest komfortowe, o ile nie możemy ich umieścić na naszym urządzeniu. Warto dołożyć do tabletu z 32GB pamięci lub większą ilością, iOS i Android mają takich wiele.

Decydujecie się na tablet z Windowsem? W takim przypadku celujcie w co najmniej 64GB pamięci, a najlepiej 128GB. Pozwoli to na instalacje wszystkich, potrzebnych aplikacji, a dodatkowo w czasie podróży biznesowej będziecie mogli obejrzeć jakiś film.

Wyświetlacz

Prawdopodobnie, obok pamięci wewnętrznej najważniejszy jest wyświetlacz i jego przekątna. Tutaj należy się zastanowić, czy potrzebujemy poręcznego tabletu, czy więcej powierzchni roboczej. W tym procesie warto zastanowić się nad odpowiednią przekątną i zagęszczeniem pikseli/cal.

Tablety z wyświetlaczami o przekątnej 7 – 8 – cali są poręczne, ale nie wykonamy na nich bardziej złożonych operacji. Z drugiej strony mamy sprzęt z przekątną od 10 – 12 – cali, a w tym przypadku tracimy poręczność na rzecz większej powierzchni roboczej, co pozwoli na zastąpienie tabletem laptopa, z którego obecnie korzystamy.

Na szczęście w tym przypadku warto zainteresować się 3 – cią generacją iPada mini, jego wyświetlacz o przekątnej 7,9 – cala spokojnie wystarczy do mniej odpowiedzialnych zadań i zmieści się niemal wszędzie. To połączenie między poręcznością i wysoką jakością wyświetlacza.

Potrzebujecie nieco większego sprzętu? Kolejnymi w kolejce są iPad Air 2 (9,7 – cala) i Nexus 9 (8,9 – cala), wyświetlacze każdego z nich mają proporcje 4:3. Takie rozwiązanie sprzyja dłuższej pracy na tablecie, a dodatkowo nie będziecie zawiedzeni jakością wyświetlacza w obydwu przypadkach. Jednakże, jeżeli chcecie wydać więcej i zależy wam tylko i wyłącznie na sprzęcie z Windows, rzućcie okiem na Surface Pro 3 z 12 – calowym wyświetlaczem o proporcjach 3:2, co idealnie przekłada się na komfort pracy i zastąpienie laptopa, tabletem.

Z drugiej strony, jeżeli potrzebujecie czegoś mniejszego, warto przyjrzeć się Acer Iconia One 7. Jego zaletami są niska cena i poręczność, choć jego 7 – calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 × 800 pikseli nie będzie przyjemny dla oczu.

Żywotność baterii

Warto pamiętać o odpowiedniej pojemności baterii, na pewno nie chcecie siedzieć ciągle obok gniazdka z podłączoną do tabletu ładowarką.

Większość producentów podaje dane na ten temat, choć najważniejsza jest pojemność baterii. Jest ona zależna od rozmiarów tabletu i często rozpoczyna się na poziomie 6,000mAh, a kończy na 8,000mAh, czasem spada do 3,000, które znajdziemy w mniejszych jednostkach. Dla przykładu bateria w iPhone 6 ma pojemność 1,810mAh, więc to naturalne, że tablet powinien, a nawet musi mieć większą.

Pojemność baterii nie odpowie nam na najbardziej nurtujące nas pytanie, ile tak naprawdę będziemy pracować na jednym ładowaniu. Na pewno nie chcecie, żeby podczas pracy z dokumentami lub prezentacją bateria się rozładowała. W tym przypadku sięgnijcie po iPada Air lub Nexusa 9, obydwa wytrzymają od 9,5h do 10h pracy na jednym ładowaniu.
Sprzęt z baterią o pojemności powyżej 3,000mAh należy odpuścić, teoretycznie powinno to starczyć na 7h nieprzerwanej pracy, choć niekoniecznie tyle wytrzyma.

Wydajność

Chcecie się upewnić, że praca na tablecie nie okaże się koszmarem? Należy wybrać odpowiedni procesor i ilość pamięci operacyjnej (RAM). Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do znajomości tych danych, jeżeli chodzi o nasze komputery, choć trudniej je odnaleźć w kontekście urządzeń mobilnych.

