Krzysiek Borek30.08.2015
Dlaczego wybrałbym iPhone’a zamiast Androida?

Obecnie Apple przygotowuje się do wydania iOS 9 wraz z najnowszymi modelami iPhone‚ów. Podejrzewam, że wielu użytkowników, korzystających z Androida weźmie pod uwagę przejście do obozu z Cupertino.

Jedynym i najważniejszym według mnie powodem są regularne i szybkie wydawanie kolejnych aktualizacji systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych Apple, tym bardziej że nawet starsze iGadżety je otrzymują, choć funkcjonalność jest okrojona.

Apple jest znane z tego, że nie korzysta z usług firm trzecich i operatorów sieci komórkowych podczas wydawania aktualizacji oprogramowania układowego. W Cupertino pracują w pocie czoła, żeby aktualizacje były kompatybilne z każdym operatorem na świecie, choć najpierw przeprowadzane są beta testy. Testy mają na celu wypunktowanie wszystkich błędów, a także dopieszczenie aplikacji pod nowszą wersję systemu, co daje możliwość zaktualizowania aplikacji, które już na starcie będą kompatybilne z nową odsłoną iOS.

iOS8.1beta2

W Cupertino nie skupiają się jedynie na najnowszych urządzeniach mobilnych, ale mają również na uwadze starsze. Jest to dowód na to, że Apple jest w stanie aktualizować nawet 4 letnie smartfony i tablety, choć nie mają one wszystkich, nowych funkcji umieszczonych w oprogramowaniu. Nawet jeżeli posiadacie starszy sprzęt, śpicie spokojnie, aktualizacja się pojawi.

Z drugiej strony mamy Androida, który jest w tej kwestii skazany na śmierć z powodu współpracy z wieloma operatorami na świecie, a każdy liczący się producent daje własną nakładkę na system Google. Oznacza to, że mając Galaxy Note 4 lub innego smartfona nie uzyskamy od razu aktualizacji do Androida 5.1.1 tylko musimy czekać od miesiąca wzwyż. Aktualizację najpierw wydaje Google, modyfikuje je producent, a na końcu operator musi wydać zgodę na aktualizację. Powoduje to wielomiesięczne obsuwy aktualizacji, w wielu przypadkach już 2 letnie smartfony nie otrzymują aktualizacji. Obecnie przyjęcie Androida Lollipop wynosi zaledwie 18,1%, podczas gdy iOS 8 to 86%.

Metoda aktualizacji wdrożona przez Apple jest wydajna i co najważniejsze pozbawiona długiego oczekiwania, co daje podstawy do zmiany sprzętu z Androida na iOS.

Google still has very little control over software updates, and Android users are basically at the mercy of their carriers and phone manufacturers when it comes to getting updates or new operating system versions”, writes Franceschi-Bicchierai. “For example, it took Sony more than six months to push Android 5.0 Lollipop to its new line of Xperia Z phones, despite the fact that it had promised for a much shorter turnaround after Lollipop was released by Google. Just for comparison’s sake, when Apple released iOS 8 in September of last year, it immediately became available for all iPhone users, even those with an 2011 iPhone 4S

Za każdym razem czekacie z niecierpliwością na kolejną aktualizację iOS i cieszycie się, że jest dostępna dla większości urządzeń Apple? Myślicie, że zawiła sytuacja z aktualizacjami Androida się poprawi?

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek
 • Dawid Ślusarczyk

  Posiadam Nexus’a 4 i nie mam problemu z czekaniem na aktualizację od operator’a. „+” dla Nexus’ów, ale z innymi telefonami to faktycznie masakra…

  • krzysiekb92

   juz tak nie ma z nexusami, tez maja opoznione aktualizacje.

   • Dawid Ślusarczyk

    Na pewno i tak szybciej, niż w innych modelach z androidem.

 • lool

  ”Nawet jeżeli posiadacie starszy sprzęt, śpicie spokojnie, aktualizacja się pojawi” iphone 4 nie da sie juz zaktualizowac do iosa 8 :P

  • krzysiekb92

   widzisz o jest w cudzysłowie przed końcem wpisu? 4S wydany w 2011 roku, głównie to mam na mysli.

 • iDerpek

  Ciekawy artykuł. Niestety iPhony są drogie :/

 • tosia

  Jak można wybrać telefon zamiast systemu operacyjnego? Tytułowe porównanie jest pozbawione sensu.

  • krzysiekb92

   to iOS jest na inne smartfony? czy tylko na iphone,ipad i ipod?

 • Koroloko

  Większej głupoty nie czytałem. System iOS jest upubliczniany tylko dla jednego producenta jakim jest sam Apple, który może sobie finansowo pozwolić na aktualizacje swojego urządzenia nawet w starszych modelach. Hmm ciekawe ile modeli wydano z prefiksem iPhone, a ile urządzeń działa na systemie Android. Programiści musieliby siedzieć dniami i nocami modyfikując system z robocikiem na przynajmniej 5 letnim wstecz urządzeniem, a i tak nigdy by nie zaktualizowali wszystkich zleconych produktów. Hmm ale zastanówmy się teraz nad faktem, że Android jest systemem otwartym i dzięki użytkownikom możliwe jest posiadanie najnowszej wersji systemu (bacząc oczywiście na wydajność urządzenia). Nigdy więcej nie pokuszę się na iPhone. Tak bardzo ogranicza użytkownika ze wszystkim i jakby nie jailbreak sprzedałbym nawet swojego 5s za cenę 700zł. Windows też jest zamkniętym systemem, ale nie więzi swojego użytkownika z góry narzuconymi ustawieniami. Zamiast pisać brednie jakim jest wasze zdanie to lepiej wródźcie do pisania newsów.

  • krzysiekb92

   czasem dobrze po bredzić. Co z tego, że masz inne edycje Androida skoro i tak nie zwiększą one wydajności 5 letniego smartfona, a pozwolą się jedynie cieszyć najnowszą wersją robota. Skoro tak narzekasz na iPhone to go sprzedaj, iOS to zamknięty system i takim pozostanie. Poza tym szkoda skupiać się jedynie na masówce i przedrukach z zagranicznych portali. pis joł

  • Mark Bether

   Powodem niewydawania nowszych systemów Androida na starsze urządzenia nie jest ich ilość i różnorodność na rynku, ale tzw. „wymuszenie” kupna nowszego modelu smartphona przez firmy Samsung, HTC, Sony, LG itp, bo to im najbardziej zależy na sprzedaży nowszego sprzętu. Nie jest to wina Google’a, bo ten wydaje aktualizacje Androida dosyć często.

   Zresztą http://forum.xda-developers.com/ prawdę Ci powie, że najnowszy system można wydać niemal na każde starsze urządzenie z Androidem, jedyną przeszkodą jest brak kodów źródłowych producentów sprzętu. Działanie z premedytacją. Amen.

   Od chyba 2008 roku śmigam na Androidach i powiem, że sprzęty i system jest super, ale jak kilka miesięcy temu nabyłem (iPada2 i iPhone4S bez jailbreak) zmieniłem zdanie z tym „SUPER”. Sprzęt Apple nawet ten stary daje o wiele więcej możliwości przy utrzymaniu bardzo wysokiej jakości (patrz nagrywanie filmów ze wspaniałą stabilizacją, zdjęcia, muzyka…) aniżeli najnowsze sprzęty z Androidem, niestety.
   Dodam, że jedynym phonem z Andkiem, który jest dla mnie best to LG 3D P920 i P720 ( mam oba :-))

  • krzysiekb92

   zamknięty system, ot co.

 • monia

  Witaj w klubie :)

  • krzysiekb92

   i tak nie mam iPhone’a, model 4S którego użytkowałem 2 lata sprzedałem i przeszedłem na Androida ;). Ten sprzęt jest za drogi i swoimi funkcjami uwłacza wygórowanej cenie…