Krzysiek Borek21.10.2016
Interaktywne powiadomienia w iOS 10 na urządzeniach mobilnych bez 3D Touch

Od początku testów iOS 10 wspominaliśmy o interaktywnych powiadomieniach dla urządzeń mobilnych niewyposażonych w 3D Touch.

W tamtym okresie w ogóle zapomniałem o tej funkcji i nie planowałem o niej wpisać. Jednak ostatnio podczas testów iOS 10.1 i korzystania z ostatecznej kompilacji dziesiątki korzystałem z „nowych” powiadomień cały czas.

Ich działanie najlepiej obrazuje moment, w którym się pojawiają pod warunkiem, że mamy zablokowany ekran naszego urządzenia. Wtedy mamy do wyboru dwie możliwości, usunięcie powiadomienia i jego ukazanie. Wybierając drugą opcję ,zyskujemy dostęp do uruchomienia oszczędzania energii, odpisania na wiadomość z Messengera, iMessage, SMS-a lub Skype’a.

3

Pewnie pod wpisem za chwilę znajdą się osoby mówiące, że interaktywne powiadomienia były już na iOS 9. Macie rację, ale były one dostępne jedynie dla domyślniej aplikacji Wiadomości i żadnej innej. Wraz z wydaniem iOS 10 kompatybilność została zwiększona.

Z większością powiadomień możemy wchodzić w interakcje, nie muszą to być scenariusze opisane przeze mnie. W momencie pojawienia się informacji o polubieniu zdjęcia na Instagramie, wybierając Pokaż, przechodzimy do całości powiadomienia i na dole mamy przycisk umożliwiający włączenie aplikacji. Wtedy od razu zostaniemy przeniesieni do polubionego przez znajomych zdjęcia.

1

Podobnie jest z powiadomieniami z Tweetbota lub aplikacji Mail, po wybraniu tej samej opcji mamy dostęp do pełnej informacji, a nie tylko jej skrawka. Nawet ekran „wygasza” się w ten sam sposób, co przy używaniu 3D Touch.

2

Dla mnie to przydatna funkcja i korzystam z niej cały czas, na iPadzie mini 2 wygląda dokładnie tak samo, ale powiadomienia z możliwością otworzenia aplikacji pojawiają się na samym dole ekranu, a nie w jego połowie. Cieszę się, że Apple dodało przynajmniej namiastkę 3D Touch, ponieważ dzięki niej sprawniej sprawdzam powiadomienia i odpowiadam na wiadomości bez konieczności uruchamiania wymaganych do tego aplikacji.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek