Krzysiek Borek06.05.2014
Czym są uniwersalne Aplikacje dla Windows Phone?

Microsoft ogłosił wiele nowości na konferencji BUILD, jedną z nich są Uniwersalne Aplikacje. Zastanawiacie się o co z tym chodzi ? W telegraficznym skrócie, jeżeli mamy aplikację dla Windows Phone, możemy tą samą pobrać już za darmo (jezeli była platna) na Windows lub Windows RT.

Wszystko to z powodu unifkacji systemów, nawet tyczy się to OneDrive i Xbox One, a także Onenote. Służy to do dosyć prostego połączenia systemów w jeden ekosystem.

Czym są Uniwersalne Aplikacje?

To nie są aplikacje typu „Napisz raz, uruchom wszędzie” Uniwersalizm polega na zgoła innych aspektach :

01. Struktura cenowa.

Ceny muszą zaczynać się od 99 centów do 1.29$, jeżeli chodzi o Windows Phone i o wydanie płatnych aplikacji.

02. Współdzielona płatność wewnątrz aplikacji.

Kupujac IAP w Windows Phone, mamy do tego dostęp także na Windowsie i na odwrót.

03. Instalacja pomiędzy wieloma urządzeniami.

Aplikacje, które pobralismy i okazały się byc płatnymi, będą mogły zostać pobrane za darmo np. na Windowsie, jeżeli kupilismy je na Windows Phone.

04. Podział wpływów.

Nadal będzie obowiązywał stosunek 70/30 pomiędzy Microsoftem, a developerami wydającymi aplikacje.

Czym nie są Uniwersalne Aplikacje?

Kod aplikacji się różni,co nie oznacza że dzieki jednemu kliknięciu nie możemy zrobić tak, aby działały na obydwu systemach (no prawie !). Jeżeli developer skończy aplikację na jeden z systemów, kod źródlowy może przenieść na druga, ale będzie musial poddac aplikacje optymalizacji i innym modyfikacjom, ktore wymagane sa przez dany system.

Movie Maker 8.1 to pierwszy przykład tego typu aplikacji, kupując ją na Windowsie, mamy ją dostepną za darmo na Windows Phone. Jednakże obecnie aplikacja jest w fazie tworzenia, ale gdy już będzie dostepna będzie to jedna z pierwszych tego typu aplikacji.

Jak rozpoznamy aplikacje ?

Przy aplikacji będzie ikonka, pokazująca jakby monitor PC i urządzenie mobilne. Ikona informuje nas, że aplikacje dostepne są dla Windowsa i Windows Phone, jednakże to nie te same aplikacje i nie będą ze sobą współgrać.

>Krok na przód.

Pamiętajcie to unifikacja sklepów, cen, modeli kupna, współdzielonych bibliotek, itp. to dopiero pierwszy krok Microsoftu do połączenia ich aplikacji i usług w jedną całośc. Jak daleko to zajdzie tylko czas pokaże.

Źródło: wpcentral.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek