Krzysiek Borek22.08.2015
Google zmienia politykę, dotyczącą preinstalowanych aplikacji na Androidzie

Nie mam wątpliwości, że większość konsumentów jest sfrustrowana zbyt dużą ilością fabrycznych aplikacji na swoim urządzeniu mobilnym. Nie mam na myśli tylko i wyłącznie aplikacji dodawanych przez operatorów sieci komórkowych, ale również samo Google.

Osobiście korzystam z Motoroli Moto G 1gen i korzystam może z 3-4 aplikacji bezpośrednio od Google, a reszta pozostaje wyłączona. Nie zabierają one dużej ilości wolnej przestrzeni, ale skoro z nich nie korzystam to dlaczego nie mogę ich usunąć?

Google postanowiło zmienić zasady, dotyczące ich aplikacji i producent nie musi umieszczać większości z nich w swoich produktach. Prawda jest taka, że chcąc mieć jedynie GMaila producenci i tak musieli dodawać Google+ lub Google Earth, a podejrzewam, że większość z was nie korzysta ze wszystkich. Jeżeli producent nie godzi się na ich zastosowanie, nie może żadnej aplikacji Google umieścić w swoim sprzęcie mobilnym, a system operacyjny nie działa bez niektórych z nich tak, jak powinien.

Dzięki temu w przyszłości sprzęt z czystym Androidem będzie zawierał jeszcze mniej aplikacji niż obecnie. Z drugiej strony korzystając ze sprzętu Sony i Samsunga liczba aplikacji nie ulegnie diametralnym zmianom, bo nadgonią je aplikacje producenta.

Mam nadzieję, że większość producentów podchwyci pomysł od Google i będziemy mieli do czynienia ze sprzętem, który będzie miał mniej bloatware’u, niż obecnie.

Źródło: techradar.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek