Michał28.05.2016
Fritz!Box 6820 LTE – test i recenzja routera LTE z WLAN

Dzięki uprzejmości AVM jako jedni z pierwszych w Polsce mamy zaszczyt przedstawić Wam naszą recenzję i test najnowszego routera Fritz!Box 6820 LTE.

Na początek kilka słów o samum routerze. FRITZ!Box 6820 LTE to urządzenie, które pozwala użytkownikom na korzystanie z połączeń internetowych o dużej prędkości, nawet gdy nie ma dostępu do połączeń kablowych czy DSL.

Ten poręczny router pozwala osiągnąć wysokie prędkości transferu nawet do 150 Mbit/s za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej LTE i nadaje się do stosowania zarówno w domu jak i podczas podróży.

Zawartość pudełka

router7

Wewnątrz pudełka oprócz samego routera znajdziemy: skróconą instrukcję obsługi, zasilacz z kablem sieciowym, kabel LAN 1,5m.

Wygląd

router5

Z przodu routera umieszczono diody informujące o statusie pracy urządzenia. Są to odpowiednio: Power/LTE/3G, WLAN i trzy diody informujące o sile sygnału.

router3Tył FRITZ!Box 6820 LTE to: gniazdo  LAN, przycisk WLAN i WPS zapewniający nawiązywanie bardzo łatwych i bezpiecznych połączeń WiFi.
router6

Dół routera to: wejście na kartę SIM, oraz gniazdo zasilania. Router korzysta z tradycyjnej karty SIM (nie micro, nie nanoSIM).

Dane techniczne i funkcje

router

Funkcje modemu LTE

 • Modem LTE (4G) 4 kategorii (FDD) dla pasma 1 (2.1 GHz), pasma 3 (1.8 GHz), pasma 5 (850 MHz), pasma 7 (2.6 GHz), pasma 8 (900 MHz)i pasma 20 (800 MHz)
 • Obsługa wielu zakresów: sześciu pasm LTE i trzech częstotliwości 3G
 • Internet poprzez LTE z szybkością do 150 Mbit/s przy pobieraniu danych i do 50 Mbit/s przy wysyłaniu
 • Internet poprzez UMTS/HSPA z szybkością do 42 Mbit/s przy pobieraniu danych i do 5.5 Mbit/s przy wysyłaniu
 • Jeśli zasięg sygnału LTE lub UMTS jest niewystarczający, umożliwia dostęp do Internetu poprzez GSM/EDGE/GPRS
 • Wspiera roaming
 • Funkcja pozycjonowania wspiera optymalne usytuowanie routera dla uzyskania najlepszego odbioru sygnału
  Wykorzystuje technologię MIMO (Multiple-In-Multiple-Out antenna technology)

Funkcje routera

 • Najwyższej wydajności WLAN router z firewall/NAT, serwerem DHCP, klientem DynDNS, UPnP
 • Konfiguracja poprzez przeglądarkę internetową pozwala na stosowanie niezależnie od systemu operacyjnego: Windows, Mac OS czy Linux
 • Stateful Packet Inspection Firewall z udostępnianiem portów do bezpiecznego przeglądania stron internetowych
 • Bezpieczny zdalny dostęp do sieci routera FRITZ!Box przez VPN (IPSec)
 • Kontrola rodzicielska i listy filtrów
 • Zdalna obsługa przez HTTP

Funkcje sieci WLAN

 • Bezprzewodowa sieć radiowa zgodna ze standardem 802.11n (z prędkością do 450 Mbit/s), kompatybilna w dół do standardu WLAN 802.11g i b
 • Standard Wireless N (MIMO 3×3) działający w paśmie 2.4 GHz
 • Fabryczne szyfrowanie sieci WLAN kluczem WPA2 (alternatywnie: trybem mieszanym WPA / WPA2 lub WPA)
 • Przycisk WLAN (do ręcznego włączania i wyłączania sieci WLAN)
 • Bezpieczny przycisk (WPS) zapewniający nawiązywanie bardzo łatwych i bezpiecznych połączeń WiFi za naciśnięciem jednego przycisku lub poprzez wprowadzenie numeru PIN
 • Dostęp do sieci bezprzewodowej dla gości – zapewniające bezpieczne surfowanie w sieci dla gości 
i przyjaciół
 • Współpraca z iPhone i smartfonami z systemem Android w domowej sieci bezprzewodowej
 • Energooszczędny tryb Green AP redukujący moc sygnału radiowego

Bezpieczeństwo

 • Stateful Packet Inspection Firewall z udostępnianiem portów do bezpiecznego przeglądania stron internetowych
 • Bezpieczna bezprzewodowa sieć LAN fabrycznie szyfrowana
 • Bezpieczny zdalny dostęp do sieci routera FRITZ!Box przez VPN (IPSec)

Możliwości połączeń

 • Połączenie z siecią telefonii komórkowej LTE za pomocą karty SIM LTE
 • Jeden gigabitowy port LAN (10/100/1000 Base-T) do podłączania komputerów, konsoli, telefonów IP
 • Punkt dostępowy w standardzie N (IEEE 802.11n, g, b w paśmie 2.4 GHz ) dla komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów

Panel sterowania i konfiguracja

1

Jeśli chodzi o konfigurację Fritz!Box 6820 LTE, to jest to czysta przyjemność. Panel (co widać powyżej) dostępny jest w naszym języku polskim.

Konfiguracja sieci

2

Jeśli chodzi o konfigurację samego internetu to nie miałem z tym najmniejszych problemów. Po uruchomieniu wystarczyło tylko wybrać dostawcę internetu (w moim przypadku Plus) i gotowe. Całą resztę router zrobił za mnie automatycznie.

3

Zapytacie co z innymi sieciami?

APN

Router posiada oczywiście także możliwość ręcznego wpisania APN, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z dowolnej sieci.

Internet LTE

router2

Z nowym routerem FRITZ!Box 6820 LTE użytkownicy mogą korzystać z szybkich połączeń internetowych, niezależnie od sieci DSL lub kablowej.

LTE

Dzięki wbudowanej technologii LTE (4G) i modemowi 4 kategorii (FDD), FRITZ!Box 6820 LTE obsługuje sześć częstotliwości LTE: w paśmie 1 (2,1 GHz), paśmie 3 (1,8 GHz), paśmie 5 (850 MHz), paśmie 7 (2,6 GHz), paśmie 8 (900 MHz) oraz paśmie 20 (800 MHz) oraz trzy częstotliwości UMTS (3G). FRITZ!Box 6820 LTE wspiera roaming, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do Internetu, nawet jeśli nie znajdują się w zasięgu LTE swojego dostawcy.

W skrócie: router  wspiera wszystkie występujące w Polsce częstotliwości LTE.

Prędkość LTE

7

Jak pisałem wyżej router korzysta z technologii LTE, dzięki czemu może uzyskać prędkość transmisji do 150Mbit/s podczas pobierania i do 50Mbis/s podczas wysyłania danych. W moim przypadku jak widzicie powyżej było to 52,95 Mbps download i 27,77 Mbps upload.

Alternatywnie, jeżeli nie uzyskuje się zadowalającego połączenia LTE można wykorzystać  wtedy połączenie  UMTS/HSPA+ o prędkości pobierania do 42Mbit/s. Transmisję danych można również uzyskać wykorzystując standardy GSM/EDGE/GPRS.

Router zapewnia stałe połączenie z Internetem, o ile jakakolwiek z radiowych sieci komórkowych jest dostępna. Fritz!Box 6820 LTE posiada także funkcję zapewniającą optymalne położenie routera względem sieci LTE, aby uzyskać najlepsze parametry połączenia.

LTE1

Dodatkowo prezentuje szczegółowe informacje na temat mobilnego połączenia dla sieci LTE, UMTS oraz GSM.

Dzięki FRITZ!Box 6820 LTE wielu użytkowników może jednocześnie korzystać z szerokopasmowego Internetu poprzez LTE (w przeciwieństwie do wielu innych routerów mobilnych w FRITZ!Box 6820 LTE nie ma ograniczeń co do liczby użytkowników korzystających jednocześnie z WiFi). W ten sposób wszystkie funkcje  decydujące o wydajności sieci domowej są gotowe do działania z połączeniem LTE przez całą dobę.

Obsługa iPv6

iP

Oprócz IPv4 jak widzicie powyżej router obsługuje także protokół internetowy IPv6. IPv6 ułatwia obsługę dostępnych usług oraz wiele nowych funkcji, dzięki czemu nie musicie obawiać się wprowadzania nowych technologii.

Szyfrowana komunikacja przez VPN

vpn

Za pomocą sprawdzonego standardu przemysłowego IPsec, Fritz!Box 6820 pozwala również na połączenie się z nim lub siecią firmową przez Virtual Private Network (VPN). Ustawienia można wprowadzić bezpośrednio w urządzeniu (patrz wyżej), a następnie przenieść je na smartfony, tablety i komputery.

Pozostałe funkcje

5

Wśród pozostałych dostępnych funkcji routera LTE znajdują się:

 • oddzielna bezprzewodowa sieć dla gości,
 • kontrola rodzicielska i listy filtrów,
 • wyświetlacz informujący o wykorzystaniu danych i czasu online.

To nie wszystko!

Dzięki darmowym aplikacjom FRITZ!Apps użytkownicy mogą uzyskać dostęp do routera FRITZ!Box poprzez telefon komórkowy. W zależności od rodzaju aplikacji FRITZ!App i sieci otwiera to mnóstwo dodatkowych możliwości zastosowania oraz wiele korzyści.

Bezpieczeństwo

FRITZ!Box 6820 LTE gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo dla połączeń bezprzewodowych. W tym obszarze wykorzystuje silne szyfrowanie WPA2 za każdym razem, gdy inne urządzenie końcowe obsługuje ten standard.

Szyfrowanie Wi-Fi jest włączone fabrycznie i gotowe do natychmiastowego użycia. Wstępnie skonfigurowany indywidualny klucz sieciowy jest nadrukowany na naklejce na spodzie obudowy routera. W tym miejscu można również znaleźć nazwę sieci bezprzewodowej SSID.

Podsumowanie

Jeśli szukacie porządnego, niewielkiego  i bardzo fajnie wyglądającego routera obsługującego LTE, który nie ma ograniczeń co do liczby użytkowników korzystających jednocześnie z WiFi, posiadającego szyfrowaną komunikację przez VPN i wiele, wiele więcej funkcji, to gorąco polecamy właśnie to urządzenie.

Ja przez okres testowy nie miałem z routerem żadnych problemów. Wszystko działało i nadal działa świetnie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat FRITZ!Box 6820 LTE to zapraszam Was gorąco na stronę producenta – pl.avm.de. Cena routera w Polsce to 899 zł.

Na koniec dodam, że w redakcji OneTech.pl od dłuższego czasu korzystamy z urządzeń sieciowych FRITZ! i jest to jak narazie jedyna firma, jeśli chodzi o sprzęt sieciowy, którą z czystym sumieniem możemy Wam polecić. Gorąco polecamy!

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.

@michal_rz
 • Bart

  w skrocie – czy to to samo co jak te malutkie router’y z slotem na SIM na USB kosztujace GROSZE?

 • onlinemaster

  Do szczęścia brakuje jeszcze pasma 5.0 GHz ;-)

 • Tomasz Kuś

  Router ok ale cena już nie i tyle w temacie :)