Krzysiek Borek20.03.2017
Dyski SSD Intel Optane dostępne dla klientów biznesowych

Dyski SSD są bez wątpienia szybsze od standardowych (HDD), ale ich wydajność obecnie stoi w miejscu, a receptą na jej poprawę mają być dyski SSD Intel Optane, ale końcowy użytkownik nie może sobie pozwolić na ich zakup (jeszcze).

Pamięć RAM/DRAM jest bardzo szybka, ale dyski SSD nigdy nie osiągną podobnej wydajności. Fakt są szybsze od talerzowców, ale to wszystko lub aż wszystko. W tym momencie do akcji wkracza technologia 3D XPoint, która sprawia, że nowe SSD są tak samo wydajne, jak pamięci DRAM, a pojemność odpowiada większości standardowych dysków.

Obecnie dyski Intel Optane nie są skierowane do szerokiej rzeszy użytkowników. W tym momencie są wykorzystywane przez specjalistyczne firmy przechowujące dane. Służą zazwyczaj do przechowywania danych medycznych, wyszukiwarek, a także danych dla sztucznej inteligencji.

Łatwo domyślić się, że dyski Intel Optane nie należą do najtańszych, a ich cena rozpoczyna się od 1520$ za Intel Optane SSD DC 4800X o pojemności 375GB. W przyszłości pojawią się również 750GB i 1TB dyski, które będą droższe od pierwszego.

Źródło: slashgear.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek