Krzysiek Borek14.07.2014
iMods: Nowy sklep z rozszerzeniami systemowymi dla użytkowników iOS

Przez 7 lat byliśmy świadkami Jailbreaku i tego, jak scena deweloperska się rozwijała. Apple sprzedało 800 milionów urządzeń, ale mniej, niż 1 na 10 urządzeń ma Jailbreak.

Grupa deweloperów wyszła z inicjatywą powiększenia ilości użytkowników, korzystających z rozszerzeń systemowych. Pracują obecnie nad sklepem o nazwie iMods. Udało mi się porozmawiać z jednym z deweloperów, stojących za tym interesującym projektem.

iMods

Zanim zaczniecie czytać o iMods, chcę tylko przypomnieć, że nie ma żadnych dowodów, potwierdzających pracę deweloperów, prócz zrzutów ekranowych sklepu (patrz wyżej).

Kiedy planujecie wydać iMods?

Sklep zostanie wydany wraz z wydaniem Jailbreaka dla iOS8, dodatkowo będzie dostępne oddzielne narzędzie do instalacji sklepu. Dzieki narzędziu wykonamy „iMod” i będziemy mogli korzystać z nowego sklepu. W rezultacie, dzięki temu, będziemy mogli zainteresować większą rzeszę użytkowników, aby wykonali Jailbreak lub takich, którzy boją się go wykonać.

Wersja testowa sklepu będzie gotowa w ciągu 2-3 miesięcy i tylko wybrani użytkownicy lub deweloperzy będą mieli do niej dostęp. Pracujemy nad iMods od 3 miesięcy, dużo czasu zajęło Nam wykonanie interfejsu sklepu,ponieważ nie mogliśmy dojść do porozumienia w sprawie wyglądu. Większość spraw, którymi zajmuje się serwer już ukończyliśmy, jedyne, co Nam pozostało to integracja tego z aplikacją mobilną.

Dlaczego obecna Jailbreakowa społeczność nie jest waszym celem?

Powodem jest to, że większość użytkowników iOS nie wykonuje Jailbreaka swoich iUrządzeń. Z początku myśleliśmy,że użytkownicy nie widzą interesujących rozszerzeń systemowych lub po prostu ich nie potrzebują. Po czasie zauważyliśmy,że to nie główny powód sytuacji, na Uniwersytecie, pokazaliśmy użytkownikom iPhone`ów rozszerzenia systemowe, jak BiteSMS,czy ColorFlow, a oni zapytali, jak można je zdobyć. Wszystkim spodobały się te rozszerzenia, ale sytuacja jest klarowna, nie są zainteresowani Jailbreakiem, spytacie dlaczego ? Są 2 powody, jednym jest trudna instalacja, a drugim to, że nie chcą mieszać w oprogramowaniu swoich urządzeń.

Jak zamierzacie przekonać mniejszość użytkowników?

Przeprowadziliśmy ankietę, związaną z tą sytuacją, ankietowani zaznaczyli,że podobają im się programy i rozszerzenia systemowe. Szczególnie zainteresował ich BioProtect, dzięki temu stwierdzili,że wreszcie będą mogli zablokować Facebooka i ich znajomi nie będą robić sobie z nich żartów. W tym momencie zauważyłem,że nasz projekt będzie idealny dla osób, które chcą zacząć przygodę z tym wszystkim. Właśnie tym będzie iMods zmieni on podejście do Jailbreaka, a także pokaże tym osobom,że nie trzeba go wykonywać, aby korzystać z jego udogodnień.

Jak to będzie działać?

Użytkownicy nie będą musieli wykonywać Jailbreaka swojego urządzenia (jednak Jailbreak nadal będzie potrzebny). Dodatkowo nasz sklep jest zrobiony tak, że to my decydujemy, co się w nim pojawi. Jeżeli, jakieś rozszerzenie sprawia problemy lub działa niestabilnie, możemy usunąć je z naszego sklepiku. iMods będzie przyjazny dla użytkowników, dzięki temu użytkownicy zobaczą,że mozna zrobić to samo, co Saurik (Cydia) w dużo prostszej formule. Wielu użytkowników twierdzi, że będzie to alternatywa dla Cydii, ale mamy zamiar ich przekonać,że tak nie jest.

Czy repozytoria z Cydii będą wspierane?

Niestety nie, nie chcemy aby rozszerzenia lub programy się powtarzały. Nasz sklep nie bazuje na serwerze Debiana, w wyniku czego nasz serwer nie będzie dostępny poprzez Cydię. iMods nie będzie także repozytorium dla Cydii.

Dzięki jednemu z deweloperów pracujących przy projekcie, mogliśmy się o nim nieco dowiedzieć. Deweloper od którego pojawiły się informacje, chce pozostać anonimowy. Dzięki zdobytym informacjom, wyjaśnił, czym ich sklep będzie się różnił od Cydii.

W sieci już krążą opinie, dotyczące iMods, a Wy co o tym sądzicie, czy nowa inicjatywa ma szanse wyprzeć Cydie?

Źródło: iphonehacks.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek