Łukasz Bogacz27.01.2014
Darmowe taksówki dla klientów sklepów? Kolejne marzenie Google’a

Każdy z nas kupuje on-line. Dla jednych jest taniej, dla innych szybciej a niektóry kupują ze względu na wyjątkowość poszukiwanego przez siebie produktu. Jednak wciąż głównym kanałem dystrybucji są typowe sklepy. Na ciekawe rozwiązanie podtrzymania tego stanu rzeczy wpadł nie kto inny jak firma Google.

Według patentu, który został niedawno przyznany firmie z Mountain View użytkownicy internetu mieliby możliwość zamówienia sobie darmowego transportu do miejsca w którym będą mogli zakupić poszukiwany przez siebie produkt. Usługa ta stworzona by była na zasadzie reklamy wyświetlającej się na stronach internetowych. Aby usługa była darmowa do jej wykonania zostałby wykorzystany autonomiczny samochód, czyli de facto taki jaki Google już posiada u siebie na stanie. Samochód odbierałby klienta z jego domu, po czym przy wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów lokalizacyjnych dostarczałby go pod adres sklepu w którym będzie mógł zrobić zakupy i na koniec grzecznie odwiózłby nas z powrotem do domu.

We wniosku patentowym przedstawiciele Google’a napisali, iż system, w oparciu wyszukiwania w sieci będzie wyświetlał celowane reklamy mające zachęcić użytkowników do osobistej wycieczki do sklepu zamiast zakupów w sklepach internetowych. Cenę samego produktu ustalać będzie sklep, co powoduje, że mogą być utrzymane na dość konkurencyjnym poziomie.

Póki co widzę dwa problemy takiego rozwiązania. Po pierwsze, większość takich zakupów i tak będzie droższa niż zwykłe polowanie na Allegro. Drugą kwestią jest także sama wycieczka samochodem. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie aby kliknąć przycisk „Zamów samochód” tylko po to aby przejechać się za darmo do sklepu koło którego jest akurat miejsce w którym mamy coś załatwić np. bank. Przed Google długa droga aby ewentualna usługa wystartowała w sposób przynoszący jakiekolwiek korzyści.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Upierdliwy, niewychowany i szczery.
@lukaszbogacz