Wacław Niezgoda28.05.2015
Google zaprezentowało Android M – najważniejsze nowości

Dzisiaj odbyła się konferencja Google I/O, na której przedstawiono nowości czekające w nowym wydaniu Androida oznaczonego literą M. Co takiego trafiło do nowego Android M?

Są to między innymi Android Pay, ulepszenia pozwoleń dla aplikacji, jeszcze lepsze przeglądanie stron internetowych za pomocą Chrome, lepsze zarządzanie energią, wsparcie dla USB-C, udostępnienie plików z urządzenia, uproszczone sterowanie dźwiękiem oraz wiele więcej drobncyh poprawek.

Spółka z Mountain View ogłosiła darmowe miejsce dla naszych zdjęć (do 16 MP) oraz wideo (do 1080p), przez usługę nazwaną Google Photos. Będzie ona dostępna dla urządzeń iOS, Android oraz przez przeglądarkę na PC. Poruszono również Internet Rzeczy, HomeKit nazwany „Project Brillo” dla termostatów i żarówek.

Nowy Android będzie otwierał zweryfikowane linki, bezpośrednio w aplikacji jakiej dotyczy przesłana treść. Bez zbędnych pytań zobaczymy post na facebooku właśnie w tej aplikacji, oczywiście jeżeli posiadamy ją na swoim smartphonie.

Android Pay

AndP

Android Pay, to nic innego jak wcześniejszy Google Wallet pod zmienioną nazwą. Jest to platforma obsługująca płatności mobilne przez moduł NFC. Android Pay przechowuje i zabezpiecza informacje za pomocą wirtualnego numeru konta i do dokonania płatności wymagany jest odcisk palca, zupełnie jak w przypadku Apple Pay.

Android Pay będzie wspierane na początku w około 700.000 punktów, takich jak American Eagle, McDonald’s, Macy’s Staples, Target i Walgreens. Za jego pomocą będzie można również uiszczać mikropłatności w aplikacjach bezpośrednio na naszym smartphonie.

Banki jakie na razie podpisały umowę z Google to American Express, MasterCard, Visa oraz Discover. Do tej listy można dopisać również firmy takie jak AT&T, Verizon oraz T-Mobile. Lista oczywiście będzie się rozrastać z czasem.

Projekt Brillo

Bi

Brillo to odchudzona wersja Androida, obsługująca Internet Rzeczy. System ma być dostępny dla producentów, którzy mogą wyposażyć w niego swoje produkty codziennego użytku, takie jak wspomniane wyżej termostaty lub żarówki. Brillo wspiera łączność przez Wi-Fi oraz Bluetooth 4.0.

Weave natomiast zapewnia komunikację między urządzeniami podłączonymi do Sieci, niezależnie od systemu w jaki są one wyposażone. Brillo zostanie udostępnione dla deweloperów w trzecim kwartale tego roku, a Weave w czwartym.

Google Now

Now

Zmiany czekają również Google Now. Asystent głosowy w Androidzie stanie się jeszcze bardziej inteligentny niż kiedykolwiek. Ma on rozumieć kontekst zadawanego pytania. W tym przypadku, jeśli słuchając utworu, przytrzymamy home i poprosimy o informacje na temat wykonawcy, Google Now zrozumie, że mamy na myśli wykonawcę aktualnie granego utworu.

Ponadto Google Now będzie mógł odczytać wyświetlany na ekranie tekst oraz podawać pasujące do kontekstu informacje. Co ważniejsze deweloperzy nie będą musieli dodawać wsparcia dla tej funkcji w swoich aplikacjach, będzie to działało w pełni automatycznie.

Google Photos

Ph

Nowa aplikacja dla zdjęć i filmów ma stanowić ich centrum. Centrum zorganizowane i z możliwością dzielenia się nimi w łatwy i szybki sposób. Bez ograniczeń przechowamy na nich zdjęcia do 16 MP i wideo do 1080p. Usługa zostaje wypuszczona wraz z dniem dzisiejszym.

Google Photos, działa w sposób bardzo podobny do iCloud Photo z tą różnicą, że umożliwia odrobinę więcej niż to co udostępnia nam Apple.

Google zapewnia nam kopię zapasową oraz automatyczną organizację naszych zbiorów na miejsca i ludzi . Algorytm odpowiadający za rozpoznawanie twarzy jest w stanie określić nawet wiek. Aplikacja umożliwia tworzenie filmów oraz GIFów z dostępnych zdjęć i filmów. Udostępnianie naszych kolekcji jest bardzo proste, wystarczy wybrać co chcemy przesłać a smartphone sam wygeneruje link, który wystarczy przesłać naszym znajomym.

Źródło: macrumors.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS