Krzysiek Borek16.09.2015
iOS 9 – aktualizacja urządzeń mobilnych mających Jailbreak

Ostatnio mam tendencję do sprawdzania każdej, najnowszej wersji iOS (zazwyczaj jedynie wersji poglądowych), po czym decyduje się na aktualizację do oficjalnej, pomimo posiadania Jailbreak. Zazwyczaj po 3 godzinach od aktualizacji zaczynam żałować swojego czynu, ale przedstawię wam, jak wykonać aktualizację iGadżetów z Jailbreak.

Na początek pragnę wam przypomnieć, że aktualizacja OTA (over — the – air) na iOS z Jailbreak jest niemożliwa. Nawet próbując ją wywołać, pojawi się komunikat o poszukiwaniu aktualizacji na tym koniec. To normalna kolei rzeczy, ponieważ najnowsze narzędzia do wykonania Jailbreak blokują całkowicie dostęp do aktualizacji OTA. W praktyce oznacza to, że nie wykonamy przypadkowo aktualizacji do najnowszej odsłony iOS, co jest równoznaczne z utratą Jailbreak.

Jedyną możliwością aktualizacji jest podpięcie sprzętu do komputera i wykonanie aktualizacji przy pomocy iTunes.

Uwaga!!

W tym momencie stracicie Jailbreak i wszystkie zainstalowanie rozszerzenia i aplikacje, decydując się na aktualizację do iOS 9.

iOS 9 jest kompatybilny z następującymi urządzeniami:

 • iPhone: 4S,5,5c,5S,6,6 Plus
 • iPad: Air 2, Air, 4, 3,2
 • iPad mini: 3, Retina (2),1
 • iPod Touch: 6g i 5g

Przygotowanie do aktualizacji

Dziś rano zaprezentowaliśmy wam, jak przygotować się do aktualizacji i warto skorzystać z tego wpisu przed rozpoczęciem tego procesu.

Wykonujemy kopię zapasową urządzenia

Zazwyczaj po aktualizacji nie występują żadne, rażące błędy, co nie zmienia faktu, że warto wykonać kopię zapasową urządzenia, które chcecie zaktualizować. Kopię zapasową wykonacie za pomocą iCloud bezpośrednio na iGadżecie lub iTunes.

Aktualizacja

Jak już wspominałem, nie ma szans na aktualizację OTA, więc należy pobrać ręcznie iOS 9 dedykowany waszemu urządzeniu mobilnemu (możecie pobrać aktualizację przez iTunes). Pamiętajcie o konieczności posiadania najnowszej wersji iTunes, co powinniście sprawdzić przed rozpoczęciem aktualizacji.

Zanim rozpoczniemy aktualizację warto uruchomić iTunes i kliknąć Szukaj aktualizację. Jeżeli ogarnęliśmy sprawę z iTunes czas skupić się na naszym iUrządzeniu.

 • Podpinamy iSprzęt kablem do komputera i czekamy aż iTunes się uruchomi, a nasze urządzenie będzie widoczne w programie.
 • Klikamy na nasze urządzenie, znajdujące się już w Itunes.
 • Możemy kliknąć na poszukiwanie aktualizacji bez przytrzymania Shifta/Option (które służą do wyboru oprogramowania), co spowoduje jej poszukiwanie, jeżeli będzie dostępna program automatycznie rozpocznie pobieranie.
 • Może pojawić się komunikat o dostępności aktualizacji, wtedy klikamy na Zaktualizuj i pobierz, a po pobraniu iOS 9 klikamy na Aktualizuj.
 • Pojawią się wszystkie zmiany wprowadzone w iOS 9, po czym klikamy Dalej, a następnie Akceptuj (akceptacja warunków użytkowania).
 • iTunes rozpocznie pobieranie pliku z aktualizacja (2GB), po jego pobraniu program przygotuje oprogramowanie i sprzęt do aktualizacji.
 • Nie rozłączamy urządzenia z komputerem podczas aktualizacji, które może zająć od 10 do 15 minut. Podczas aktualizacji iGadżet może dwukrotnie uruchomić się ponownie lub raz.

Po wykonaniu aktualizacji pojawi się wstępna konfiguracja sprzętu z komunikatem Cześć. Potem postępujemy według instrukcji systemu operacyjnego i możemy cieszyć się najnowszą odsłoną oprogramowania Apple.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
 • SIMON

  No i git, teraz chcialbym tylko wiedziec, ile w iOS9 jest bajki, a ile prawdy, na temat przywrocenia 4S do pradawnej swietnosci. No ewentualnie jakis konkretny sygnal, ze nie jest gorzej.

  • krzysiekb92

   daj mi trochę czasu i pojawi się wpis o iOS 9 na starszych urządzeniach, choć potrzebuje na to 2-3 dni. Zobaczymy :)

   • SIMON

    Spoko, masz na to weekend, pozniej wale focha i trzaskam drzwiami. ;)

    • krzysiekb92

     spoko 4S już na 9 bangla, kolega okazał się dobrym samarytaninem i pożyczył mi swój egzemplarz. W weekend lub po weekendzie powinien pojawić się wpis.

     Poza tym daj żyć ;) pokój po remoncie muszę ogarnąć :)

     • SIMON

      Dasz rade – dzis pokoj, pozniej trzy dni testow. :)
      Podziekowania dla samarytanina.

     • krzysiekb92

      a w teście jeszcze 5S weźmie udział i 6. Tylko, że to mam chwilowo, jak będzie znajomy. Niestety ten sprzęt jest za drogi, żeby wydać na niego kase i testować iOS. Pokój już ogarnięty, ale 2 tygodnie muszę czekać na szafę…

     • SIMON

      Norma, szafa na wymiar, od reki, w dwa tygodnie. :)

      Najbardziej zalezy mi na zetelnym tescie 4S, pozostale raczej oczywiste, ze beda radzily sobie lepiej. No moze jeszcze 5S bylbym zainteresowany, chociaz to juz nie to, czym 4S zdobyl moje serce.