Krzysiek Borek15.10.2014
Google prezentuje nowości przed Apple. Koniec tanich Nexusów

Wraz z zapowiedzią Nexusa 6 i Nexusa 9 wyszukiwarkowy gigant pokazał światu kolejną wersję Androida. Obecnie znamy go pod nazwą Android L, ale jego oficjalna nazwa to Android 5.0 Lollipop.

Android Lollipop to nazwa, która często przewijała się w doniesieniach, dotyczących kolejnej wersji systemu z zielonym robocikiem w logo. Najnowszą wersję oprogramowania układowego dla większości urządzeń z Androidem zobaczymy najpierw na nowych Nexusach. Następnie pojawi się ona na Nexusie 4, 5, 7 i 10 i urządzeniach z serii Google Play.

Oczywiście oprócz Androida 5.0 Lollipop Google ujawniło dwa urządzenia mobilne z serii Nexus. Jednym z nich jest smartfon wyprodukowany we współpracy z Motorolą. Nexus 6 posiada 6″ wyświetlacz Quad HD z gęstością pikseli na poziomie 496/cal. Prócz tego znajdziemy tutaj SoC Snapdragon 805 z 4 rdzeniowym procesorem Krait 420 taktowanym 2,65GHz i 3GB pamięci RAM. Z tyłu znalazło się miejsce dla aparatu głównego z 13MPx matrycą, wspomaganą przez podwójną diodę doświetlającą. Do wyboru będą dwa warianty pamięciowe (32GB lub 64) bez możliwości rozszerzenia pamięci.

Z przodu postawiono na głośniki stereo i przednią kamerkę o rozdzielczości 2MPx. Bateria ma pojemność 3,220mAh i niestety nie wymienimy jej samemu. Jednakże posiada ona tryb Turbo Charging, który pozwala na 6 godzinną pracę urządzenia po 15 minutach ładowania baterii. Google obiecuje, że Nexus 6 spokojnie wytrzyma dzień pracy na jednym ładowaniu.

Jeżeli chodzi o ceny to nie mam dobrych wiadomości, to koniec tanich urządzeń z serii Nexus. Wersja z 32GB pamięci przeznaczonej na dane użytkownika kosztuje 649$. Kolejny Nexus dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych, są to Midnight Blue i Cloud White. Przedsprzedaż rozpocznie się 29 paźdzernika,a wysyłka na początku listopada.

Z nieoficjalnych informacji wiemy, że ceny Nexusa 6 w Europie wyglądają następująco:

  • 569 euro za wersję z 32GB pamięci
  • 649 euro za wersję z 64GB pamięci

Jeżeli nie możecie sobie pozwolić na kupno Nexusa 6 nie martwcie się Google nadal będzie sprzedawać Nexusa 5. Jego cena nie ulegnie zmianom i dostanie aktualizacje do Androida 5.0 Lollipop.

Wraz z Nexusem 6 mogliśmy zobaczyć kolejny tablet z świetnie przyjętej serii Nexus. Tym razem Google pracowało nad tabletem z HTC. Oczywiście po wyjęciu z pudełka tablet będzie działał na najnowszej wersji Androida. Tablet wyposażony jest w 9″ wyświetlacz IPS o rozdzielczości 2048×1440 pikseli i proporcjach 4:3 z miejscem na przyciski ekranowe.

Z 7,9mm grubości urządzenie wyposażone jest w SoC Tegra K1 z bardzow wydajnyj 192 rdzeniowym GPU Kepler DX1. Jeżeli chodzi o pamięć tabletu, będziemy mieli do wyboru 32GB lub 64 bez możliwości rozszerzenia. Znajdzimy tutaj głośniki BoomSound, aparat główny z 8MPx matrycą i przednią kamerką o rozdzielczości 1,6MPx.

gsmarena_001-1

Google wyposażyło Nexusa 9 w baterię o pojemności 6,700mAh, ale nie powidziano ani słowa o czasie pracy na baterii. Użytkownicy powinni być zadowoleni Google przygotowało również klawiaturę Bluetooth dla nadchodzącego tabletu.

Przedsprzedaż Nexusa 9 zacznie się za 2 dni,a wysyłka dopiero w listopadzie. Obecnie nie są znane ceny tabletu, jeżeli się pojawią zaktualizuję wpis o te dane. Tablet będzie dostępny w 3 kolorach białym, beżowym i czarnym.

Źródło: gsmarena.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek