Krzysiek Borek12.08.2015
GPU Adreno 530 i 510 oficjalnie zaprezentowane przez Qualcomma

Najnowsze GPU Qualcomma, Adreno 530 pojawi się dopiero w przyszłym roku, ale mimo to nowsze, lepsze i wydajniejsze GPU będzie nieodzowną częścią Snapdragona 820. Oficjalne informacje, dotyczące nadchodzącego układu scalonego dla urządzeń mobilnych zostały podane na SIGGRAPH 2015.

Qualcomm poinformował również, że pierwsze urządzenia napędzane 820 pojawią się w pierwszej połowie przyszłego roku, choć plotki mówią, że nowe Nexusy będą korzystać z najnowszego układu scalonego Amerykanów, o ile mają pojawić się w przyszłym roku.

nexus2cee_5_thumb

Obecnie podano jedynie dane, dotyczące GPU Adreno 530, nie mamy żadnych informacji, dotyczących procesora. Adreno 530 będzie szybsze o 40% względem poprzednika, a zapotrzebowanie na zasilanie przy takim samym obciążeniu spadnie o 40%. Ostatnia informacja okazuje się najistotniejsza dla osób ceniących sobie długą żywotność baterii w urządzeniu mobilnym niezależnie od wykonywanego działania. Wpływ nowego GPU na żywotność baterii sprawdzimy dopiero w przyszłym roku, wtedy się okaże, czy to nie przechwałki ze strony producenta.

nexus2cee_23

Qualcomm twierdzi, że Adreno 530 to znacząca zmiana względem GPU z serii 400, z poprawą przetwarzania obrazu i generowania grafiki, a także lepszej współpracy z CPU. Możliwości procesora Spectra (tylko w modelu 530) były kluczowym elementem prezentacji Qualcomma, producent zarzeka się, że znajdziemy sporo zmian, dotyczących przetwarzania obrazu.

nexus2cee_12

Nie zapominajmy również o lepszej eliminacji szumu na zdjęciach wykonanych za pośrednictwem aparatów głównych w smartfonach ze Snapdragon 820, który wspiera aparaty główne z 25MPix matrycami lub 2 razy po 13MPix) wraz z HDR podczas nagrywania materiałów wideo, bardziej inteligentne korekty zachodzące w obiektywie i aberracje czujnika, a także poprawiona wydajność autofocusa. Każdy z producentów powinien korzystać z tych dobrodziejstw w nadchodzących urządzeń mobilnych.

nexus2cee_34

Adreno 530 wspiera następujące standardy, które w przyszłym roku powinny być na porządku dziennym – Miracast 4K30,HDMI 2.0 ze wsparciem dla 4K60, graficzne API Vulkan, OpenGL ES 3.1 i Open CL 2.0.

Producent postanowił podzielić się tylko tymi informacjami, reszta dostępna jest w materiałach prasowych. Zapomniałem, chyba o Adreno 510, prawda? Wiemy tylko tyle, że nie będzie posiadać procesora Spectra i znajdzie się w Snapdragonie 620 i 618.

Źródło: androidpolice.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek