Krzysiek Borek22.10.2015
iCleaner Pro: wyłączanie rozszerzeń

Jailbreak daje na pełną swobodę w personalizowaniu naszych urządzeń mobilnych, dzięki niemu możemy dodać nowe funkcje i robić z systemem operacyjnym to, co nam się podoba. Jedyną wadą w większości przypadków są niekompatybilne wtyczki, które powodują konflikty w iOS.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć metody prób i błędów, aby dowiedzieć się gdzie leży problem. Ostatnio zauważyłem, że jest prostsza metoda i nie musimy usuwać większości z nich, wystarczy użyć iCleaner Pro.

Od czasu do czasu przeglądam reddita i staram się pomagać użytkownikom, którzy mają problemy po wykonaniu Jailbreak, zazwyczaj związane są one z przypadkowym respringiem, żywotnością baterii, błędami aplikacji, a nawet instalacją niekompatybilnych wtyczek. Osobiście ciężko pomóc większości, ponieważ każdy ma własną konfigurację rozszerzeń, których używa, więc ciężko stwierdzić, który z nich sprawia problemy. W tym przypadku należy użyć iCleaner Pro.

Program pobierzecie z Cydii, ogólnie pozwala on na usuwanie zbędnych plików z urządzenia, co wiąże się ze zwolnieniem miejsca na dane użytkownika. To nie wszystko, od teraz można również wyłączać rozszerzenia. Dlaczego o tym wspominam? Po wyłączeniu większości możemy sprawdzić, czy problemy nadal występują. Jeżeli przygody miną, to znaczy, że należy pojedynczo włączać rozszerzenia, które zostały wyłączone. Pomoże to w sprawdzeniu, które z nich powoduje konflikty w systemie operacyjnym. Wtedy prawie na pewno będziemy pewni, która wtyczka jest za to odpowiedzialna.

Pewnie myślicie, że to użyteczne, ale nie wiecie jak to zrobić? Za chwilę wszystko wam wytłumaczę, łącznie ze zrzutami ekranowymi z iPada (nie ma jedynie ostatniego).

Uruchamiamy program i stukamy na + (w lewym dolnym rogu)

IMG_0370

Następnie wybieramy Dodatki Cydia Substrate, po czym ukaże się lista wszystkich zainstalowanych rozszerzeń, a obok przełączniki służące do wł./wył.

IMG_0371

Teraz możemy wyłączyć większość wtyczek, oprócz Substrate Safe Mode, którego do działania wymaga iCleaner Pro. Po wyłączeniu przełącznik będzie biały, a nie niebieski (zielony – rozszerzenie, pomarańczowy – przełącznik).

IMG_0372

IMG_0373
Aby zatwierdzić wprowadzone zmiany, stukamy na Zastosuj (prawy górny róg).Podczas komunikatu, dotyczącego respringu, stukamy na Tak.

W tym momencie nasz iGadżet uruchomi się ponownie, a wyłączone rozszerzenia nie będą działały. Czasem będziecie musieli dwukrotnie uruchomić ponownie urządzenie.To wszystko właśnie wiecie, jak włączać i wyłączać rozszerzenia bez potrzeby ich usuwania i ponownej instalacji.

Pamiętajcie, że tę funkcję posiada jedynie iCleaner Pro, podstawowa wersja jej nie ma. Warto o tym pamiętać podczas pobierania aplikacji na swoje urządzenie.

Ważne informacje do zapamiętania

  • Podczas wyłączania wtyczek należy pamiętać o zależnościach między nimi, po wyłączeniu jednego, kolejne może nie działać.
  • Pamiętajcie o ponownym uruchomieniu wtyczki, jeżeli chcecie ją usunąć. Jeśli tego nie zrobicie, rozszerzenie nie zostanie całkowicie usunięte.
  • Warto pobrać Crash Reporter, jeżeli chcecie być na bieżąco ze wszystkimi błędami w ulubionych wtyczkach.
  • Wcześniej korzystałem z bezpłatnej wersji programu, ale postanowiłem wspomóc programistę i wydać niecałe 10 złotych na licencję dla 3 urządzeń mobilnych. Wszystko załatwiłem przez PayPal, a chwilę po wpłacie program i urządzenie zostały zarejestrowane, eliminuje to również reklamy wewnątrz aplikacji.

Wszystko robicie na własną odpowiedzialność, ja, ani portal OneTech.pl nie bierzemy odpowiedzialności za problemy wynikające z nieodpowiedniego użytkowania programu.

Jeśli potrzebujecie pomocy, wiecie gdzie mnie szukać. Powodzenia!

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek