Michał02.08.2016
FRITZ!DECT 200 – inteligentne gniazdko od AVM

Kilka tygodni temu dzięki uprzejmości AVM otrzymaliśmy do testów inteligentne gniazdko FRITZ!DECT 200 i dziś chcielibyśmy napisać kilka słów na temat.

FRITZ!DECT 200 to inteligentne gniazdko, które w połączeniu z routerem FRITZ!Box będzie bardzo prosto i bardzo skutecznie zarządzać dowolnymi domowymi urządzeniami elektrycznymi.

Zawartość pudełka

gniazdko3

Wewnątrz pudełka oprócz samego gniazdka znajdziemy także krótką instrukcję obsługi.

Wygląd

gnaizdko

gniazdko6

Jak widzicie urządzenie prezentuje się całkiem przyjemnie.

gniazdko4

Z przodu umieszczone zostały dwie diody LED z przyciskami. Pierwszy z nich On/Off włącza i wyłącza gniazdko, natomiast drugi DECT służy do nawiązania połączenia z routerem.

DECT

DECT

Bardzo ważną rzeczą jest to, że niezbędnym wymogiem do prawidłowego działania gniazdka jest posiadanie routera FRITZ!Box z zintegrowaną bazą DECT i oprogramowanie FRITZ!OS w wersji 6.03 lub wyższej. Ja gniazdko testowałem z routerem FRITZ!Box 7490.

Parowanie z routerem

gniazdko7 (1)

Parowanie gniazdka z routerem odbywa się bardzo prosto i nie miałem z tym najmniejszych problemów. Wystarczyło, że przytrzymałem przez kilka sekund przycisk DECT na routerze i to wszystko. Po kilku sekundach inteligentne gniazdko było już zarejestrowane i gotowe do pracy.

Zastosowanie

gniazdko5

FRITZ!DECT 200 służy pomocą w różnorodnych zastosowaniach. Może odpowiadać za sterowanie systemem oświetlenia lub dowolnych urządzeń np. drukarek, dysków zewnętrznych, kamer internetowych, upraszczając tym samym wiele wykonywanych czynności.

Dodatkowe funkcje

Oprócz tradycyjnych funkcji takich jak sterowanie urządzeniami FRITZ!DECT 200 mierzy również i zapisuje zużycie energii podłączonych do niego urządzeń elektrycznych.

1

Wszystkie dane rejestrowane są w interfejsie routera FRITZ!Box, na którym przedstawione jest zużycie energii według różnych parametrów i przejrzystych wykresów.

Szczegółowe raporty przedstawiają status poszczególnych urządzeń, zużycie energii i jej koszt, a nawet wielkość emisji CO2.

4

Inteligentne gniazdko może również wysyłać raporty i powiadomienia bezpośrednio na skrzynkę mailową użytkowników. To sprawia, że FRITZ!DECT 200 jest idealnym urządzeniem do optymalizacji budżetu energetycznego.

Oprócz tradycyjnego włączania i wyłączania FITZ!DECT 200 czy to ręcznie, czy z aplikacji inteligentne gniazdko oferuje także indywidualnie definiowane harmonogramy włączania urządzeń np. „jednokrotne, okazjonalne, codzienne, weekendowe” lub według zaplanowanej częstotliwości.

3

FITZ!DECT 200 gniazdko może być również zintegrowane z kalendarzem Google, z którego automatycznie pobiera potrzebne dane. Dzięki funkcji synchronizującej dane o wschodach i zachodach słońca z automatycznym trybem włączania i wyłączania, urządzenia podłączone do FRITZ!DECT 200 dostosowują swój harmonogram pracy w zależności od pory dnia czy roku.

Charakterystyka

  • Umożliwia ręcznie lub automatyczne sterowanie podłączonymi urządzaniami (typ F CEE 7/4).
  • Mierzy i zapisuje pobór i zużycie energii.
  • Może być używany z dowolnym routerem FRITZ!Box z bazą DECT i oprogramowaniem FRITZ!OS w wersji 6.03 lub nowszej.
  • Fabrycznie zaszyfrowana bezpieczna transmisja DECT.
  • 2 LEDowe włączniki (1 do włączania/ wyłączania; 2 – do łączenia z bazą DECT).
  • Steruje urządzeniami elektrycznymi do 2300 W / 10 A.
  • Kompaktowa obudowa: 93 x 59 x 41 mm (wys. x szer. x głęb., bez wtyczki).
  • Pobór mocy między 0,9 i 1,5 W w zależności od trybu pracy.
  • Wymaga gniazda 230-V (typ E CEE 7/5 lub F CEE 7/4).

Podsumowanie

Jeśli szukacie inteligentnego gniazdka i jesteście w posiadaniu odpowiedniego routera Fritz!Box, to myślę, że jedynym słusznym rozwiązaniem będzie zakup właśnie FRITZ!DECT 200. Szybki dostęp do urządzenia, duży zasięg sygnału DECT ULE, otrzymywanie wiadomości e-mail z danymi dotyczącymi zużycia energii to tylko kilka funkcji które charakteryzują to urządzenie.

Ja przez okres testowy nie miałem z urządzeniem najmniejszych problemów, a wręcz przeciwnie byłem i nadal jestem z gniazdka bardzo zadowolony. FRITZ!DECT 200 zostanie z nami na pewno na dłużej.

Testowane przez nas gniazdko możecie zakupić na stronie producenta – pl.avm.de

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

MacUser & fan Apple.
@michal_rz