Krystian15.03.2014
iOS 8 – jakie funkcje zobaczymy

Dostaliśmy iOS 7.1, wszyscy są prawie zadowoleni, pora więc zacząć rozmawiać o nadchodzącym wielkimi krokami iOS 8.

Apple prawdopodobnie zajmuje się programowaniem wersji iOS 8 od dłuższego czasu. Jest to ten element iPhone w którym najtrudniej o jakieś przecieki czy doniesienia. Jak się jednak okazuje, dla chcącego nic trudnego i portal 9to5mac przynosi nam kilka ciekawych informacji o zmianach.

Centrum powiadomień

Na pierwszy rzut idzie centrum powiadomień, aktualnie mamy w nim aż trzy zakładki, z czego zakładam, że 95% użytkowników korzysta tylko maksymalnie z 2, nie mając pojęcia do czego służą „Nieodebrane”. W iOS 8 mają zostać więc zredukowane tylko do dwóch zakładek, usunięta zostanie właśnie zakładka „Nieodebrane”. Moim zdaniem jest to dobre posunięcie, sam jej użyłem chyba 2x przez prawie rok od kiedy używam iOS 7.

Dzielenie się danymi między apkami

Druga rzecz jest będzie już głębiej zaszyta w systemie. Apple planuje wprowadzenie API odpowiedzialnego za dzielenie się danymi między różnymi aplikacjami. Oczywiście, teraz też możemy to zrobić, ale deweloper musi to zaprogramować dla np każdego portalu społecznościowego osobno. Dzięki API każda aplikacja mogła by przekazać dane, np zdjęcie, tekst, do innej. Coś w stylu, w jakim jest to rozwiązane w Android, jednak oby to było bardziej ogarnięte i uporządkowane niż tam, gdzie mamy wszystkie możliwe aplikacje i usługi na raz.

Dyktafon

Lekką modyfikację interfejsu ma przejść Dyktafon – użytkownicy podobno skarżą się, że jego obsługa nie jest intuicyjna.

Wiadomości

W iOS 8 ma się też pojawić drobna opcja dodatkowa w aplikacji Wiadomości – na którą osobiście sam czekam i mam nadzieję, że się pojawi. Apple podobno umożliwi automatyczne usuwanie starych wiadomości, np po miesiącu czy roku. Sam jestem bardzo aktywnym użytkownikiem iMessage, wysyłam grafiki, zdjęcia, filmy czy muzykę tym sposobem i nie raz zdarzyło się, że archiwum wiadomości zajmowało na iPhone czy iPad ponad 6GB. Automatyczne usuwanie po miesiącu zdecydowanie ułatwiło by życie i konieczność okresowego usuwania każdego wątku.

Game Center

iOS 7 jest prawdopodobnie ostatnim systemem w jakim ujrzymy Game Center. Od nowej wersji wszytko będzie można zrobić w konkretnej aplikacji gry. Jak najbardziej jestem za tym rozwiązaniem, nigdy Game Center nie użyłem, co najwyżej musiałem z nim walczyć żeby nie pokazywał tysiąca powiadomień. Dobrze, że Apple nie boi się zabić źle działającego rozwiązania.

CarPlay

Ostatnia pozycja dotyczy dopiero co pokazanego CarPlay. Funkcja, która aż się prosiła o dodanie i nie powinna być wprowadzana dopiero z iOS 8 – chodzi o połączenie CarPlay po WiFi. W tym temacie chyba nie trzeba więcej wyjaśniać ;-)

Źródło: 9to5mac.com
Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

Stay Hungry. Stay Foolish. 
@narkoman_
 • Daniel Jendrecki

  Coś w stylu, w jakim jest to rozwiązane w Android, jednak oby to było bardziej ogarnięte i uporządkowane niż tam, gdzie mamy wszystkie możliwe aplikacje i usługi na raz. – pierdolenie, nie wszystkie usługi tylko te do których możemy informacje wysłać.

  • Mam i widze jak to wyglada, jeden wielki burdel.

 • Eustachy

  Akurat z bezużytecznością Game Center się nie zgodzę, gdyż to zależy czy dana osoba po prostu lubi pograć i przy tym kolekcjonować osiągnięcia. Do tego dochodzi ułatwiona rywalizacja pomiędzy użytkownikami poprzez porównywanie swoich wyników. Oczywiście musimy mieć najpierw jakiś znajomych… A poza tym to sądząc po liczbie gier obsługujących Game Center nie sądzę żeby chciało się wszystkim twórcom usuwać integrację z nim.

  • Nie chodzi o całkowite usunięcie, funkcje zostaną przeniesione do aplikacji zamiast trzymane w osobnym Game Center.

   • Eustachy

    Rozumiem, ale raczej jest lepiej jak wszystko jest zebrane w jednym miejscu. Przynajmniej taka jest moja opinia :)

 • Nautilus

  pytanie, myślicie że 8 będzie działać tylko na 5 i w górę czy 4s lub 4 też będzie brany pod uwagę ?

  • Odpadnie jeden ostatni model jak co roku prawdopodobnie – czyli iPhone 4. iOS 8 będzie działać na iPhone 4S, 5, 5S i oczywiście 6 ;-)

 • Slawo

  Czy system 8 będzie w tym roku czy aktualizacje dle 7 będą się nadal pojawiały w takim pakiecie dużym jak 7.1 ?

  • Oczywiscie, ze bedzie w tym. Beta w czerwcu finalna na jesień.

 • ЯUKІΔ

  Jest cień szansy, że iOS 8 będzie działał na iPhonie 4? Czy wystąpią problemy?

  • Michal

   Nie ma szans.

   • ЯUKІΔ

    A już tak się napaliłam. :/