Krzysiek Borek22.06.2016
iOS 10 nie ma zaszyfrowanego jądra systemowego

Pierwsza wersja rozwojowa iOS 10 udostępniona w zeszłym tygodniu nie ma zaszyfrowanego jądra systemowego, co oznacza, że użytkownicy mają dostęp do najważniejszych warstw systemu operacyjnego i zabezpieczeń.

Obecnie nie wiemy, czy Apple zrobiło to specjalnie, czy nie.

Security experts say the famously secretive company may have adopted a bold new strategy intended to encourage more people to report bugs in its software–or perhaps made an embarrassing mistake.

W poprzednich wersjach iOS Apple zazwyczaj szyfrowało jądro systemowe, które dyktuje działanie oprogramowania w połączeniu ze sprzętem. Według inżynierów z MIT brak zaszyfrowanego jądra nie oznacza braku zabezpieczeń, ale pozwala na odnalezienie większej ilości błędów niż zwykle. Pamiętajcie, że ich brak może spowodować wydanie Jailbreak lub złośliwego oprogramowania.

The goodies exposed publicly for the first time include a security measure designed to protect the kernel from being modified, says security researcher Mathew Solnik. „Now that it is public, people will be able to study it [and] potentially find ways around it.

Apple nie zabrało głosu w tej sprawie, więc ciężko stwierdzić czy zrobili to świadomie. Jednak Jonathan Zdziarski sądzi, że to niecodzienny błąd ze strony potentata z Cupertino. Z drugiej strony może to mieć związek z lukami w systemie, z których skorzystało FBI, aby odblokować iPhone’a 5C zamachowcy z San Bernardino.

Źródło: macrumors.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek