Michał16.09.2015
FRITZ!Box 4020 – mały i tani router do Twojego domu

Router FRITZ!Box 4020 jest najmniejszym z rodziny routerów FRITZ!Box w historii, a równocześnie doskonałym rozwiązaniem dla użytkowników stawiających pierwsze kroki w budowie domowej sieci na bazie produktów FRITZ!

Zawartość pudełka

BOX4020_1

Wewnątrz pudełka oprócz samego urządzenia znajdziemy skróconą instrukcję obsługi dostępną w języku polskim, kabel, zasilacz.

Wygląd

Z przodu urządzenia umieszczono diody informujące o statusie pracy. Są to odpowiednio: Power, Internet, WLAN, LAN i Info.

BOX4020_8

Oprócz tego w górnej części routera znajdują się otwory wentylacyjne i dwa przyciski WPS i WLAN.

BOX4020_7

Tył FRITZ!Box 4020 to: gniazdo zasilania, WLAN i cztery gniazda LAN.

BOX4020_5

Specyfikacja techniczna

 • 2,4 GHz: Technologia 3 x 3 Wireless N z przepustowością do 450 Mbit/s.
 •  1 x port WAN Fast Ethernet do podłączenia sieci kablowej, DSL, modemu światłowodowego, jak również istniejącej ethernetowej sieci domowej
 •  wsparcie dla zewnętrznych modemów 3G i 4G dla dostępu do Internetu przez sieci mobilne
 • 4 x port LAN Fast Ethernet, 1 x USB 2.0

BOX4020_3

Ten malutki FRITZ!Box 4020 pozwala na nieskrępowane korzystanie z dostępu do Internetu przez sieć kablową, DSL, modem światłowodowy oraz może służyć jako element istniejącej już infrastruktury. Router  jest wyposażony w jeden port WAN, cztery porty LAN i obsługuje serwer NAS.

Umożliwiając przesył danych z prędkością do 450 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz, oferuje najszybsze połączenie w technologii Wireless N w swojej klasie, co docenią serfujący w sieci za pomocą smartfona, tabletu, czy notebooka.

BOX4020_9

FRITZ!Box 4020 posiada także jeden port USB 2.0, do którego można podłączyć modem 3G lub 4G, aby w razie potrzeby korzystać z mobilnej technologii dostępowej.

Jako standard, wraz ze swym małym routerem FRITZ!Box, użytkownicy otrzymują także pięć lat gwarancji oraz wszechstronność systemu operacyjnego FRITZ!OS. Składa się na nią mnogość funkcji, np. bezprzewodowy dostęp dla gości, kontrola rodzicielska lub VPN. Dodatkowo, darmowa aplikacja FRITZ!App, oferuje dostęp do wielu innych funkcji routera FRITZ!Box.

BOX4020_6

Router realizuje transmisję w paśmie 2.4 GHz z wykorzystaniem technologii Wireless N, osiągając prędkości do 450 Mbit/s (3 x 3 MIMO). Taka konfiguracja pozwala realizować połączenia bezprzewodowe o wysokiej przepustowości – nawet przy stosunkowo dużej odległości od punktu dostępu. Logowanie nowych terminali do sieci bezprzewodowej routera FRITZ!Box jest proste i polega na naciśnięciu przycisku WPS na urządzeniu.

BOX4020_4

Dzięki czterem portom Fast Ethernet, FRITZ!Box 4020 jest idealnym rozwiązaniem do aplikacji typu transmisja wideo, czy gry sieciowe za pośrednictwem LAN. FRITZ!Box 4020 jest podstawowym modelem, do wykorzystania z istniejącymi modemami lub jako rozszerzenie domowej sieci. Na przykład, może on zapewnić szybką, bezprzewodową sieć LAN lub porty ethernetowe dla dodatkowych pokojów, czy pięter, a dzięki obsłudze zewnętrznych modemów 3G i 4G, router FRITZ!Box umożliwia dostęp do Internetu przez sieci mobilne, pozwalając na rozwinięcie domowej sieci w dowolnej lokalizacji, np. w domku letniskowym.

Panel sterowania i konfiguracja

FB

Jeśli chodzi o konfigurację FRITZ!Box 4020, to jest to czysta przyjemność, a panel użytkownika dostępny jest w naszym języku polskim. Po uruchomieniu urządzenie było gotowe w ciągu zaledwie 2 minut.

Domowa sieć pełna multimediów

FRITZ!Box 4020 udostępnia zdjęcia, muzykę i inne pliki w całej sieci. Dysk sieciowy FRITZ!NAS i zintegrowany serwer mediów, czynią z routera FRITZ!Box multimedialne serce sieci. Niezależnie od tego, czy treść jest przechowywana na komputerze, tablecie, czy smartfonie – zdjęcia, muzyka i pliki wideo są dostępne w całej sieci domowej. Nawet przy wyłączonym komputerze, urządzenia takie, jak dyski przenośne, czy drukarki mogą być podłączone do sieci przez port USB 2.0 i zintegrowane z domową infrastrukturą dzięki funkcjom serwera wydruku i multimediów.

RITZ!OS i aplikacje FRITZ!App: Różnorodność dla domowej sieci

Nawet tak małe urządzenie, jak FRITZ!Box 4020, posiada pięć lat gwarancji i oferuje komfort, wynikający z rozbudowanego systemu operacyjnego FRITZ!OS, do którego łatwo się przyzwyczaić. Jego funkcje uwzględniają firewall, kontrolę rodzicielską, dostęp przez VPN i funkcjonalności związane z usługą MyFRITZ!. Dzięki funkcji prywatnego hotspota, goście mogą uzyskać własny, bezpieczny dostęp do Internetu, będąc równocześnie całkowicie odseparowani od sieci domowej. Paletę funkcji routera FRITZ!Box 4020 dopełniają serwer multimediów i automatycznie aktualizacje systemu FRITZ!OS. Darmowe aplikacje FRITZ!App, np. FRITZ!App WLAN, oferują dodatkowy komfort, wyświetlając ważne informacje o sieci bezprzewodowej lub zapewniając łatwe podłączenie do sieci za pomocą kodu QR.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujecie malutkiego routera za stosunkowo małe pieniądze, to z czystym sumieniem polecamy Wam właśnie FRITZ!BOX 4020. Głównymi zaletami routera są:

 • niewielkie wymiary
 • zastosowanie wedle potrzeb z modemem kablowym, DSL lub podłączenie wprost do sieci
 • najszybsza w swej klasie sieć bezprzewodowa Wireless N o przepustowości 450 Mbit/s
 • FRITZ!OS: prywatny hotspot, VPN, kontrola rodzicielska czy serwer multimediów

Ja przez ponad miesiąc testowania nie miałem z urządzeniem najmniejszych problemów. Cena urządzenia w Polsce to nieco ponad 200 zł. Więcej informacji na temat routera znajdziecie  – tutaj.

Na koniec dodam, że w redakcji OneTech.pl od dłuższego czasu korzystamy z urządzeń sieciowych FRITZ! i jest to jak narazie jedyna firma, jeśli chodzi o sprzęt sieciowy, którą z czystym sumieniem możemy Wam polecić. Gorąco polecamy!

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.

@michal_rz
 • Andrew

  „Router FRITZ!Box 4020 jest najmniejszym z rodziny routerów FRITZ!Box w historii” – to bzdura. Najmniejszy Fritz to model 7113.

  • K

   Można jeszcze napisać że model 7320 jest identycznych rozmiarów i był wyprodukowany wcześniej