Krzysiek Borek18.12.2014
iOS dla początkujących #2 – Pierwszy kontakt z tabletem

Kupiliście już iPada, więc czas na zapoznanie się z bryłą tabletu i akcesoriami, jakie otrzymujecie w momencie zakupu. Dotyczy to przycisków i portów, które są na nim umieszczone i nie tylko.

Jakie dostajemy akcesoria?

Gdy kupicie iPada, razem z nim w pudełku znajdziecie:

  • kabel Lightning lub 30 pinowy, służą one do wymiany danych z PC lub do ładowania tabletu
  • ładowarka, nią naładujemy baterię iPada
  • wszelkie potrzebne dokumenty razem z gwarancją

Poniżej na zamieszczonych zdjęciach, możecie zobaczyć, gdzie rozmieszczone są poszczególne części urządzenia.

FullSizeRender-3

FullSizeRender-2

Początek użytkowania

Podczas pierwszego uruchomienia iPada pojawi się konfiguracja urządzenia. W tym momencie możecie połączyć się z siecią WiFi, dodać Apple ID i wybrać odpowiedni język interfesu urządzenia. Jeżeli nie chcecie ustawiać tego do razu, możecie zrobić to później.

Blokowanie/odblokowanie iPada

Zanim zaczniemy na dobre używać tabletu pojawi się ekran blokady, aby przejść do pulpitu głównego po prostu przesuwamy palcem w prawo. Jeżeli kończymy pracę z urządzeniem wystarczy, że naciśniemy przycisk blokady i iPad zostanie zablokowany. Dzięki temu wyłączamy wyświetlacz, co w rezultacie pozwoli na dłuższą pracę urządzenia na jednym ładowaniu.

Włączanie/wyłączanie iPada

W większości przypadków nie musicie wyłączać tabletu, ale można to zrobić za pomocą dłuższego przytrzymania przycisku zasilania. Potem tylko przesuwamy palcem po wyświetlaczu w prawą stronę i gotowe. Włączanie tabletu wygląda podobnie, z tym, że nie potrzeba do tego wyświetlacza. Po prostu przytrzymujemy na dłuższą chwilę przycisk zasilania.

Ładowanie baterii

Bateria w waszym urządzeniu powinna starczyć na 10h nie przerwanej pracy. Wiadomo, że w końcu się rozładuje, a wtedy pomoże nam tylko i wyłącznie ponowne naładowanie baterii. Możemy zrobić to na dwa sposoby :

1. Podłączamy iPada kablem Lightning lub 30 pinowym do PC/Mac.
2. Podłączamy ładowarkę do urządzenia.

Pielęgnacja i zabezpieczenie

Inne akcesoria takie, jak etui czy folie ochronne są sprzedawane osobno. Jeżeli nie macie żadnej, warto się zaopatrzeć w taką, która będzie wam odpowiadała stylistycznie i budżetowo. W wielu sklepach można kupić Smart Cover. Ten rodzaj etui został przygotowany specjalnie dla iPada i może posłużyć, jako stojak.

Jeżeli to nie wasza bajka, zawsze można znaleźć coś innego, co powinno przypaść wam do gustu. Akcesoria do iPada cieszą się popularnością i jest z czego wybierać.

Pamiętajcie, żeby wycierać wyświetlacz specjalnie przygotowaną do tego ściereczką. Nie używajcie zwykłych, które macie w domu.

WiFi

Jeśli chcecie wykorzystać potencjał, jaki drzemie w iPadzie warto go podłączyć do sieci WiFi. Wystarczy, że raz połączymy się z daną siecią, a nasze urządzenie ją zapamięta i potem będzie się z nią łączyć automatycznie.

Włączenie/wyłączenie WiFi

Wifi1

01. Będąc na pulpicie głównym przechodzimy do Ustawień.
02. Z lewej strony panelu Ustawień pojawi się WiFi, stukamy na tę opcję raz.
03. Przesuwamy przycisk w prawo, aby włączyć połączenie za pośrednictwem WiFi.

 

Oczywiście, możecie zrobić to szybciej, używając Centrum Sterowania.

Łączenie z WiFi

Wifi2

Jeżeli chcecie się połączyć z waszą siecią WiFi, znajdziecie ją w „Wybierz sieć”. W momencie połączenia zostaniecie poproszeni o wpisanie hasła, o ile wasza sieć jest chroniona.

Jeśli sieć nie jest chroniona, połączycie się z nią bez potrzeby podawania hasła. Jednakże bądźcie ostrożni, jeżeli używacie darmowych hotspotów, ciężko tam o dobre zabezpieczenie.

Apple ID

Pewnie zauważyliście na początku, że wymagane jest Apple ID. Pewnie nie wiecie,na co pozwala?

W skrócie, jest to Login i hasło. Założenie Apple ID jest całkowicie darmowe, ale jest ważne podczas użytkowania iUrządzenia. To nie tylko wasza toższamość na tablecie, ale i dostęp do App Store, iCloud, niektórych aplikacji fabrycznych i wielu innych. Im dłużej będziecie używać iPada, zobaczycie jak ważne jest Apple ID.

Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze, dodaj do Google+ lub RSS

The Sins never die
@krzysiek_borek