Krzysiek Borek16.09.2015
iOS 9 – aktualizacja urządzeń mobilnych mających Jailbreak

Ostatnio mam tendencję do sprawdzania każdej, najnowszej wersji iOS (zazwyczaj jedynie wersji poglądowych), po czym decyduje się na aktualizację do oficjalnej, pomimo posiadania Jailbreak. Zazwyczaj po 3 godzinach od aktualizacji zaczynam żałować swojego czynu, ale przedstawię wam, jak wykonać aktualizację iGadżetów z Jailbreak.

Na początek pragnę wam przypomnieć, że aktualizacja OTA (over — the – air) na iOS z Jailbreak jest niemożliwa. Nawet próbując ją wywołać, pojawi się komunikat o poszukiwaniu aktualizacji na tym koniec. To normalna kolei rzeczy, ponieważ najnowsze narzędzia do wykonania Jailbreak blokują całkowicie dostęp do aktualizacji OTA. W praktyce oznacza to, że nie wykonamy przypadkowo aktualizacji do najnowszej odsłony iOS, co jest równoznaczne z utratą Jailbreak.

Jedyną możliwością aktualizacji jest podpięcie sprzętu do komputera i wykonanie aktualizacji przy pomocy iTunes.

Uwaga!!

W tym momencie stracicie Jailbreak i wszystkie zainstalowanie rozszerzenia i aplikacje, decydując się na aktualizację do iOS 9.

iOS 9 jest kompatybilny z następującymi urządzeniami:

 • iPhone: 4S,5,5c,5S,6,6 Plus
 • iPad: Air 2, Air, 4, 3,2
 • iPad mini: 3, Retina (2),1
 • iPod Touch: 6g i 5g

Przygotowanie do aktualizacji

Dziś rano zaprezentowaliśmy wam, jak przygotować się do aktualizacji i warto skorzystać z tego wpisu przed rozpoczęciem tego procesu.

Wykonujemy kopię zapasową urządzenia

Zazwyczaj po aktualizacji nie występują żadne, rażące błędy, co nie zmienia faktu, że warto wykonać kopię zapasową urządzenia, które chcecie zaktualizować. Kopię zapasową wykonacie za pomocą iCloud bezpośrednio na iGadżecie lub iTunes.

Aktualizacja

Jak już wspominałem, nie ma szans na aktualizację OTA, więc należy pobrać ręcznie iOS 9 dedykowany waszemu urządzeniu mobilnemu (możecie pobrać aktualizację przez iTunes). Pamiętajcie o konieczności posiadania najnowszej wersji iTunes, co powinniście sprawdzić przed rozpoczęciem aktualizacji.

Zanim rozpoczniemy aktualizację warto uruchomić iTunes i kliknąć Szukaj aktualizację. Jeżeli ogarnęliśmy sprawę z iTunes czas skupić się na naszym iUrządzeniu.

 • Podpinamy iSprzęt kablem do komputera i czekamy aż iTunes się uruchomi, a nasze urządzenie będzie widoczne w programie.
 • Klikamy na nasze urządzenie, znajdujące się już w Itunes.
 • Możemy kliknąć na poszukiwanie aktualizacji bez przytrzymania Shifta/Option (które służą do wyboru oprogramowania), co spowoduje jej poszukiwanie, jeżeli będzie dostępna program automatycznie rozpocznie pobieranie.
 • Może pojawić się komunikat o dostępności aktualizacji, wtedy klikamy na Zaktualizuj i pobierz, a po pobraniu iOS 9 klikamy na Aktualizuj.
 • Pojawią się wszystkie zmiany wprowadzone w iOS 9, po czym klikamy Dalej, a następnie Akceptuj (akceptacja warunków użytkowania).
 • iTunes rozpocznie pobieranie pliku z aktualizacja (2GB), po jego pobraniu program przygotuje oprogramowanie i sprzęt do aktualizacji.
 • Nie rozłączamy urządzenia z komputerem podczas aktualizacji, które może zająć od 10 do 15 minut. Podczas aktualizacji iGadżet może dwukrotnie uruchomić się ponownie lub raz.

Po wykonaniu aktualizacji pojawi się wstępna konfiguracja sprzętu z komunikatem Cześć. Potem postępujemy według instrukcji systemu operacyjnego i możemy cieszyć się najnowszą odsłoną oprogramowania Apple.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek