Krzysiek Borek18.05.2014
iOS 7 – moje spostrzeżenia po 2 miesiącach korzystania z systemu

Wraz z wydaniem nowej wersji mobilnego systemu Apple, iOS nie milkły głosy krytykujące to oprogramowanie. Najbardziej po „łapach” Apple dostało z powodu wygładu interfejsu użytkownika, co nie zmienia faktu, że oprogramowanie to jest krokiem milowym Apple w dogonieniu konkurencji.

Korzystam z tego systemu od 2 miesięcy i pragnąłem podzielić się swoim spostrzeżeniami, dotyczącymi użytkowania.

Jedną z nowości jest blokada aktywacyjna iCloud bez podania Apple ID nie będziemy w stanie używać urządzenia. Dzięki temu niejako Apple „zabiło” rynek sprzedaży zgubionych czy skradzionych urządzeń.

Aktywacja.onetech.pl

Wielu użytkowników narzeka na nowy wygląd oprogramowania, niektórzy z powodu dobranej kolorystyki, nazywali je „gay friendly”. Nowa wersja iOS nawiązuje nieco wyglądem do Windowsa Visty, szczególnie jeżeli chodzi o aplikacje Mapy, czy Wideo, gdzie interfejs widoczny jest przeźroczysto.

To nie jedyne nawiązanie do innego systemu operacyjnego, kolejnym jest wyglądu wielozadaniowości, który nawiązuje do tego znanego z WebOS. Możemy też doszukać się wzornictwa rodem z Windows Phone, chodzi mi tutaj o biały tekst i czarne przełączniki w Centrum Sterowania. Nie chodzi tutaj o to, jak wygląda, a jak działa i muszę przyznać, że Centrum Sterowania to coś na co od dawna czekałem. Dzięki niemu nie musimy już przechodzić do Ustawień, aby uruchomić WiFi, Tryb Samolotowy, czy Bluetooth.

iOS7.onetech.pl

Jeżeli chodzi o działanie jest ono niemal idealne, jedynym minusem jest to, że nie możemy skonfigurować przełączników, a dostajemy je ustawione przez Apple. W centrum sterowania, możemy także włączyć latarkę, przejść do stopera czy sprawdzić, jaka obecnie piosenka jest odtwarzana. Tak możecie powiedzieć, że Android od dawna to posiada, to że nie wdrożyli tego pierwsi nie znaczy, że muszą być gorsi.

Zmian doczekał się także dialer, teraz opcje dotyczące połączenia przychodzącego są bardziej intuicyjne, niektórym może przeszkadzać, że są miniaturki zdjęć kiedy ktoś do nas dzwoni. Litery na klawiaturze ekranowej są teraz grubsze, klawiatura wydaje się mniej dokładna, niż wcześniej jeżeli chodzi o autokorektę z której dopiero teraz zacząłem korzystać.

iOS7_a.onetech.pl

Jeżeli chodzi o inne zmiany to animacje są płynniejsze, ikony zmienione, a aplikacja Muzyka, doczekała się zmian, dzięki którym nie jest taka sztywna. Wygląd jest dosyć prosty.

Nowe gesty

Teraz przesuwając od góry do dołu, mamy dostęp do Centrum Powiadomień. Gest przesuwania od dołu do góry, pokaże Nam Centrum Sterowania.Mozemy przejrzeć powiadomienia z bieżącego dnia, wszystkie jakie otrzymaliśmy i nieodebrane . Naciskając dwukrotnie przycisk Home, pokaże Nam się menu wielozadaniowości, gdzie sprawdzimy jakie aplikacje są włączone, po czym przesuwając jedną z nich do góry, możemy ją wyłączyć. Pulpit główny jak i ekran blokady także zostały zmienione, teraz system korzysta z dynamicznych tapet.

Kontakty, wiadomości, maile, przeglądarka internetowa

Zaczynając od kontaktów, teraz mają one dodatkowe ikonki takie, jak wysłanie wiadomości/iMessage, uruchomienie Facetime (rozmowy głosowe lub wideo). Możemy dzielić się kontaktami poprzez wiadomość elektroniczną, AirDrop, a także blokować wiele kontaktów naraz. Blokując dany kontakt, wszystkie połączenia, wiadomości i prośby o połączenie poprzez Facetime zostaną zablokowane.

Jeżeli chodzi o wiadomości to tutaj większych zmian nie zauważyłem nadal są to dobrze znane chmurki z treścią wiadomości. Najwcześniejsza wiadomość jest w kolorze ciemnej zieleni. Nie ma pokazanej dany i godziny otrzymania wiadomości, ale przesuwając po niej w lewo możemy to sprawdzić. Aplikacja od poczty elektronicznej jest dużo lepsza względem tej z iOS 6. Wiadomości możemy usuwać przesuwając po nich w lewo, wyszukiwanie wiadomości także uległo zmianom. Teraz wpisując dany adres mailowy wiadomości wyszukiwane są we wszystkich pocztach elektronicznych jakie mamy. Safari na iOS 7.0.6 nie działało zbyt stabilnie, jednakże w 7.1 jest już lepiej. Możemy synchronizować zapisane strony internetowe z innymi urządzeniami, które korzystają z Safari. Przeglądarka zapamiętuje hasła i dodaje je do pęku kluczy w iOS 7.1. Zmiana kart nastepuje w trójwymiarze.

Kamera, multimedia i Game Center

Aplikacja kamery doczekała się wielu zmian na lepsze, jest teraz prostsza w użyciu i potrafi więcej, aniżeli jej odpowiedniki z wcześniejszych wersji iOS. Możemy robić „kwadratowe” zdjęcia, opcja ta została dodana specjalnie dla użytkowników Instagrama. Przesuwając w górę lub w dół zmieniamy tryb kamery, tak jak wcześniej możemy włączać/wyłączać HDR, lampę błyskową i przełączać się pomiędzy przednim i tylnym aparatem. Przeglądanie zdjęć także zostało zmienione, teraz „klikając” na zdjęcie dostaniemy informacje o dacie, miejscu i czasie wykonania zdjęcia. Pojawi się nawet mapa z miejscami gdzie robilismy zdjęcia.

Nie zobaczycie już zielonego tła w Game Center. Teraz większość informacji jest w bąbelkach, pokazują one liste gier, przyjaciół, ilość punktów w danej grze. Jeżeli wybieramy jedną z gier pojawią się osiągnięcia, lista wyników i liczba osób która gra w daną grę.

Jeżeli chodzi o multimedia aplikacja muzyczna jest dosyć sztywna w moim mniemaniu, oczywiście iTunes Radio nie jest dostępne w Polsce. Klikając na zdjęcie albumu dostajemy listę wszystkich kawałków z danej płyty. Poprawiono listę muzyki według artystów. Tak samo jak aplikacja muzyczna, Wideo też posiada płaski interfejs.

Mapy, Siri, żywotność baterii i wykonanie

Mapy także doczekały się zmiany interfejsu. Dodano tryb nocny, dzięki któremu ograniczono oślepiające światło. Zdjęcia satelitarne zostały poprawione, we wszystkich trybach wyświetlania zostały poprawione pomniejsze błędy. Mam dobrą wiadomość dla miłosników Siri, tutaj także znalazły się poprawki. Teraz Nasza asystentka ma nowy sposób słuchania i nowy głos. Siri to dla mnie bardziej ciekawostka,niż funkcjonalność smartfona. Jednakże przez jakiś czas używałem jej do wysyłania wiadomości, ustalania spotkań, budzika, lub szukania muzyki. Jeżeli Siri jest w dobrym humorze potrafi nawet uruchomić WiFi, Tryb Samolotowy, czy Bluetooth, a nawet dodawać posty na Facebooku.

Niestety jeżeli myslicie, że będziecie używali urządzenia z iOS cały dzień to się srogo zawiedziecie, nie jest to możliwe. Sprawdzałem to i na iPadze, jak i na iPhone 4S. Ale żywotność baterii na 7.1 względem 7.0.x jest podobny. Safari już nie wyłącza się tak samoczynnie, jak wcześniej, a także zniknęły opóźnienia w Siri.

Koniec, końców iOS 7 ma wiele zalet. Jest płynny, szybki i oferuje wiele zmian. Nie tylko zmian, które zostały przezemnie przedstawione, ale także dobrze rozwiązane udostepnianie przy uzyciu AirDrop, Znajdź mój iPhone (FMI) i nową blokadę aktywacyjną. Jak zwykle nie będziemy w stanie usunąć preinstaloanych aplikacji Apple, może to być uciażliwe dla młodych użytkowników, którzy potrzebują dużo wolnego miejsca.

Co mi się spodobało?

Zmiana wyglądu interfejsu użytkownika, nie zadowoliła każdego. Centrum Sterowania i Powiadomień to coś czego brakowało, więc Apple jak widać postanowiło to dodać. Aktualizacja aplikacji w tle, w pewnych momentach nawet Siri.

Nie spodobało mi się

Możemy czuć się nieco gorsi od użytkowników ze Stanów Zjednoczonych w końcu nie mamy dostępu do iTunes Radio. Kolejną wadą jest dla mnie Siri, choc asystentka została poprawiona nadal boli brak języka Polskiego. Raz działa świetnie innym razem wcale.

Werdykt

Jeżeli zamierzacie przejść z iOS 6 na 7 nie zawiedziecie się, wersja 7.1 naprawia wszystkie problemy wieku dziecięcego iOS 7. Jednakże przeskok z iOS 6 na 7 może okazać się z początku duży, ale dzięki temu nasze urządzenie poczuje się jakby było na nowo wyjęte z pudełka.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek