Krzysiek Borek19.06.2016
Funkcje iOS 10 inspirowane rozszerzeniami z Cydii

Niedługo minie tydzień od udostępnienia pierwszej wersji rozwojowej iOS 10, a ja podczas użytkowania zauważyłem, że Apple znowu inspirowało się rozszerzeniami systemowymi dostępnymi w Cydii po wykonaniu Jailbreak.

Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej każde z rozszerzeń nie będzie już potrzebne po aktualizacji, co może oznaczać brak ich kolejnych wersji.

QuickCenter

Nazwa dodatku nie zdradza od razu jego funkcjonalności, początkowo możecie myśleć, że chodzi o Centrum Sterowania, ale o co dokładnie? Po instalacji paczki użytkownik może sterować CS za pomocą 3D Touch i po dłuższym przyciśnięciu na skrócie, mamy do dyspozycji menu kontekstowe. Apple postanowiło dodać to od razu do najnowszej wersji oprogramowania układowego.

3d-touch-control-center

Jeżeli chcecie sprawdzić działanie funkcji, wystarczy, że przytrzymacie dłużej palec na ikonie latarki, co pozwoli wam wybrać intensywność oświetlenia.

Roundafication

a2

Nie jest to rozbudowane rozszerzenie, ale szybko zjednało sobie serca większości użytkowników z odblokowanym oprogramowaniem. Zaokrągla wybory operacji w Centrum Sterowania, banery powiadomień, Centrum Powiadomień i wiele innych części iOS. Wygląda na to, że rozwiązanie spodobało się również inżynierom z Apple i postanowili wdrożyć je w najnowszej odsłonie systemu operacyjnego.

Usuwanie powiadomień przy pomocy 3D Touch

clear-all-notifications-3d-touch

Wielu użytkowników najnowszych modeli iPhone’a czekało na możliwość usunięcia wszystkich powiadomień z Centrum za pomocą wyświetlacza wykrywającego siłę nacisku. Od teraz działa to fabrycznie.

Columba i QRConversation

interactive-notifications-1

Jedną z najbardziej eksploatowanych rzeczy w oprogramowaniu Apple są bez wątpienia powiadomienia dostępne z wysuwanej od góry belki. Apple od dłuższego czasu pracowało nad odpowiednią implementacją i za wzór wzięło sobie rozszerzenia Columba i QRConversation.

Cream

colored-CC-1

To kolejny niezbyt rozbudowany dodatek dostępny w Cydii, pozwalający na zmianę kolorów przełączników dostępnych w Centrum Sterowania. Praca autora spodobała się wielu użytkownikom, ponieważ wprowadza powiew świeżości do monochromatycznej kolorystyki znanej z poprzednich wersji iOS. Apple również postanowiło to zmienić i w iOS 10 przełączniki są kolorowe.

AppHide

apphide

Rozszerzenie pozwala ukrywać nieużywane aplikacje, więc nie trzeba przeznaczać na nie dodatkowego folderu. Nie wiele osób spodziewało się, że w kolejnej wersji mobilnego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych Apple pojawi się podobna funkcja. Każdy użytkownik korzystający z iOS 10 będzie w stanie ukryć niepotrzebne mu aplikacje, co zdecydowanie poprawia wizerunek Springboardu (ekranu głównego).

FaceOff

a1

Zanim Apple zdecydowało się na dodane „Podnieś, aby wybudzić” w Cydii było wiele rozszerzeń, umożliwiających ten sposób podglądu ekranu blokady. Najlepszym (moim zdaniem) jest FaceOff. Wystarczy, że użytkownik wydobył urządzenie z kieszeni spodni i już miał podgląd zablokowanego ekranu. W momencie debiutu iOS 10 tylko 3 urządzenia będą korzystać z tej funkcji, ponieważ wymaga ona koprocesora M9.

StickerMe

stickers-in-messages

Kto by pomyślał, że aplikacja Wiadomości zyska możliwość wysyłania naklejek? Początkowo można było to robić po zainstalowaniu dodatku StickerMe, który po aktualizacji do iOS 10 nie będzie już potrzebny do tej operacji.

Graffiti

handwritting-in-messages

Po raz kolejny dodatek z Cydii jest odpowiedzialny za kolejną zmianę w fabrycznej aplikacji Wiadomości. Dzięki Graffiti użytkownik może wysyłać ręcznie napisane wiadomości. Wydaje mi się, że Apple podłapało temat dodatku i dodało to u siebie.

IntelliScreenX

lockscreen-widgets

Nie mam wątpliwości, że to najpopularniejszy i najdroższy dodatek dostępny w Cydii. Na szczęście powiadomienia w formie kart i widżety na ekranie blokady sprawiają, że nie będziecie musieli zostawiać pieniędzy (prawie 40 zł) w Cydii.

ShortCuts

a3

Dodatek zainspirowany wprowadzeniem menu kontekstowego wywoływanego przez 3D Touch, który na szczęście poszerzył możliwości fabrycznej implementacji. Rozszerzenie wprowadziło do tego menu widżety, a to samo zrobiło teraz Apple.

WatchNotification/NCCards

watchos-like-notifications-1

Zanim w Cupertino zdecydowali się na zmianę wyglądu powiadomień w Centrum Powiadomień i na ekranie blokady, użytkownicy mogli zainstalować WatchNotifications lub NCCards, pozwalające na zmianę wyglądu. Wtedy każde powiadomienie przypominało kartę, a teraz jest to fabryczna implementacja.

Źródło: redmondpie.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek