Krzysiek Borek18.06.2015
iOS 9 – nowości w systemowej aplikacji Notatki

Systemowa aplikacja Notatki wraz z wydanie iOS 9 zyska wiele nowych funkcji. W końcu będziemy mogli dodawać listy, szkicować,dodawać zdjęcia, lokalizacje, a nawet linki do stron internetowych.

W zeszłym tygodniu Apple udostępniło pierwszą wersję rozwojową iOS 9. Użytkownicy po naciśnięciu przycisku w systemowej aplikacji na iPhonie i iPadzie mogą rozpocząć szkicowanie. Do dyspozycji mamy wiele cyfrowych narzędzi do rysowania. Zaliczamy do nich: długopis, marker, ołówek, a nawet linijkę.

Szkicowanie w poziomie daje dostęp do kolejnych narzędzi, na które składają się kolory takie, jak szary, niebieski,zielony, żółty,pomarańczowy i czerwony. Listę dostępnych narzędzi dopełnia gumka do ścierania wszystkiego, co naszkicujemy.

Notatki mają teraz dedykowany przycisk aparatu, pozwala on na wybór zdjęć, które już wykonaliśmy lub wykonanie zdjęcia potrzebnego do notatki, którą wprowadzamy.

3

Apple dodało również tworzenie list, na klawiaturze ekranowej iPhone’ea mamy dedykowany przycisk (szary +), po jego naciśnięciu możemy rozpocząć dodawanie pozycji do listy.

5

Na iPadzie pprzycisk aA odpowiada za edycję wprowadzonego tesktu dodanie nagłówka, pogrubienie, podkreślenie,kursywę i wiele innych. To samo znajduje się w przycisku + na iPhonie.

2

W końcu systemowa aplikacja wspiera dodawanie linków z zewnętrznych aplikacji. Przykładem może być uruchomienie aplikacji Mapy, wybranie lokalizacji, po czym stukamy wyślij i wybieramy notatki. W ten sposób dodamy lokalizację do utworzonej już notatki lub nowej. Po jej dodaniu lokalizacja będzie wyświetlana, jako link, adres i ikona. To samo możemy zrobić z adresami witryn internetowych z Safari.

Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy dodawali zdjęcia do Notatek, wystarczy przejść do aplikacji zdjęcia, wybrać zdjęcie, stuknąć na udostępnij i po czym wybieramy Notatki. Zdjęcie będzie widoczne od razu w aplikacji, potem możemy dodać tekst.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die

@krzysiek_borek
  • kw

    Czemu służy opcja konwertowania wszystkich dostępnych notatek, która pojawiła się w iOS9?

  • Tomasz Michalak

    Tylko dlaczego nie można założyć na notatki hasła jak w One Note ? Ktoś mi gwizdnie telefon i ma dostęp do wszystkiego. Jak Apple mógł o tym nie pomyśleć to aż się wierzyć nie chce.