Procesor odpowiada za mózg tabletu i jednocześnie za szybkość wykonywania operacji. Należy pamiętać o jego taktowaniu i ilości rdzeni. Jeden rdzeń odpowiada jednej operacji, więc im mamy ich więcej, tym więcej operacji będziemy w stanie wykonać naraz. Pamięć RAM można opisać, jako pamięć krótkotrwałą urządzenia, mówiąc prościej, im więcej dostępnej pamięci, tym więcej możemy zrobić. Czasem zdarzają się wyjątki, ale ogólna zasada jest prosta, im więcej RAMu, tym lepiej.

Decydując się na tablet z Androidem, zazwyczaj mamy do dyspozycji do 2 – 3 GB RAM, w przypadku Windows jest to od 4 – 8GB. Wyjątkiem jest iPad, tutaj nie mamy za dużego pola manewru, iOS jest idealnie zoptymalizowany pod to, co siedzi pod maską tabletów Apple.

Teraz przychodzi czas na wybór, jeżeli chodzi o Androida, dobrym przykładem będzie Xperia Z3 Tablet Compact i jej 4 – rdzeniowy procesor o taktowaniu 2,5GHz, a także Samsung Galaxy Tab S z 8 – mio rdzeniowym Exynosem, który łączy dwa 4 – dzeniowe procesory (4x 1,9GHz i 4x 1,3GHz).

Wybór sprzętu z Windowsem nie jest taki oczywisty, do wyboru mamy procesor i3 z 4GB RAMu lub i7 i 8GB pamięci operacyjnej, w przypadku Surface Pro 3. Przy takich konfiguracjach każda operacja odbędzie się bez problemów, pozwoli nawet na edycję zdjęć i montaż wideo. Warto rzucić okiem na Surface 3 z procesorem Atom, choć ten układ jest zdecydowanie mniej wydajny od powyższych.

System operacyjny

Ostatecznie wszystko sprowadza się do wyboru ulubionego systemu operacyjnego i producenta sprzętu. Z perspektywy czasu można zauważyć, że iOS idealnie działa na tabletach, a każda aplikacja jest dostosowana do dłuższej przekątnej wyświetlacza. Android początkowo miał z tym problemy, ale nie jest źle, choć nadal mu daleko w tej kwestii. Z drugiej strony, jeżeli potrzebujecie możliwości modyfikacji systemu warto wybrać sprzęt z systemem operacyjnym Google.

Windows ma tę przewagę, że posiada „uniwersalne aplikacje”, działające na każdym sprzęcie z tym właśnie systemem. Skalują się idealnie do każdej przekątnej wyświetlacza, więc teoretycznie nie powinno być problemów podczas użytkowania. Jednakże ekosystem aplikacji nadal jest daleko w tyle za iOS i Androidem.

Android może okazać się idealną platformą do pracy, producenci dodają interesujące funkcje w oprogramowaniu takie, jak tryb wielu okien, co pozwala na uruchamianie wielu aplikacji naraz. Jeżeli wasza firma korzysta z Google Android for Work, to wybór jest prosty i oczywisty. Dzięki temu sprzęt nie posłuży wam jedynie do pracy, ale również zabawy.

Nadal zostajecie w ekosystemie Apple? OK, Air 2 i mini 3 to idealne rozwiązania. Odkąd Apple współpracuje z IBM, pojawia się coraz więcej aplikacji biznesowych, a wiele koncernów z nich korzysta. Chcielibyście tryb wielu okien jak w produktach Samsunga? Nie martwcie się iOS 9 wprowadzi tę funkcję.

Podsumowanie

Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji użytkownika, co do systemu operacyjnego i producenta urządzenia, na które się zdecyduje. Jednakże warto mieć na uwadze aspekty, o których wspomniałem, pozwolą one na nieco szybsze podjęcie decyzji. Najnowszy obecnie tablet powinien wystarczyć na około 2 lata, o ile producent nie zacznie go sztucznie postarzać.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek