Krzysiek Borek08.03.2016
FlexBright – pierwsza podobna do f.lux aplikacja dostępna w App Store

Pomimo wcześniejszych działań Apple przeciwko f.lux lub podobnym mu aplikacjom, w Cupertino zatwierdzili niedawno aplikację FlexBright.

Pozwala ona na automatyczną zmianę jasności i temperaturę barwową wyświetlacza w zależności od pory dnia. Podczas gdy Apple wprowadziło Night Shift odmówiło wprowadzenie f.lux do App Store.

FlexBright kosztuje 2,99$ (11,80 zł) i ostatnio pojawiła się aktualizacja do wersji 2.0, dodająca nowe konfiguracje jasności. Jak już wspominałem, można automatycznie dostosować jasność i temperaturę barwową wyświetlacza. Poza tym program uwzględnia wschód i zachód słońca, a także kalkuluje, ile czasu użytkownik spędza przed ekranem urządzenia mobilnego. Po wykryciu zmęczenia oczu automatycznie zostanie wyświetlone odpowiednie ostrzeżenie.

flexbright-800x709

Dodatkowo autorzy wprowadzili tryb ciemności, który zmienia interfejs na czarno — biały, podobna funkcja jest dostępna dla użytkowników OS X. Podobnie jak f.lux i Night Shift, FlexBright chroni nasze oczy, co powinno poprawić ich kondycję.

Did you know that night-time exposure to blue light keeps people up late? Did you know that exposure to bright light or straining to see in dim light can also cause eye fatigue?

FlexBright will continuously monitor your exposure to blue light from your device and prompt you to change brightness if high eyestrain is detected.The app will also allows you to automatically adjust the brightness of your screen based on time of the day.

W listopadzie ubiegłego roku można było zainstalować f.lux dzięki wykorzystaniu XCode, choć dzień później Apple zablokowało tę możliwość, a autorzy chcieli współpracować z firmą, aby ich aplikacja pojawiła się w App Store. Chwilę później pojawiła się wersja rozwojowa iOS 9.3, która ma wbudowaną funkcjonalność aplikacji dostępnej tylko i wyłącznie na urządzenia mobilne Apple z Jailbreak. Odzew ze strony autorów był jasny „wykonaliśmy to pierwsi i my jesteśmy liderem w tej kwestii”.

compare-800x420

Nie mam wątpliwości, że obydwie aplikacje są do siebie podobne, ale różnicą jest tryb ciemności, którego nawet fabrycznie nie ma w iOS. Nie zapomniano również o wprowadzeniu powiadomień, które podają informacje o zmianie jasności i temperatury barwowej wyświetlacza.

FlexBright zapowiada się wspaniale, ale mam wrażenie, że Apple znowu podetnie skrzydła autorom programu. Dopóki jest dostępny w App Store warto go pobrać, nie wiadomo kiedy w Cupertino zdecydują się na usunięcie programu z App Store i wprowadzenia trybu ciemności do iOS. Znając życie znowu zabiorą funkcję z programu i zaimplementują ją w systemie operacyjnym (chyba).

FlexBright - Change Brightness by Time of Day
Cena: 2,99 €
/ Pobierz
Źródło: 9to5mac.com zdj. macrumors.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek